Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

České lázně hlásí: Pozor změna! Rusové mají zákaz, nastupují Číňané a Arabové

30.08.2014
České lázně hlásí: Pozor změna!  Rusové mají zákaz, nastupují Číňané a Arabové

Autor: Archiv

Popisek: Česko-čínské obchodní fórum

Možná si ještě vzpomenete na staré dobré vtipy o převlékačích kabátů. Většinou končily tím, že kdyby u nás Rusy vystřídali Číňané, hned budou šikmoocí. A než jsme se nadáli, je to tady. Kdo slyšel projev premiéra Sobotka na Česko - čínském investičním fóru v Praze, musel být zděšen. Podle něj je hlavní prioritou vlády letecká linka Praha - Peking. Jeho slova ale padají na úrodnou půdu v českých lázních, zasažených citelným úbytkem ruské klientely.

Když mluvil na pražském fóru premiér Sobotka, v pozadí bylo vidět velké logo CZECH-CHINA, které vypovídalo za vše. Zatímco pravicová opozice je zděšena a  stěžuje si, že vláda mění ochranu lidských práv za peníze,  koalice si mne ruce nad perspektivou skvělého byznysu s čínským tygrem.  A to přesto, že v Číně  stále dochází k velmi vážným  excesům, ať už v porušování lidských práv (například odebírání orgánů vězňům, mučení, popravy, diskriminace žen,  pronásledování aktivistů), nebo při drastickém ničení životního prostředí. Je ostudné, že reprezentace země, která se dodnes nevzpamatovala z ruské  okupace a upálení Jana Palacha, mlčky přechází například fakt, že na protest proti politice  Číny v Tibetu se upálilo již 96 Tibeťanů. Naopak, ministr zahraničí Zaorálek se v Pekingu písemně zavázal, že Česko nepodpoří samostatnost Tibetu, který byl v  padesátých letech násilně připojen k Číně.

Kapitulace a zrada?

Je ale nutné konstatovat, že byznys za lidská práva nevyměnili jenom někteří naši politici, ale také většina českých  podnikatelů a firem v očekávání velkých kšeftů, i když lídři pravicových stran před zavíráním očí nad politikou Číny nahlas varují.  Předseda  ODS Petr Fiala  například není přesvědčen, že nám pomůže v očích čínských partnerů nějaká zbabělá politika. Podle  Ondřeje Lišky ze Strany zelených je to kapitulace a zrada na  naší lidsko-právně založené zahraniční politice.  Ale jakmile jde o kšeft, oči zavírají všichni. Ostatně, již v roce 2007 uzavřel partnerství s se správním obvodem čínského Pekingu  Changping tehdejší hejtman Karlovarského kraje za ODS Josef Pavel. A v tomto partnerství pokračuje i současné vedení kraje, který nyní řídí levicová koalice ČSSD- KSČM. V lednu vycestovalo do Číny několik úředníků krajského úřadu. Za půl milionu korun se snažili do západočeských lázní nalákat turisty a získat také čínské lékaře pro zdejší nemocnice. 

Velké střídání

Ačkoliv se cesta krajských radních setkala s kritikou a výsměchem, první výsledky se již dostavily. Podle mluvčího karlovarského magistrátu Jana Kopála v lázních ubylo Ukrajinců a Rusů a přibylo Němců a Číňanů.  Ve srovnání s tradiční rusky hovořící klientelou je to v případě čínských turistů zatím však pouhá desetina, ale oproti loňskému roku činí jejich nárůst již 30 procent. Vzestup   asijské klientely vyvolává optimismus i obavy. Obyvatelé Varů se například obávají, aby ve městě nevznikla čínská čtvrt, byznysmeni se zase těší na oživení kšeftů.  Potvrdil nám to i jeden z karlovarských podnikatelů, majitel cestovní a realitní kanceláře, který nám však své postoje sdělil pouze pod podmínkou anonymity. „Mně je úplně jedno, jestli je můj host Němec, Rus nebo Číňan. Ve Varech je hodně volné kapacity kvůli výpadku Rusů. Takže místo je tu pro všechny. To je úplně normální byznys. Vůbec to neřeším. Putin zakázal Rusům cesty k nám, tak se musíme přizpůsobit,“ přiznal se otevřeně. Jeho kolegyně z jiné karlovarské  cestovní kanceláře to však vidí jinak: „Pokud dojde k výraznému nárůstu čínské klientely, vznikne tady velký problém. Vždyť je to úplně odlišná kultura, nesrozumitelný jazyk. Podívejte se, jak to dopadlo v Teplicích, které obsazují  Arabové. Nastalo tam peklo, lidé sepisují petice a utíkají z města. Doufám, že to ve Varech nedojde tak daleko. Ještě budeme prosit Rusy, aby se vrátili. Vždyť to jsou Slované, o Ukrajincích ani nemluvím,“ přemýšlí s obavami pohledná tmavovláska.

Čtěte také:

Muslimské ženy v hábitech, ověšené zlatem, cupitající dva kroky za mužem, restaurace s arabskými názvy, lidské výkaly na chodnících. Teplice zažívají arabský nájezd

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace