Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš vyděsil Karlovy Vary: Chce prodat kus Thermalu arabskému šejkovi. Ohrozí lázeňskou idylu nájezd muslimů jako v Teplicích?

31.01.2015
Babiš vyděsil Karlovy Vary: Chce prodat kus Thermalu arabskému šejkovi. Ohrozí lázeňskou idylu nájezd muslimů jako v Teplicích?

Autor: archiv

Popisek: Andrej Babiš v Karlových Varech děsil.

Andrej Babiš umí udělat pořádný poprask jedinou větou. Když přijel do Karlových Varů uvést do funkce nového ředitele hotelu Thermal, svým vzhledem byl nepřehlédnutelný. V luxusním zimním kabátě s velkým kožešinovým límcem navíc trousil na potkání věty, jimiž střídavě děsil zaměstnance hotelu i obyvatele města.

Při prohlídce hotelového komplexu Thermal, který je novodobou dominantou centra a dějištěm každoročního mezinárodního filmového festivalu, si neodpustil řadu jízlivých poznámek. Například, že do Thermalu ještě tržní hospodářství nedorazilo a že dlouho neviděl hotel v takovém stavu. A podivoval se nad tím, že jeho ministerstvo vůbec něco takového vlastní. Podle jeho názoru přispívá ke špatné bilanci hospodaření společnosti Thermal - F venkovní bazén, a tak se přiklání k tomu, aby byl prodán v dražbě nejvyšší nabídce. „Ideální by byl arabský šejk,“ řekl doslova.  

Odstrašující příklad české privatizace

Jak už Krajské listy několikrát uvedly, hotel Thermal pronásleduje  od samého počátku jeho existence velká smůla. Zpočátku byl kritizován kvůli tomu, že se tak velký betonový objekt do malebného historického lázeňského údolí vůbec nehodí, posléze pro jeho nepodařenou privatizaci, která se táhne více než dvacet let. Připomeňme, že poté, co jej v dražbě získala vítězná firma Jasmín, ale nezaplatila za něj půlmiliardovou kupní cenu, usilovala o vlastnictví hotelu firma XaR, která skončila v soutěži jako druhá. Jenže mezitím Jasmín stačil Thermal prodat! Následovaly dlouholeté soudní spory, v jejichž důsledku se Thermal vrátil zpět státu. 

Těžký balvan
Každý ministr financí si s tímto skutečným balvanem chtěl poradit, ale výsledek je stále v nedohlednu. Když si Babiš na hospodaření Thermalu loni posvítil, nestačil se divit. Ihned odvolal stávajícího ředitele Josefa Pavla a rozmetal představenstvo i dozorčí radu.  Od té doby, co je ve funkci, stačil jmenovat již tři ředitele. Když ti první dva selhali, rozhodl se povolat zahraniční hotelové experty, do představenstva dosadil renomovaného hoteliéra českého původu Ivana Chadimu a do křesla ředitele Klause J. Pilze.

Jak nám sdělil mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka, hlavním důvodem radikálních rozhodnutí byla nespokojenost s hospodářskými výsledky společnosti v posledních letech, ekonomický potenciál prý vidí vyšší. Cílem změn ve vedení a orgánech bylo především zvýšení efektivity řízení a snížení nákladů. Toho se podařilo dosáhnout již tím, že počet členů představenstva se snížil na polovinu a  dozorčí  rady dokonce o dvě třetiny.

Ruští mafiáni a šejkové?
Vzhledem k nejrůznějším zásahům, které se Thermalu v poslední době týkají, se zaměstnanci hotelu bojí každého dalšího Babišova kroku. Početný personál má strach z toho, že nový management přitvrdí a posvítí si na dosavadní praktiky, jež zde vládly. Veřejnost se zase obává, že v případě prodeje části hotelu s areálem bazénu do rukou soukromé osoby, přijde o možnost užívat jej. A ministrův nápad, že by si bazén mohl koupit arabský šejk, vyvolává výsměch a pobouření, ale také obavy, že Vary skončí jako Teplice.

Stovky názorů, které se vzápětí objevily pod články v médiích, to dokazují: „Nakonec se budou ve Varech mydlit ruští mafiáni se šejky,“ stěžují si například čtenáři.  Mnozí přitom netuší, že taková situace už je zde dávno skutečností. A Martin připomíná zásadní věc, že totiž arabští vlastníci ze společnosti Jasmín již hotel privatizovali, ale jaksi za něj zapomněli zaplatit.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace