Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

České lázně hlásí: Pozor změna! Rusové mají zákaz, nastupují Číňané a Arabové

30.08.2014
České lázně hlásí: Pozor změna!  Rusové mají zákaz, nastupují Číňané a Arabové

Foto: Archiv

Popisek: Česko-čínské obchodní fórum

Možná si ještě vzpomenete na staré dobré vtipy o převlékačích kabátů. Většinou končily tím, že kdyby u nás Rusy vystřídali Číňané, hned budou šikmoocí. A než jsme se nadáli, je to tady. Kdo slyšel projev premiéra Sobotka na Česko - čínském investičním fóru v Praze, musel být zděšen. Podle něj je hlavní prioritou vlády letecká linka Praha - Peking. Jeho slova ale padají na úrodnou půdu v českých lázních, zasažených citelným úbytkem ruské klientely.

Když mluvil na pražském fóru premiér Sobotka, v pozadí bylo vidět velké logo CZECH-CHINA, které vypovídalo za vše. Zatímco pravicová opozice je zděšena a  stěžuje si, že vláda mění ochranu lidských práv za peníze,  koalice si mne ruce nad perspektivou skvělého byznysu s čínským tygrem.  A to přesto, že v Číně  stále dochází k velmi vážným  excesům, ať už v porušování lidských práv (například odebírání orgánů vězňům, mučení, popravy, diskriminace žen,  pronásledování aktivistů), nebo při drastickém ničení životního prostředí. Je ostudné, že reprezentace země, která se dodnes nevzpamatovala z ruské  okupace a upálení Jana Palacha, mlčky přechází například fakt, že na protest proti politice  Číny v Tibetu se upálilo již 96 Tibeťanů. Naopak, ministr zahraničí Zaorálek se v Pekingu písemně zavázal, že Česko nepodpoří samostatnost Tibetu, který byl v  padesátých letech násilně připojen k Číně.

Kapitulace a zrada?

Je ale nutné konstatovat, že byznys za lidská práva nevyměnili jenom někteří naši politici, ale také většina českých  podnikatelů a firem v očekávání velkých kšeftů, i když lídři pravicových stran před zavíráním očí nad politikou Číny nahlas varují.  Předseda  ODS Petr Fiala  například není přesvědčen, že nám pomůže v očích čínských partnerů nějaká zbabělá politika. Podle  Ondřeje Lišky ze Strany zelených je to kapitulace a zrada na  naší lidsko-právně založené zahraniční politice.  Ale jakmile jde o kšeft, oči zavírají všichni. Ostatně, již v roce 2007 uzavřel partnerství s se správním obvodem čínského Pekingu  Changping tehdejší hejtman Karlovarského kraje za ODS Josef Pavel. A v tomto partnerství pokračuje i současné vedení kraje, který nyní řídí levicová koalice ČSSD- KSČM. V lednu vycestovalo do Číny několik úředníků krajského úřadu. Za půl milionu korun se snažili do západočeských lázní nalákat turisty a získat také čínské lékaře pro zdejší nemocnice. 

Velké střídání

Ačkoliv se cesta krajských radních setkala s kritikou a výsměchem, první výsledky se již dostavily. Podle mluvčího karlovarského magistrátu Jana Kopála v lázních ubylo Ukrajinců a Rusů a přibylo Němců a Číňanů.  Ve srovnání s tradiční rusky hovořící klientelou je to v případě čínských turistů zatím však pouhá desetina, ale oproti loňskému roku činí jejich nárůst již 30 procent. Vzestup   asijské klientely vyvolává optimismus i obavy. Obyvatelé Varů se například obávají, aby ve městě nevznikla čínská čtvrt, byznysmeni se zase těší na oživení kšeftů.  Potvrdil nám to i jeden z karlovarských podnikatelů, majitel cestovní a realitní kanceláře, který nám však své postoje sdělil pouze pod podmínkou anonymity. „Mně je úplně jedno, jestli je můj host Němec, Rus nebo Číňan. Ve Varech je hodně volné kapacity kvůli výpadku Rusů. Takže místo je tu pro všechny. To je úplně normální byznys. Vůbec to neřeším. Putin zakázal Rusům cesty k nám, tak se musíme přizpůsobit,“ přiznal se otevřeně. Jeho kolegyně z jiné karlovarské  cestovní kanceláře to však vidí jinak: „Pokud dojde k výraznému nárůstu čínské klientely, vznikne tady velký problém. Vždyť je to úplně odlišná kultura, nesrozumitelný jazyk. Podívejte se, jak to dopadlo v Teplicích, které obsazují  Arabové. Nastalo tam peklo, lidé sepisují petice a utíkají z města. Doufám, že to ve Varech nedojde tak daleko. Ještě budeme prosit Rusy, aby se vrátili. Vždyť to jsou Slované, o Ukrajincích ani nemluvím,“ přemýšlí s obavami pohledná tmavovláska.

Čtěte také:

Muslimské ženy v hábitech, ověšené zlatem, cupitající dva kroky za mužem, restaurace s arabskými názvy, lidské výkaly na chodnících. Teplice zažívají arabský nájezd

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace