Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ať se zruší zdravotní pojišťovny a stát dá peníze krajům, říká hejtman

21.03.2013
Ať se zruší zdravotní pojišťovny a stát dá peníze krajům, říká hejtman

Autor: Veronika Vindišová

Popisek: Krajské nemocnice v Karlovarském kraji volají o pomoc, ilustrační foto

Krajské nemocnice v Karlovarském kraji volají o pomoc. Úhradová vyhláška naordinovaná ministerstvem zdravotnictví, která platí od letošního ledna, skrouhla dost výrazně platby na proplacení zdravotní péče.

Nemocnicím se hroutí hospodaření a mají stále větší ztráty. Zároveň varují, že  krizi ve zdravotnictví nakonec odskáčou pacienti.

Kvůli úhradové vyhlášce, na kterou by nakonec z iniciativy České lékařské komory mohla být podána ústavní stížnost, se sešel karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD) s generálním ředitelem Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňkem Kabátkem, aby řešili finanční potíže nemocnic. VZP totiž na základě úhradové vyhlášky letos proplácí jen 95 procent ve srovnání s rokem 2011, navíc se zvýšila DPH a inflace.

Nejohroženější je karlovarská nemocnice, která plánuje letošní ztrátu ve výši 80 milionů korun. Aby nakonec nekrachla, peníze bude požadovat od zřizovatele, tím je Karlovarský kraj. Jenže ten se sám topí v problémech - bude třeba muset vracet mnohamilionové dotace kvůli pochybným stavebním projektům.

Zodpovědnost se přenáší na kraje, peníze ne

Podle hejtmana Novotného je špatně nastaven systém financování zdravotní péče. „Ať se zruší pojišťovny a stát peníze posílá přímo krajům. Zatím jen odpovědnost přenáší na kraje, ten ale na nemocnice nedostává peníze," řekl novinářům. Situaci chce vyřešit co nejdříve, ministerstvo zdravotnictví ale na schůzku nikoho neposlalo.

Karlovarská nemocnice funguje de facto v nouzovém režimu. Platí jen nejnutnější mzdy a faktury za energie či léky. Mnoha dodavatelům dluží, navíc v hospodaření je sekera ve výši půl miliardy korun z minulosti. 

Nemocnici navíc od května převezme nový ředitel Petr Svoboda, kterého kraj vybral ve výběrovém řízení po krizovém manažerovi Luďku Nečesaném, jehož úkolem bylo najít rezervy v hospodaření nemocnice. Jenže primáři s volbou nejsou spokojeni, měli jiného favorita. „Obáváme se, že příchodem nového vedení nemocnice by mohlo neprofesionálními zásahy znovu dojít k opětovnému ekonomickému a odbornému krachu nemocnice, k výrazné demotivaci zaměstancců," napsali v prohlášení, ve kterém se lékaři postavili za současné vedení. K tomu varovali, že dojde k odchodu dalších odborníků a snižování kvality péče. 

Primáři navíc upozorňují, že volba nového šéfa proběhla pouze v režii ČSSD a KSČM, tedy krajské koalice. Původně mělo ředitele volit představenstvo karlovarské nemocnice doplněné o zaměstnance z dozorčí rady.

Radim Holinger

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace