Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Parodie na advent: Naše vánoční trhy jsou většinou ubohé. Lidé utíkají za těmi nefalšovanými k sousedům a dělají radost tamním obchodníkům

07.12.2014
Parodie na advent: Naše vánoční trhy jsou většinou ubohé. Lidé utíkají za těmi nefalšovanými k sousedům a dělají radost tamním obchodníkům

Foto: A.H.

Popisek: Adventní trhy v Karlových Varech jsou léta předmětem kritiky

Některá města a obce v českém pohraničí se sice inspirovala vyhlášenými vánočními trhy v Rakousku a Německu, ale pro většinu jsou stále nedostižným vzorem. Zatímco například v Chebu jsou od těch v nedalekém Weidenu či Selbu již téměř k nerozeznání, v dalších místech Karlovarského kraje nabízejí přinejmenším zklamání. Nejen tím, jak uboze vypadají, ale i tím, co se zde prodává. A to přesto, že několik let čelí kritice a výsměchu.

A nejde jen o samotné trhy, ale i o celkovou vánoční výzdobu měst. Ve většině případů je to parodie na advent, při níž se tluče nevkus s kýčem. Nelze se proto divit, že mnoho našinců utíká za atmosférou pravých vánočních trhů k sousedům, kde si skutečně přijdou na své. Ten kdo na vlastní oči poprvé spatří vánoční trhy v Drážďanech, připadá si jako v pohádce. Podobně malebné jsou ale i v mnohem menších obcích. Mají zde nezřídka tradici, trvající několik staletí, a při jejich přípravě pořadatelé nenechají nic náhodě. Každý tzv. Weihnachtsmarkt se odehrává podle tradičního a přísně dodržovaného scénáře.

Smutný kontrast

Čím více se člověk vzdaluje od německých hranic, tím většímu šoku čelí. Zatímco na Božím Daru dělá čest jménu nejvýše položené obci u nás alespoň Ježíškova cesta a pošta či parádní vánoční stromeček s Betlémem, v sousedním Jáchymově připomíná Vánoce jenom osvětlení na sloupech, milosrdně zakrývající zdevastované historické domy, které se kdysi pyšnily krásou. Podivně nazdobený vánoční strom s nimi smutně kontrastuje. Po vánočních trzích ani památky.

Podobnou scenérii, tedy vánoční strom s panoramatem oprýskané fasády, zaranžovali i v Ostrově nad Ohří. Zatímco zdejší historické náměstí nabízí alespoň vánoční výstavu a cukrárna s vánočním pečivem je nejlepší v celém kraji, mnohem větší náměstí u Domu kultury je důkazem, že socialistický realismus si na advent nepotrpěl. Na ohromné ploše nabízí jediní dva prodejci jmelí, stánky s nimi „zdobí“ hromady krabic od banánů s brakem ze sousedního tržiště. V kontrastu s tím doslova bijí do očí dosud neodstraněné billboardy z předvolební kampaně, na nichž starosta Ostrova Pavel Čekan (ČSSD) prezentuje své přání, aby se v Ostrově dobře žilo.

Disko, zápach a halušky

Kdo přijíždí do světoznámých Karlových Varů, města pověstného nejen lázeňskou tradicí, ale i úchvatnou krásou, logicky očekává, že podobně krásné budou i zdejší vánoční trhy na hlavní třídě. Bohužel ho však čeká další zklamání. I když se zde trhy konají po celou dobu adventu pod lákavým názvem Andělské vánoce, jejich podoba je ve srovnání s nejbližším saským nebo bavorským městem víc než ubohá. Pár stánků, z nichž se namísto vánoční hudby ozývá příšerné disko, zápach z přepáleného tuku a halušek (!), v lepším případě ze svařeného vína. Na vůni jehličí, vánoček či purpury musí člověk rychle zapomenout.

Místní obyvatelé nám prozrazují, že radnice na trzích škudlí, v Chebu prý do nich investovali třikrát víc než ve Varech. „No to víte, skoro sto milionů dají na KV arénu a hokej, tak někde ušetřit musí,“ myslí si pan Karel. „Je to ostuda lázní. V sobotu jedeme s celou rodinou do Annabergu, tam by se ti naši konšelé měli jet učit, jak mají pořádné trhy vypadat,“ zlobí se.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tagy
Vánoce,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace