Karlovarsko zažilo manévry kvůli největšímu pokladu, zasahovala URNA v černých kuklách. Místní lidé jsou naštvaní
21.12.2014
Foto: Adéla Hofmanová
Popisek: Cenný relikviář.
Při vší smůle, kterou má Karlovarský kraj jako jeden z těch menších a chudších u nás, se na něj někdy usměje štěstí. Čas od času se zde totiž objeví skutečné poklady. Relikviář svatého Maura, který byl nalezen na zámku v Bečově, tak patří vedle korunovačních klenotů k naší druhé nejcennější národní kulturní památce.
Nesmírně cenný předmět vzbuzuje stejný úžas jako jeho pohnutá historie. Vyroben byl kolem třináctého století, dosud se však nepodařilo přesně zjistit, kde, patrně na území Belgie. Shodou okolností se v roce 1889 ocitl v Čechách, na zámku v Bečově nad Teplou, jako majetek Alfréda Beauforta. Když po válce musel Československo opustit, zakopal unikátní poklad na zámku, pod podlahu hradní kaple, kde byl ukryt více než čtyřicet let.
Kriminalisté zasáhli
Původní majitel se však snažil poklad získat zpět prostřednictvím amerického obchodníka se starožitnostmi. V tom okamžiku zbystřili čeští kriminalisté a usilovnou prací se jim podařilo - a to podle různých indicií, které měli k dispozici - unikát najít. Bečovský zámek začali prohledávat v listopadu 1985 a během jediného dne byli u cíle. Výsledkem byl nález zaprášené bedýnky, v níž by dnešní skvost poznal jen málokdo.
Rekonstrukce relikviáře trvala dlouhá léta, nicméně výsledek stojí za to. Od roku 2002 se návštěvníci nádherného bečovského zámku mohou kochat pohledem na zlatou truhlu, dlouhou 140 centimetrů a ozdobenou pozlacenými soškami Ježíše Krista, svatého Maura a drahými kameny.
Zásah v černých kuklách
Skutečný poklad nyní budou moci zhlédnout i obyvatelé a návštěvníci Prahy, již potřetí zde totiž bude vystaven. Do Jízdárny Pražského hradu byl tento týden převezen způsobem, který připomínal převoz nejtěžších zločinců. Ze zámku jej vynášelo šest mužů v černých kuklách z Útvaru rychlého nasazení, střežených dvěma střelci se samopaly. Poklad nevyčíslitelné hodnoty se stane součástí expozice Hrady a zámky objevované a opěvované. Domů do Bečova se ale brzy vrátí, aby mohlo být slavnostně připomenuto třicáté výročí jeho objevení.
Naštvaní občané
To, že se relikviář již potřetí stěhuje do Prahy, se ale vůbec nelíbí místním obyvatelům. Převážně zastávají názor, že lidé by měli cestovat za ním a nikoliv naopak. Jde totiž o to, že chudý kraj potřebuje podporu turistického ruchu. A fakta jim dávají za pravdu. Návštěvnost Bečova se poté, co zde byl podklad vystaven, rapidně zvýšila. Jiní mají strach, aby u něj někdo zase nechytil virózu. Najdou se i lidé, kterým vadí, že relikviář nebyl vrácen původním majitelům.
Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět na .
Vložil: Adéla Hofmanová