Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Místo koled cizí odrhovačky, nekonečné reprízy amerických komedií… Velký vánoční výprodej zachvátil i rozhlas a televizi. Proč nekonečný import zahraniční 'kultury' válcuje naše tradice?

29.12.2014
Místo koled cizí odrhovačky, nekonečné reprízy amerických komedií… Velký vánoční výprodej zachvátil i rozhlas a televizi. Proč nekonečný import zahraniční 'kultury' válcuje naše tradice?

Foto: Archiv

Popisek: Santa Claus, ilustrační foto

Před pětadvaceti lety vyšli Češi do ulic, protože se jim už život v socialistickém Československu nelíbil. Těžko ale většina z nich tehdy předpokládala, že sovětskou nadvládu nad maličkou zemí vystřídá nadvláda americká. A nejde zdaleka jen o záležitosti politické, ale i o import cizí kultury, tolik patrné v médiích. V době Vánoc se z rádií ozývaly více než české koledy a písně protivné americké odrhovačky a televizní kanály vysílaly, až na malé výjimky, zahraniční vánoční komedie.

Tentokrát selhal i veřejnoprávní rozhlas. V době adventu i na Štědrý den se ani nejposlouchanější Radiožurnál příliš nelišil od komerčních stanic, protože rovněž zařazoval především zahraniční písničky. I hodně tolerantnímu člověku musely všechny ty Last Christmas, Christmas time a podobné odrhovačky pořádně lézt na nervy.

Kam zapadly krásné české koledy?

Potvrdila nám to i věrná posluchačka Radiožurnálu Blanka. „Na Štědrý den jsem po mamince převzala rituál, že od rána vařím, peču a poslouchám rádio, které mám v kuchyni. Při pečení vánočky si tak udělám tu pravou vánoční atmosféru. Jenže letos jsem v rádiu neslyšela žádnou klasickou koledu. Tak jsem ho nakonec vypnula a pustila si krásné koledy na cédéčku.“

Když se jí ptáme, jak se jí líbí vánoční program v televizi, naštvaně odpovídá: „To je ještě větší hrůza. Divák je většinou odsouzen k pohádkám, stokrát obehraným, nebo ke starým estrádám. Když jsem prostírala ke slavnostní večeři, v televizi jsem si kvůli nádherným písničkám Jana Hammera pustila na chvíli Šíleně smutnou princeznu. Ale pak už u nás televize nedostala šanci. Koledy si zpíváme sami a na videu si potom pustíme film, který nám nadělil pod stromeček Ježíšek.“

Zvláštní zprávy

Blance musím dát zapravdu. Při psaní tohoto rozhovoru uvedl Radiožurnál vánoční odrhovačku Driving Home For Christmas, kterou zpívá Chris Rea. Moderátorka si ji pochválila, jak se jí líbí, a vyjádřila naději, že i posluchačům. Vzápětí ji vystřídaly další vlezlé zahraniční hity. Aby snad posluchačům Radiožurnálu neunikly, začala tato stanice nedávno, po vzoru komerčních médií, zobrazovat názvy skladeb přímo na displeji přijímače.

Blanka se také zamýšlela nad zprávami, které Radiožurnál na Štědrý den vysílal. „Každou půlhodinu zahájili zprávy slovy: Češi slaví Štědrý den. Vůbec jsem to nechápala. Jako kdyby jej jiné národy neslavily a netýkalo se to ani moderátorů.“ Blanku taky naštvalo, že vzápětí po Štědrém dnu zpravodajství ovládly zprávy o povánočním výprodeji. „Opakovali to neustále, v rozhlase i televizi, a ještě s lidmi dělali rozhovor, co si koupili. Aspoň ta veřejnoprávní média by měla lidi vychovávat, aby ten konzum omezili, a ne je přímo hnát do obchodů,“ myslí si Blanka.

Pověstné české „slevy“

Ani v tomto případě se Česká televize a Český rozhlas nelišily od ostatních médií a bezesporu zásadně přispěly k tomu, že se z výprodejů stalo davové šílenství. Přitom na podzim se obchodníci dušovali, že povánoční výprodeje se letos konat nebudou. Někteří lidé ale naštěstí další vlnu nákupů ignorují nebo si z nich dělají legraci.

Například Marek se na webu pochlubil, že koupil dva vánoční stromky se slevou devadesát procent. Další uvádí konkrétní příklady podvodů, kdy srovnávají cenu zboží před slevou a po něm, někdy je v tzv. slevě dokonce vyšší. Dost lidí si myslí, že obchodníci takto cílí na zákazníky, kteří nemají mozek. Někteří čtenáři jsou dokonce přesvědčeni, že média zlomyslně propagují slevy, aby druhý den mohla informovat o tom, jak zákazníci obchodníkům naletěli.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová