Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ke karlovarskému pomníku korupce vozí cestovní kanceláře turisty. Prokletá KV arena: Policie, soudy, pokuty a také mezinárodní ostuda

06.09.2014
Ke karlovarskému pomníku korupce  vozí  cestovní kanceláře turisty. Prokletá  KV arena: Policie,  soudy, pokuty a také mezinárodní ostuda

Autor: KV Arena

Popisek: KV Arena

Krajské listy.cz již přinesly zprávu o třísetmilionové pokutě, která hrozí Karlovým Varům kvůli multifunkční hale KV arena. Ta však není zdaleka jediným problémem, který vedení Karlových Varů trápí. Magistrát se kvůli prokletému kontroverznímu a megalomanskému projektu stále soudí a další soudní bitvy jej ještě nejspíše čekají. Namísto obdivu je stavba kritizovaným a vysmívaným objektem.

Situace kolem KV areny je již tak nepřehledná, že vůbec není snadné se v ní orientovat. Požádali jsme  proto mluvčí karlovarského magistrátu Helenu Kyselou, aby nám poskytla aktuální informace, týkající se celé kauzy. 

Jak je to vlastně s těmi pokutami za KV arenu?  Kdo a proč je uložil?

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již před časem konstatoval, že zadavatel při realizaci veřejných zakázek „Výstavní, sportovně kulturní kongresové centrum“ a „Výstavní, sportovně kulturní a kongresové centrum Karlovy Vary – úprava pro kino“ pochybil a vyměřil dvě pokuty, každou ve výši 500 tis. Kč.  Tyto skutečnosti byly podnětem pro finanční úřad ke kontrole použití státní dotace. Na základě této kontroly nám letos v červnu vydal Finanční úřad Karlovy Vary platový výměr na vrácení dotace ve výši 156.300.000,- Kč, kterou město obdrželo na výstavbu tohoto centra. Zároveň  úřad  městu vyměřil penále ve stejné výši. Úřad konstatuje, že bylo zjištěno předchozí rozhodnutí správního orgánu, v tomto případě Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, které shledalo porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, a že příjemce dotace ji tedy vynaložil na zakázku, která nebyla správně zadána a tedy porušila pravidla pro přidělování dotací a podmínky rozhodnutí o dotaci.

Co tato obří pokuta pro  Karlovy Vary znamená, pokud ji bude muset skutečně zaplatit?

Vracení dotace a platba penále by se velmi citelně dotkly městského rozpočtu, ale v tuto chvíli ještě rozhodnutí není pravomocné a město se proti němu odvolalo. Generální finanční ředitelství má nyní půl roku na posouzení tohoto odvolání.

Šance podle primátora

Na otázku, jaká je šance, že  město bude úspěšné v odvolání, nám odpověděl primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA):  „Lze sledovat určitou analogii s případem Bytového družstva Stará Role před několika lety, kdy město také čelilo sankci okolo 150 milionů korun za nesprávně použitou dotaci na výstavbu domů v minulosti, kterou se podařilo jednáním a argumentací eliminovat prakticky do nuly. Vývoj se do budoucna může ubírat několika směry, pokud by došlo k pravomocnému vyměření sankce v nějaké výši, je třeba mít také na paměti spor, který v souvislosti s výstavbou KV Areny v současnosti vedeme o neplatnosti smlouvy o dílo. Návazně také uplatňujeme nárok na vydání bezdůvodného obohacení při realizaci stavby, který se podle znaleckého posudku pohybuje na úrovni prvních stovek milionů korun. Případná sankce tak může být v budoucnu také hrazena z výsledku tohoto sporu.“

Podle opozičního zastupitele a protikorupčního aktivisty Jiřího Kotka (Alternativa) by však město mělo pokutu zaplatit. „Samozřejmě, jinak je zbytečná. Je přece paradoxní situace, že městům ministerstvo financí promíjí 99% pokut z dotovaných investičních akcí,“ uvedl v prohlášení, která zaslal médiím.   

Staré chyby

A kdo je podle primátora Kulhánka za pokutu odpovědný?  „Celá záležitost se váže k roku 2008 a k předchozí městské vládě, současné vedení tak celé toto volební období řeší pochybení ve spojitosti s KV Arenou, která vznikla před jeho nástupem na karlovarskou radnici, přičemž se intenzivně snažíme o minimalizaci negativních dopadů šest let starých chyb na ekonomiku města,“ zdůrazňuje Kulhánek.

Připomeňme, že před šesti lety Karlovy Vary řídila všemocná koalice ODS a ČSSD a právě její četná pochybení ji zlomila vaz ve volbách před čtyřmi lety, kdy zvítězila opoziční hnutí Karlovarská občanská alternativa,  Alternativa a  O co jim jde?! 

Potrestaní viníci?

Pokud podle Kulhánka bude ale město muset dotaci vrátit, bude následně škodu vymáhat po vinících. Karlovy Vary tak čekají další těžké soudní bitvy.  Navíc provoz megalomanské KV arény a splácení úvěru stojí město ročně kolem devadesáti milionů. Vůbec nejhorší však je, že jméno Karlových Varů je nyní dáváno do souvislosti s nechvalně proslulými „losovačkami“ a KV arena sama je podle protikorupčních aktivistů  pomníkem korupce. Cestovní kancelář Corrupt Tour  k němu  dokonce vozí turisty.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace