Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nechceme se tradičně dělit na dva nenávistné tábory, opozice proti koalici, chceme táhnout za jeden provaz! Tvrdí Pirát Vojtěch Franta

30.10.2014
Nechceme se tradičně dělit na dva nenávistné tábory, opozice proti koalici, chceme táhnout za jeden provaz! Tvrdí Pirát Vojtěch Franta

Foto: Archiv

Popisek: Vojtěch Franta

ROZHOVOR Z osmého místa na kandidátce na místo s druhým největším počtem hlasů – přes 7 500. To je výsledek nejpravděpodobnějšího kandidáta na starostu Mariánských Lázní, architekta a Piráta Vojtěcha Franty, kterému je pouhých dvacet devět let. Křeslo prvního muže radnice tohoto západočeského lázeňského města tak obsadí člen mladého hnutí. Bude to největší úspěch Pirátů v jejich dějinách a Vojtěch Franta bude prvním Pirátem na radnici v České republice. O spekulacích, že se řízení města ume jeho stranický soukmenovec Ondřej Knotek i jak to vidí on a s ním i další nováčci v radě a zastupitelstvu města - o tom si přečtěte v našem rozhovoru.

Co byste nám řekl na úvod?
Cítím povinnost vyjádřit se k celému dění kolem voleb v Mariánských Lázních. Kandidoval jsem za Českou pirátskou stranu. Od obyvatel Mariánek jsme dostali neuvěřitelně silnou podporu, ve kterou nikdo ani nedoufal. Je to jasný signál, že lidé věří v lepší budoucnost města a touží po změně.


Jak bude tedy s největší pravděpodobností vypadat složení městské rady?
Do rady jsou nominovaní: Vojtěch Franta (Piráti) – starosta, Martin Hurajčík (ANO 2011) – místostarosta, Petr Třešňák (Piráti) – místostarosta, Ondřej Knotek (Piráti), Vladimír Kafka (ANO 2011), Miroslav Míka (ČSSD), Antonín Šimánek (Volby 94-2014).


Získali jsme pět mandátů z jednadvaceti a postupně jsme vyjednávali se všemi stranami. Zajímavá byla programová shoda, kterou jsme nacházeli téměř u všech stran. Do zastupitelstva se dostalo jedenáct nových tváří, které nejsou spojovány s žádnými kauzami, mezi nimi i druhá nejsilnější strana ANO 2011. Už na první schůzce jsme zjistili, že máme blízké programové cíle a chuť spolupracovat.


Říká se, že nejen vy osobně, ale Piráti vůbec příliš neuznávají koalici a opozici. Co je na tom pravdy?
Nechceme se tradičně dělit na dva nenávistné tábory – velmi tvrdou opozici proti koalici – chceme táhnout za jeden provaz, spolupracovat – rozdělení nechat pouze formální. Proto také navrhujeme formu pracovních schůzí zastupitelstev, přípravných, bez hlasování. Na jedné ze schůzek, na kterých se rodila koalice,  zároveň zaznělo, že pokud strana není v koalici, její členové nejsou motivovaní podávat výsledky v poradních komisích. Zde bych chtěl apelovat na všechny zvolené zastupitele – pokud někdo ztratí motivaci něco pro město dělat, je tím posledním, kdo by měl město spravovat, či vůbec kandidovat ve volbách.


Velkou výzvou je pro vás  rovněž údajně cestovní ruch ve městě….
Kritika Pirátů a jejich současného partnerství byla zaměřená hlavně na oblast cestovního ruchu, My jsme argumentovali funkčním poradním orgánem rady – Komisí lázeňství a cestovního ruchu, který chceme obsadit profesionály a dbát jejich doporučení. Jako další řešení tohoto sporu navrhujeme pozici stálého přísedícího rady pro oblast cestovního ruchu a lázeňství. Tento subjekt bude moci aktivně ovlivňovat dění v radě s výjimkou hlasování.


Zajímal by mne váš názor na to, že budete pravděpodobně prvním pirátským starostou v České republice. A zrovna v lázeňském, poměrně bohatém, ale kauzami propleteném městě....
Těší mě, že to říkáte – je to ideální kombinace. Piráti nás podrží a společně vytvoříme modelový příklad města s koncepčním přístupem a protikorupčním bojem. To že jsem mladý, beru jako skvělou vizitku města, které potřebuje omladit jak sůl.


Váš kolega Knotek pro mariánskou kabelovou televizi řekl, že by chtěl jednat s Karlovarským krajem o možném připojení Mariánskolázeňska k Plzeňskému kraji, kam více logicky patří - i vzhledem k nynějšímu titulu pro Plzeň  Evropského hlavního města kultury - pokusíte se o téměř nemožné?
Musím se přiznat, že zezačátku se jednalo o podbod v programu, z kterého jsme si tak trochu „utahovali“.  Ale v průběhu všech jednání se ukázalo, že možnosti i chuť tu jsou. Jedná se hlavně o negativní pocit ze spolupráce Mariánských Lázní a kraje z minulých období. Tedy když spolupráce s krajem nebude nejlepší, variantu přidružení k Plzeňskému kraji necháme prověřit. Teď jsou ale na stole kauzy a programy s daleko vyšší prioritou. Do toho se musíme pustit nejdřív.


Zajímalo by mne také - pokud budou v radě samí nováčci, nebude tato skutečnost určitou překážkou?  Protože se nějaký čas budete muset učit „vládnout" a „sto dnů hájení" je docela málo....
Ano, je nás pět nováčků ze sedmi. A je pravda, že nám vše nepůjde nejrychleji, ale ta přidaná hodnota je určitě vyšší – nikdo nebudeme krást a dělat levoty. A to nejsou jen sliby - jednání bude v maximální možné míře transparentní a všechny body budou dostatečně rozepsány, zdůvodněny a veřejnosti zpřístupněny. Ať si nás občané ohlídají, když budou mít chuť.


K těm sto dnům - chceme vytvořit pouze formální koalici, s ostatními stranami jsme nalezli maximální shody v programech a věříme, že nám nebudou házet klacky pod nohy, ale naopak nám v prosazování i jejich programu pomůžou.


Kdo je Vojtěch Franta?


Architekt, pobýval rok v Portugalsku a v Praze. Architekturu bere také jako inventuru veřejného prostoru s přesahem do kultury a informovanosti občanů, proto začal s mariánskolázeňským spolkem Švihák a skupinou nadšenců pořádat různé kulturní akce. Ty měly ve městě velký úspěch.


Václav Fiala

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

 

Vložil: Anička Vančová