Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak zlikvidovat dlouholetého starostu? Zastrašováním rodičů a lhaním

02.10.2014
Jak zlikvidovat dlouholetého starostu? Zastrašováním rodičů a lhaním

Foto: Archiv

Popisek: Zatímco na západ od našich hranic se rodiče kaolinu nebojí a nechají na něm děti dovádět, u nás je ekologická těžba této suroviny záminkou k likvidaci nepohodlných starostů.

ROZHOVOR Západočeská obec Jenišov se vždy před volbami stává zdrojem tvrdého předvolebního boje s cílem odstranit dlouholetého a populárního starostu Ivana Truksu. Když se to v minulých komunálních volbách přes veškeré úsilí nepodařilo a Truksa získal šest ze sedmi možných mandátů, zvolili jeho odpůrci novou taktiku. Pod záminkou boje proti chystané těžbě kaolinu vsadili na zastrašování obyvatel obce a především rodičů malých dětí prostřednictvím Spolku zdravého životního prostředí.

Krajské listy požádaly o rozhovor zástupce obou stran, jak starostu Jenišova, tak  opozičního zastupitele Ladislava Brauna...

Pane starosto, v poslední době čelíte masívní mediální kampani kvůli záměru společnosti Sedlecký kaolin otevřít na území obce Jenišov důl na těžbu kaolinu. Vaši  protivníci  vás kritizují,  že namísto zájmů obce  zastupujete zájmy těžební společnosti.  

Napadání členy Spolku za zdravé životní prostředí Jenišov je dle mého názoru   směrováno účelově pouze na moji osobu. Při povolovacím procesu pro těžbu kaolinu nedošlo ze strany obce k žádnému pochybení. To, že členové spolku si zakoupili pozemky na okraji ložiskového území, věděl prodejce pozemků ještě před jejich získáním.  Pokud prodejce pozemků toto neoznámil kupujícím, tak se dle mého názoru dopustil klamání  a kupující na něj mohou podat žalobu. Jelikož žalobu nikdo nepodal, mám za to, že všichni kupující o této záležitosti věděli a nyní se vše snaží shodit na představitele obce Jenišov. 

Je skutečně pravda, že Jenišov je jedinou obcí u nás, která vydala souhlas s důlní činností ve svém katastru, jak tvrdí  Zpravodaj Spolku? A vy sám jste prý nesplnil usnesení Zastupitelstva obce z roku 2013. Učinil jste skutečně maximum možného? 

To je vědomá lež! Není pravda, že obec Jenišov je jedinou obcí, kde se po roce 1990 zahájila těžba. Takových míst je v republice celá řada, jmenovitě je zná lépe Obvodní báňský úřad, který je musel povolit. Co se týká usnesení zastupitelstva, obec provedla veškeré kroky k zjištění, zda lze v současné době zákonnými prostředky těžbu zastavit. Právní kancelář, kterou navrhli sami členové spolku, nám po měsíčním prozkoumání všech dokumentů oznámila, že se v dané záležitosti již nedá nic dělat. Toto představitelé spolku velmi dobře vědí.

Jaké jsou vaše možnosti,  aby byla  těžba kaolínu v blízkosti obce  alespoň omezena?  

Již jsem několikrát občanům  naší obce a představitelům spolku vysvětloval, že v katastru obce je více jak desítka ložisek kaolinu, či prognózních zdrojů kaolinu a cihlářských surovin. V roce 1996 došlo k dohodě s představitelem firmy Sedlecký kaolin, za účasti přednosty okresního úřadu a vedoucí okresního stavebního úřadu. Na tomto jednání jsem byl upozorněn, že na území obce jsou již od února 1990 vyhlášena dvě chráněná ložisková území a s tím už obec nemůže nic dělat. Proto jsem přistoupil na tento fakt s tím, že při tvorbě našeho územního plánu nebude Sedlecký kaolin prosazovat těžbu mimo tato dvě území. Tím byla v podstatě odvrácena stavební uzávěra, která v té době obci reálně hrozila. Následně proto mohl být zpracován územní plán v takovém rozsahu, jak jej nyní známe a jak je realizován. Nikdo si nechce uvědomit, že kdyby k této dohodě nedošlo, nestál by tu žádný nový rodinný dům, obec by neměla kanalizaci, plynofikaci, chodníky atd. Jen na okraj uvádím, že v Jenišově se v minulých patnácti letech prostavěly více jak  čtyři miliardy korun. Co se týká možnosti zastavení těžby, tak pokud nejsou pozemky ve vlastnictví obce, jsou možnosti omezené a veto obce není směrodatné pro rozhodnutí příslušných orgánů. V současnosti je to dobře patrné v sousední obci Mírová kde proběhlo referendum proti  těžbě kaolinu a stejně vše běží dál.

Podle našich informací je důl pouze záminkou k vašemu sesazení a v komunálních volbách proti vám kandiduje tým, sestavený z vlivných podnikatelů, právníků a lékařů, kteří se do Vaší obce  přistěhovali v posledních letech a chtějí ji ovládnout. Co si o tom myslíte?  

Někomu jde o funkci starosty, někomu jde evidentně o pozemky, které obec v posledních deseti letech získala do svého vlastnictví.  Další záminkou  jistě bude znesnadnit těžbu kaolinu. Je ale s podivem, že opozici vede občan ve vysokém postavení, spojený s firmou významného podnikatele, jenž za okrajem našeho katastru třídí v mobilní třídírně prachové uhlí a kamiony ho odtud rozváží po dalekém okolí. Paradoxem je pak  fakt, že tento člověk jako člen spolku straší rodiče dětí tím, jak polétavý  prachu ohrožuje zdraví dětí. Přitom nákladní vozidla firmy, kde působí, odjíždí nezakrytá a cyklostezka, vedoucí kolem tohoto areálu, se ztrácí pod nánosem mouru. 

Až po volbách!

Krajské listy  požádaly o odpovědi také opozičního zastupitele Ladislava Brauna,  který je lídrem  jedné ze dvou kandidátek, které se utkají v komunálních volbách v Jenišově. Mimochodem, jejich název je téměř totožný: č.1  Sdružení nezávislých kandidátů pro obec Jenišov a č. 2  Sdružení nezávislých kandidátů pro Jenišov.  Na naše otázky, týkající se jeho činnosti ve Spolku  Zdravého životního prostředí a zároveň vysoké funkce v akciové společnosti Holoubek Energo, i  toho, zda jde v předvolebním boji skutečně o těžbu kaolínu nebo spíše ovládnutí obce Jenišov, nám odpověděl: „Děkuji Vám, že máte o toto téma zájem, vzhledem k tomu, že to je téma obšírné s mnoha návaznostmi a dnes diskutované na velkém území kolem Karlových Varů, můžeme se o tom pobavit ve druhé polovině  října.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová