Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konečně někdo vyzrál na šmejdy. Ale někteří senioři jsou nenapravitelní. Je to tím, že mají peníze na hovadiny? ptají se čtenáři

17.12.2014
Konečně někdo vyzrál na šmejdy.  Ale někteří senioři jsou nenapravitelní.  Je to tím, že mají peníze na hovadiny? ptají se čtenáři

Autor: Karlovy Vary.cz

Popisek: Akce šmejdů se konaly i v exkluzívním prostředí karlovarských Alžbětiných lázní.

I když se média a nejrůznější organizace snaží lidi varovat před různými prodejci předraženého zboží a služeb, tzv. šmejdi ve svých nekalých praktikách pokračují dále a vymýšlí další sofistikované způsoby, jak lidi podvést, či dokonce ožebračit. Z některých případů je ale zřejmé, že jim v tom leckdo pomáhá. Jak jinak by totiž mohli získat důvěrné údaje o lidech, na něž cílí. A za zamyšlení stojí také fakt, kde se předváděcí akce konají. Přesto vše už se daří na některé šmejdy chytře vyzrát.

To, jak jsou způsoby šmejdů protřelé a nebezpečné, nám popsal pan Ivan z Karlových Varů. Když mu domů přišlo oznámení, že vyhrál proceduru v lázních za deset tisíc, ani ve snu ho nenapadlo, že by mohlo jít o nějaký podvod. Vzhledem k tomu, že se pozvánka týkala městských lázní, domníval se, že jde o akci pro seniory.  A tak se hodil do gala, vzal si plavky a vydal se do Alžbětiných lázní. Zde se ho ochotně ujala jedna žena. Ptala se ho, jaké má zdravotní potíže a když si stěžoval na klouby, dokonce mu začala  nahřívat krk.  „Myslel  jsem si, že to nějaká  zdravotní sestra,“ přiznal se nám.

Místo procedur filtr, místo uzenin vysavač

Z ničeho nic se však řeč stočila na to, že by jeho potíže mohly vzniknout ze špatné vody a  na podivném vařiči ona žena demonstrovala, jak špinavá je voda, když se uvaří. Postupně  ho nabádala, aby si koupil filtr za dvacet tisíc korun. Opatrnému seniorovi, který naštěstí pravidelně sleduje zprávy, bylo jasné, že jde o další trik podvodníků, a tak nabízenou smlouvu odmítl s tím, že  nemá peníze a čelí  exekuci, což naštěstí není pravda. V tom okamžiku byl pro  agentku s  vodními filtry nezajímavý. Do té doby  vlídná žena  ho poté rozčileně donutila, aby vrátil  poukázku na procedury a ihned opustil sál. 

V sousedním Ostrově zase nedávno šmejdi lákali na řeznické hody z neexistujícího uzenářství U krkovičky, ale místo toho se z nich vyklubala předváděcí akce na předražené vysavače v ceně několika desítek tisíc. Tentokrát se prodejní akce konala v ostrovském Kulturním domě. Naštěstí všechny důvěřivce před šmejdy zachránila přítomnost České obchodní inspekce a  městské policie.  Ta dokonce začala Ostrově  organizovat preventivní přednášky. 

Mají peníze na hovadiny?

O celé akci opět podrobně  informovala regionální média.  Někteří  čtenáři  ale reagovali překvapivě. Podle nich  jsou senioři  nenapravitelní a podle  toho, kolika prodejcům se je stále daří oklamávat, dedukují, že mají dost peněz na to, aby si kupovali „evidentní hovadiny“. Přes množství varování  a všeobecnou informovanost o problematice šmejdů se stále najde dost  lidí, kteří se podvodníkům vydávají  znovu ochotně všanc.  Vždyť už je názorně poučuje i oblíbený televizní seriál Doktoři z Počátků. Parta „počáteckých“  v něm vyzraje na šmejdy, kteří okradli jejich oblíbenou Josefku,  jejich vlastními metodami. Vnutí jim totiž  složitou smlouvou, v níž se zaváží zaplatit nájem za pronajatou hospodu na sto let dopředu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.          

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
šmejdi,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace