Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragická smrt hokejové legendy: Fanoušci stále truchlí, viník prošel peklem. Přišel o všechno, o rodinu i o majetek včetně postele

21.08.2014
Tragická smrt hokejové legendy: Fanoušci stále truchlí, viník prošel peklem. Přišel o všechno, o rodinu i o majetek včetně postele

Foto: Archiv

Popisek: Ivan Hlinka , jak ho hokejoví příznivci vídali léta

V sobotu to bylo deset let… Hokejoví fanoušci i členové rodiny si v těchto dnech připomínají desáté výročí od tragické smrti jedné z největších osobností českého hokeje Ivana Hlinky. Netruchlí se jenom v jeho bydlišti v Litvínově, ale také v Karlových Varech. Právě zde ho při cestě na golfové hřiště nečekaně zastihla smrt.

Ani s odstupem deseti let nevyprchal smutek nad ztrátou  kouče české hokejové  reprezentace, jenž je dodnes blahoslaven  díky fenomenálnímu úspěchu na  olympijských  hrách  v Naganu. K výročí  Hlinkova předčasného úmrtí  přinesla média řadu článků, bilancujících tragickou nehodu, osobnost  této hokejové legendy i její vřelý vztah k lázeňskému městu.

Do Varů vedla také poslední cesta jeho života, měl zde namířeno na tradiční každoroční ceremoniál Zlatá hokejka v Grandhotelu Pupp.  V rámci  příjemného víkendu si chtěl ještě dopřát golf na zdejším hřišti, jenže na něj už nikdy nedojel. Těsně před cílem se jeho Škoda Superb srazila  s protijedoucí dodávkou řidiče Karlovarské prádelny. Fatální střet poznamenal životy dvou mužů,  kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě. Ten Hlinkův vyhasl  tři hodiny po nehodě v  karlovarské nemocnici.  Lékaři přes  marné pokusy o jeho záchranu museli konstatovat, že četná zranění jsou neslučitelná se životem. Dodnes se však spekuluje, zda  někde nepochybili.

Golfový rezort ve Varech

 

Viníkovo peklo

Následkem nehody se život řidiče Františka Velety, který řídil dodávku, stal doslova peklem. Mnozí se přitom shodují, že kdyby způsobil  smrt  někomu jinému, nebyl by vystaven takovým útokům. 

I když mu  není ani čtyřicet let, vzezřením připomíná štvance.  Přišel o veškerý svůj majetek i o rodinu, s médii nekomunikuje. Paradoxně však jeho finanční problémy nijak nesouvisí s nehodou. Tvrdí, že zdědil velké dluhy a jeho příjmy mu neumožňují je splácet. Deníku Blesk se svěřil, že exekutoři mu zabavili auto,  televizi, ledničku, pračku a dokonce i  postel. Připomeňme, že kvůli  ublížení na zdraví byl odsouzen podmíněně na dva roky a celých pět let nesměl řídit. 

Otázky stále zůstávají

Ne každý však aktéra nešťastné nehody zatracuje.  Při soudním řízení se Veleta hájil, že mu do cesty údajně vběhlo zvíře, následkem čehož vjel do protisměru a to se prý stalo protějšímu autu osudným. Hlinka navíc jel rychle, podle znalců přibližně 105 km/hod  a nebyl připoután,  zatímco řidič dodávky jel rychlostí kolem 50 km/hod.  Jeho obhájce si stěžoval na to, že případ nebyl řádně došetřen. Také to se stalo předmětem mnoha spekulací. Ostatně, leccos vypovídá i fakt, že Veleta byl odsouzen pouze podmíněně na dva roky, i když mu původně hrozil pětiletý trest odnětí svobody. Hlinkův syn Ivan poté dokonce uvedl, že si nepřál, aby šel viník nehody  do vězení.  

Smrt hokejového krále dodnes připomíná malý pomníček v blízkosti golfového hřiště v Olšových Vratech, kde k tragické nehodě došlo. Jeho žena Liběna jej musí  spatřit, kdykoliv si zde jede zahrát golf. Totéž platí o řadě jeho přátel, s nimiž si v nádherném  areálu dopřával radost ze hry a odpočinku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová