České lázně hlásí: Pozor změna! Rusové mají zákaz, nastupují Číňané a Arabové
30.08.2014
Foto: Archiv
Popisek: Česko-čínské obchodní fórum
Možná si ještě vzpomenete na staré dobré vtipy o převlékačích kabátů. Většinou končily tím, že kdyby u nás Rusy vystřídali Číňané, hned budou šikmoocí. A než jsme se nadáli, je to tady. Kdo slyšel projev premiéra Sobotka na Česko - čínském investičním fóru v Praze, musel být zděšen. Podle něj je hlavní prioritou vlády letecká linka Praha - Peking. Jeho slova ale padají na úrodnou půdu v českých lázních, zasažených citelným úbytkem ruské klientely.
Když mluvil na pražském fóru premiér Sobotka, v pozadí bylo vidět velké logo CZECH-CHINA, které vypovídalo za vše. Zatímco pravicová opozice je zděšena a stěžuje si, že vláda mění ochranu lidských práv za peníze, koalice si mne ruce nad perspektivou skvělého byznysu s čínským tygrem. A to přesto, že v Číně stále dochází k velmi vážným excesům, ať už v porušování lidských práv (například odebírání orgánů vězňům, mučení, popravy, diskriminace žen, pronásledování aktivistů), nebo při drastickém ničení životního prostředí. Je ostudné, že reprezentace země, která se dodnes nevzpamatovala z ruské okupace a upálení Jana Palacha, mlčky přechází například fakt, že na protest proti politice Číny v Tibetu se upálilo již 96 Tibeťanů. Naopak, ministr zahraničí Zaorálek se v Pekingu písemně zavázal, že Česko nepodpoří samostatnost Tibetu, který byl v padesátých letech násilně připojen k Číně.
Kapitulace a zrada?
Je ale nutné konstatovat, že byznys za lidská práva nevyměnili jenom někteří naši politici, ale také většina českých podnikatelů a firem v očekávání velkých kšeftů, i když lídři pravicových stran před zavíráním očí nad politikou Číny nahlas varují. Předseda ODS Petr Fiala například není přesvědčen, že nám pomůže v očích čínských partnerů nějaká zbabělá politika. Podle Ondřeje Lišky ze Strany zelených je to kapitulace a zrada na naší lidsko-právně založené zahraniční politice. Ale jakmile jde o kšeft, oči zavírají všichni. Ostatně, již v roce 2007 uzavřel partnerství s se správním obvodem čínského Pekingu Changping tehdejší hejtman Karlovarského kraje za ODS Josef Pavel. A v tomto partnerství pokračuje i současné vedení kraje, který nyní řídí levicová koalice ČSSD- KSČM. V lednu vycestovalo do Číny několik úředníků krajského úřadu. Za půl milionu korun se snažili do západočeských lázní nalákat turisty a získat také čínské lékaře pro zdejší nemocnice.
Velké střídání
Ačkoliv se cesta krajských radních setkala s kritikou a výsměchem, první výsledky se již dostavily. Podle mluvčího karlovarského magistrátu Jana Kopála v lázních ubylo Ukrajinců a Rusů a přibylo Němců a Číňanů. Ve srovnání s tradiční rusky hovořící klientelou je to v případě čínských turistů zatím však pouhá desetina, ale oproti loňskému roku činí jejich nárůst již 30 procent. Vzestup asijské klientely vyvolává optimismus i obavy. Obyvatelé Varů se například obávají, aby ve městě nevznikla čínská čtvrt, byznysmeni se zase těší na oživení kšeftů. Potvrdil nám to i jeden z karlovarských podnikatelů, majitel cestovní a realitní kanceláře, který nám však své postoje sdělil pouze pod podmínkou anonymity. „Mně je úplně jedno, jestli je můj host Němec, Rus nebo Číňan. Ve Varech je hodně volné kapacity kvůli výpadku Rusů. Takže místo je tu pro všechny. To je úplně normální byznys. Vůbec to neřeším. Putin zakázal Rusům cesty k nám, tak se musíme přizpůsobit,“ přiznal se otevřeně. Jeho kolegyně z jiné karlovarské cestovní kanceláře to však vidí jinak: „Pokud dojde k výraznému nárůstu čínské klientely, vznikne tady velký problém. Vždyť je to úplně odlišná kultura, nesrozumitelný jazyk. Podívejte se, jak to dopadlo v Teplicích, které obsazují Arabové. Nastalo tam peklo, lidé sepisují petice a utíkají z města. Doufám, že to ve Varech nedojde tak daleko. Ještě budeme prosit Rusy, aby se vrátili. Vždyť to jsou Slované, o Ukrajincích ani nemluvím,“ přemýšlí s obavami pohledná tmavovláska.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Adéla Hofmanová