Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Parodie na advent: Naše vánoční trhy jsou většinou ubohé. Lidé utíkají za těmi nefalšovanými k sousedům a dělají radost tamním obchodníkům

07.12.2014
Parodie na advent: Naše vánoční trhy jsou většinou ubohé. Lidé utíkají za těmi nefalšovanými k sousedům a dělají radost tamním obchodníkům

Autor: A.H.

Popisek: Adventní trhy v Karlových Varech jsou léta předmětem kritiky

Některá města a obce v českém pohraničí se sice inspirovala vyhlášenými vánočními trhy v Rakousku a Německu, ale pro většinu jsou stále nedostižným vzorem. Zatímco například v Chebu jsou od těch v nedalekém Weidenu či Selbu již téměř k nerozeznání, v dalších místech Karlovarského kraje nabízejí přinejmenším zklamání. Nejen tím, jak uboze vypadají, ale i tím, co se zde prodává. A to přesto, že několik let čelí kritice a výsměchu.

A nejde jen o samotné trhy, ale i o celkovou vánoční výzdobu měst. Ve většině případů je to parodie na advent, při níž se tluče nevkus s kýčem. Nelze se proto divit, že mnoho našinců utíká za atmosférou pravých vánočních trhů k sousedům, kde si skutečně přijdou na své. Ten kdo na vlastní oči poprvé spatří vánoční trhy v Drážďanech, připadá si jako v pohádce. Podobně malebné jsou ale i v mnohem menších obcích. Mají zde nezřídka tradici, trvající několik staletí, a při jejich přípravě pořadatelé nenechají nic náhodě. Každý tzv. Weihnachtsmarkt se odehrává podle tradičního a přísně dodržovaného scénáře.

Smutný kontrast

Čím více se člověk vzdaluje od německých hranic, tím většímu šoku čelí. Zatímco na Božím Daru dělá čest jménu nejvýše položené obci u nás alespoň Ježíškova cesta a pošta či parádní vánoční stromeček s Betlémem, v sousedním Jáchymově připomíná Vánoce jenom osvětlení na sloupech, milosrdně zakrývající zdevastované historické domy, které se kdysi pyšnily krásou. Podivně nazdobený vánoční strom s nimi smutně kontrastuje. Po vánočních trzích ani památky.

Podobnou scenérii, tedy vánoční strom s panoramatem oprýskané fasády, zaranžovali i v Ostrově nad Ohří. Zatímco zdejší historické náměstí nabízí alespoň vánoční výstavu a cukrárna s vánočním pečivem je nejlepší v celém kraji, mnohem větší náměstí u Domu kultury je důkazem, že socialistický realismus si na advent nepotrpěl. Na ohromné ploše nabízí jediní dva prodejci jmelí, stánky s nimi „zdobí“ hromady krabic od banánů s brakem ze sousedního tržiště. V kontrastu s tím doslova bijí do očí dosud neodstraněné billboardy z předvolební kampaně, na nichž starosta Ostrova Pavel Čekan (ČSSD) prezentuje své přání, aby se v Ostrově dobře žilo.

Disko, zápach a halušky

Kdo přijíždí do světoznámých Karlových Varů, města pověstného nejen lázeňskou tradicí, ale i úchvatnou krásou, logicky očekává, že podobně krásné budou i zdejší vánoční trhy na hlavní třídě. Bohužel ho však čeká další zklamání. I když se zde trhy konají po celou dobu adventu pod lákavým názvem Andělské vánoce, jejich podoba je ve srovnání s nejbližším saským nebo bavorským městem víc než ubohá. Pár stánků, z nichž se namísto vánoční hudby ozývá příšerné disko, zápach z přepáleného tuku a halušek (!), v lepším případě ze svařeného vína. Na vůni jehličí, vánoček či purpury musí člověk rychle zapomenout.

Místní obyvatelé nám prozrazují, že radnice na trzích škudlí, v Chebu prý do nich investovali třikrát víc než ve Varech. „No to víte, skoro sto milionů dají na KV arénu a hokej, tak někde ušetřit musí,“ myslí si pan Karel. „Je to ostuda lázní. V sobotu jedeme s celou rodinou do Annabergu, tam by se ti naši konšelé měli jet učit, jak mají pořádné trhy vypadat,“ zlobí se.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
Vánoce,
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace