Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

První partner umřel, druhý nadělal dluhy a třetí od ní utekl. Teď si známá herečka našla chlapa ze slavné rodiny. Dokáže se s její minulostí vyrovnat? Tajnosti slavných

20.02.2015
První partner umřel, druhý nadělal dluhy a třetí od ní utekl. Teď si známá herečka našla chlapa ze slavné rodiny. Dokáže se s její minulostí vyrovnat? Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Po dvou rozvodech a dalších krkolomných životních peripetiích si herečka Vilma Cibulková našla nového přítele. Bude to konečně ten pravý?

Má mimořádný talent, krásnou tvář a i po padesátce se může chlubit postavou, nad níž se chlapům všech generací tají dech. Přesto svůj život málem utopila v alkoholu a její dcera zase v drogách. Nyní si Vilma Cibulková našla slavného baskytaristu. Prolomí konečně smůlu v lásce?

Děvčátko, žena, milenka, matka, manželka, bohyně, skvělá herečka… Život i kariéra Vilmy Cibulkové jsou neobyčejné svou mnohotvárností. Vždycky hraje naplno a říká se o ní, že při jejím výkonu leckdy z jeviště přímo ‘srší jiskry‘. Jedna z nejvýraznějších současných hereček je silná a charismatická osobnost, která díky pevné vůli dokázala překonat všechny životní karamboly i závislost na alkoholu. Nyní se po jejím boku objevil další partner, jehož rod se významně zapsal do české kulturní historie. Dokáže ustát život s tak dominantní ženou?

Chlap ze slavné rodiny

Česká mše vánoční, kterou složil Jakub Jan Ryba v roce 1796, je pokladem, kterým obohatila českou kulturu rodina Vilmina nového partnera. A hudební talent se v ní již déle než dvě století zjevně dál dědí. Třiapadesátiletý Pavel Jakub Ryba, pocházející z Kutné Hory, je jazzový baskytarista, mající na kontě řadu koncertů na předních světových scénách. Dokonce už má i vnučku a jeho syn Jakub hraje v kapele Rybičky 48.

Vilminým novým přítelem je jazzový baskytarista Pavel Jakub Ryba

Vilminým novým přítelem je jazzový baskytarista Pavel Jakub Ryba

S Vilmou tvoří Ryba pár již několik týdnů, teprve nyní se ale spolu objevili poprvé na veřejnosti. Excelentní muzikant, který je ale bohužel mnohem známější v zahraničí než doma, si nenechal ujít představení Leni v pražském Divadle v Řeznické, v němž jeho nová láska hraje. Ke svému vztahu se ale ani jeden z partnerů nechce vyjadřovat.

Našla se díky mamince

Vilma Cibulková se narodila 26. března 1963 jako prostřední ze tří sester v západočeském Ostrově nad Ohří a ve třech letech se s rodinou přestěhovala do obce Jakubov, kde prožila převážnou část dětství. Herečkou nikdy být nechtěla, protože ke kultuře neměla žádný vztah. V divadle nikdy nebyla, televizi moc nesledovala, kino prakticky neznala. Přesto ho v ní postupně probudila její maminka, která mimo jiné dokonce občas pověsila v hospodě prostěradlo, aby na něm promítla některý ze slavných filmů. „Mým Menšíkem byla prostě maminka,“ prohlásila Vilma v jednom z mála rozhovorů o svém soukromí, který poskytla časopisu Cinema.

Poprvé před kamerou v roce 1982, se spolužákem Karlem Rodenem v televizní inscenaci Kvůli mně přestane

Poprvé před kamerou v roce 1982, se spolužákem Karlem Rodenem v televizní inscenaci Kvůli mně přestane

Její rozhodnutí jít na střední pedagogickou školu bylo náhodné a vzniklo možná jen díky tomu, že ke starší sestře Ivaně přibyla o dvanáct let mladší Veronika, což ve Vilmě probudilo snahu i víc bojovat o rodičovskou lásku, lítost a péči za cenu bláznivých nápadů a drobného sebepoškozování. Když jí pak ve škole strčili do ruky loutku, najednou pocítila dosud neznámou odvahu a svobodu.

Nevinné přátelství, které přišlo draho

Vilma o sobě říká, že je silná žena, ale ve skutečnosti má duši křehkou a zranitelnou. Kolik toho unese, sama neví, ale tíhu nese pořád. Herectví a proměna člověka v jiného člověka ji fascinuje, proto o sobě často mluví ve třetí osobě – o svých hereckých postavách, ale i o sobě. „V muži jsem vždycky hledala všechno – tátu, milence i kamaráda, a vždycky jsem všechno chtěla hned,“ tvrdí o svých osudových vztazích.

Mladičká Vilma v pohádce Co poudala bába Futéř v roce 1983

Mladičká Vilma v pohádce Co poudala bába Futéř v roce 1983

Problémy začaly už na střední škole, kde debatovala dlouhé hodiny s jedním z profesorů. Někomu se to ale nelíbilo, a tak přes prázdniny kamsi zmizel. „Třídní mi vysvětlila, že odešel kvůli mně. Dodneška nevím, jestli odešel sám, nebo byl odejit, protože mi napsal do Prahy až po nějakých pěti letech, že skončil u krav,“ prozradila.

Velký propadák dopadl dobře

U přijímacích zkoušek na DAMU totálně propadla, protože nedokázala předvést nic z toho, co si tak pečlivě připravovala. Šedesátikilová holka s poprsím číslo čtyři se nejdřív totálně odbourala, a pak nakonec přece jen promňoukala až k úspěšnému přijetí, o čemž se dozvěděla, právě když doma v Jakubově nahazovala hospodu. Vystudovala ve velmi silném ročníku s Karlem Rodenem, Ivanou Chýlkovou, Jitkou Asterovou či Evou Holubovou.

Ve filmu režiséra Jana Hřebejka Pupendo

Ve filmu režiséra Jana Hřebejka Pupendo

Už na akademii Cibulková vystupovala ve studentském souboru DISK, s nímž absolvovala i zahraniční zájezdy, a hostovala v Divadle Na zábradlí. Po studiích zamířila přímo na český herecký Olymp – získala angažmá v činohře Národního divadla, kde se velmi brzy začala objevovat ve velkých rolích. Před kamerou poprvé stanula v roce 1982 v televizní inscenaci Kvůli mně přestane. Od počátku 90. let vystupovala v Divadle pod Palmovkou a současně hrála v řadě televizních filmů a seriálů, většinou jako představitelka emociálně složitých žen.

Skandální vztah i rozchod

První vážný vztah prožila s jedním slavným kolegou z Divadla Na zábradlí. Pak v Národním divadle při zkoušce položila ke zděšení všech zúčastněných ruku na pleš o čtyřicet let staršího herce a režiséra Miroslava Macháčka, věčně nespokojeného pedanta a puntičkáře, aby zdůraznila rozervanost jeho postavy. A Macháček místo aby zařval, rozplynul se blahem. Jejich vztah se stal pro divadelní kuloáry tučným soustem, jenže Macháček už v té době trpěl těžkou nemocí, které záhy podlehl. Ještě předtím ho ale Vilma stačila opustit. „Zdrhla jsem ve chvíli, kdy mě nejvíc potřeboval,“ přiznala v pořadu Třináctá komnata.

V Národním divadle v roce 1986 s Janou Hlaváčovou a svou velkou láskou Miroslavem Macháčkem

Na jevišti Národního divadla v roce 1986 s Janou Hlaváčovou a svou velkou láskou Miroslavem Macháčkem

Už v té době zaháněla všechno alkoholem. Skončila v Bohnicích na oddělení sebevrahů a zahájila odvykací léčbu. Jak přiznala v později otištěných zápiscích, denně vykouřila osmdesát cigaret a dlouhé dny strávila psaním. Čistila si tak svědomí. „Bojím se, že odpovědět na otázku, proč jsme k sobě s Máchou tolik tíhli, dost dobře neumím. Bylo to osudové setkání a vymyká se jakémukoliv popisu,“ říká Vilma.

Vždycky byla tvrdá. Hlavně ale k sobě

Po tříleté pauze se vrátila k herectví, pomocnou ruku jí podal dlouholetý kamarád, režisér a ředitel Divadla pod Palmovkou Petr Kracik. Skousla počáteční nedůvěru kolegů, dostala se i přes zdrcující kritiky a šla dál. Mezitím porodila dceru Šimonku, kterou kojila uprostřed zkoušek a o přestávkách. Tvrdě dřela doma i v práci. A úspěch přišel.

Závislosti se nevyhnula ani hereččina dcera Šimona

Závislosti se nevyhnula ani hereččina dcera Šimona

Stala se jednou z mála pražských hereček, na kterou diváci prostě chodí, ať hraje v čemkoliv. Přesto první skutečně výrazné filmové role dostala až v polovině 90. let a za svůj výkon ve Výchově dívek v Čechách byla poprvé nominována na Českého lva. Mnohem větší štěstí na role měla v televizi. Opravdu velkou roli jí ale dal až režisér Jan Hřebejk v Pupendu.

Citové karamboly

První manželství herečka ukončila, poté co zjistila, že si manžel napůjčoval na podnikání víc, než bylo zdrávo, a topí se v dluzích. Když se dala dohromady s charismatickým Miroslavem Etzlerem, jakoby sedla vrána k vráně. Také on si prošel divokými vztahy, až mu zbyla pouze láska k lahvi a povinnost platit alimenty na tři potomky. Kvůli Vilmě opustil Zuzanu Bydžovskou a deset let vypadali jako ideální rodina. Jenže pak Vilma zjistila, že je jí nevěrný, a před dvěma lety skončilo jejich manželství rozvodem.

S Miroslavem Etzlerem měli kromě jiného společný i problém s alkoholem

S Miroslavem Etzlerem měli kromě jiného společný i problém s alkoholem

Velmi těžké období prožila i s dcerou Šimonou, která měla od čtrnácti let problémy s drogami a v létě 2011 skončila psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích. Proslýchalo se, že ji matka chtěla zbavit svéprávnosti, aby nemohla podepsat revers a odejít. Než tak ale stačila učinit, dcera léčbu na vlastní žádost ukončila a uprchla neznámo kam. Vilma ji dokonce nechala po čase úředně vystěhovat z domu, a dala tak najevo, že už u ní další podporu hledat nemůže. Nakonec se Šimona dokázala se závislostí vypořádat bez matčiny pomoci, za což si jí matka velmi váží. „Ve všech podobných případech, ať je to cokoliv, co vás v životě potká těžkého, si člověk přece musí poradit sám,“ dodává herečka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

QRcode

Vložil: Adina Janovská