Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ostuda asijských tržišť! Lidé už je nechtějí. Nebo jen před volbami?

05.08.2014
Ostuda asijských tržišť! Lidé už je nechtějí. Nebo jen před volbami?

Autor: www.kduostrov.cz

Popisek: Asijské tržiště v Ostrově

Západočeské pohraničí je dlouhodobě proslulé nepřehlédnutelnými asijskými tržnicemi, které jako pěst na oko hyzdí města a městečka v pohraničí. Příkladem je historický Cheb nebo lázeňský Jáchymov. Zatímco zde si s nimi konšelé zatím neporadili, někteří obyvatelé Ostrova se snaží, aby z centra města zmizelo příšerné tržiště u náměstí.

Ostrovští se vůbec netají svými ambicemi změnit tvář města a postupně se jim to daří, i když se například stav zdejšího historického centra dost výrazně odlišuje od podoby dokonale vypulírovaných náměstí v sousedním Sasku.  V  podstatně lepším stavu je v ostrovské Mírové náměstí  s dominantou Domu kultury, které je dnes názornou ukázkou tzv. „sorely“, tedy architektury socialistického realismu.   

Sorela vs. Asie

Dost velkou vadou na kráse jinak stylově čistého náměstí a přilehlých ulic i obytných čtvrtí je ale asijské tržiště. Občané města proto nyní podepisují petici, jejímž cílem je oslovit po říjnových komunálních volbách nové zastupitelstvo, aby  urbanistický paskvil na náměstí zlikvidovali a na místo tržiště se vrátil někdejší park. Problematice centrálního tržiště se delší dobu věnuje dlouholetý ostrovský zastupitel Marek Poledníček (KDU-ČSL), který je rovněž  organizátorem petice. Tu zatím podepsalo několik desítek lidí. Podle něj je stav tržiště neudržitelný, kritizovaný areál vznikl před více než patnácti lety, v době před nástupem boomu nákupních center.  Bývalé vedení města si prý neuvědomovalo, v jak unikátním městě lidé žijí. Ale nejde prý jen o sporný estetický vzhled tržiště. Dnes je již zjevné, že lidé si zvykli nakupovat jinde a jinak, prakticky polovina stánků tržiště je po celý rok prázdná a vlastně již zbytečná.

Předvolební tah?

Jiný názor na existenci tržiště má ale ostrovský starosta Pavel Čekan (ČSSD). Ten se v regionálním tisku vyjádřil, že téma tržiště je pouze předvolebním tahem, které se opakuje podobně jako před minulými volbami.  Je faktem, že toto téma prezentuje na svých stránkách ostrovská organizace KDU- ČSL, kde je problematika centrálního tržiště zařazena do hlavních projektů a nechybí ani návrh ing. Vladimíra Tomana, jak by mohl být sporný prostor v budoucnosti řešen.  Zdá se ale, že volby budou přece jenom pro osud tržiště rozhodující. Dvacetiletá nájemní smlouva na jeho provozování  totiž shodou okolností vyprší letos v říjnu a pak se uvidí co dál.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace