Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Peklo v karlovarském hotelu Thermal. Babišovou čistkou z bláta do louže? Ministerstvo se chytlo za nos

19.07.2014
Peklo v karlovarském hotelu Thermal.  Babišovou čistkou z bláta do louže? Ministerstvo se chytlo za nos

Autor: Thermal

Popisek: Pohled ze střešního bazénu hotelu Thermal je úchvatný.

V pátek se ujalo vedení karlovarského hotelu Thermal nové vedení. Po odvolání dosavadního generálního ředitele Josefa Pavla a výměny členů představenstva a dozorčí rady nastalo ve Varech další zděšení. Do křesla šéfa známého festivalového areálu má totiž opět zasednout kontroverzní osoba s pestrou minulostí.

Získat bližší a ověřené informace je v současnosti velmi těžké. Především proto, že  málokdo je ochoten se k celé situaci vyjádřit. Z dostupných střípků lze však vytvořit mozaiku pravděpodobnosti. Je  evidentní, že se personální rošáda chystala v Thermalu již dříve, na její spuštění se však čekalo až po skončení každoročního  mezinárodního filmového festivalu. Josef Pavel měl být odvolán již několikrát, vždy  to však díky své obratnosti a především politickým kontaktům  dokázal odvrátit.

Na každém šprochu pravdy trochu...

O tom, co je hlavní a skutečnou příčinou jeho pádu, se nyní ve městě hodně spekuluje. Do redakce jsme dostali několik zajímavých zpráv. Některé z nich  sdělují, že  vedení  hotelu velmi nevýhodně pronajímalo lukrativní restaurace, parkoviště, tržiště, apod.  Druzí zase tvrdí, že Josef Pavel naopak rozkrádání státního podniku ve velkém zastavil, podal trestní oznámení a odstartoval velkorysou rekonstrukci hotelu, která byla na první pohled patrná již při letošním MFF. Ale na nevýhodnosti pronájmů „za pakatel“ se v podstatě shodují všichni.

Další kroky se chystají

Zda je na tom něco pravdy, jsme se pokusili zjistit přímo u hlavního zdroje, tedy na Ministerstvu financí, pod který hotel kvůli stále nedokončené privatizaci patří. Vedoucí tiskového oddělení ministerstva financí  Radek Ležatka nám bohužel neodpověděl na hlavní otázku, zda byl proveden audit hospodaření a pokud ano, s jakým výsledkem. Na další dotaz,  proč byl generální  ředitel Thermalu odvolán, když hotel konečně vyvedl ze ztráty, nám sdělil: „Důvodem pro odvolání generálního ředitele byla nespokojenost akcionáře s hospodářskými výsledky společnosti v posledních letech, ekonomický potenciál vidíme vyšší. Hlavním důvodem ke změnám v orgánech bylo zvýšení efektivity řízení a snížení nákladů společnosti, kdy se počet členů představenstva snížil z šesti na tři  a počet členů dozorčí rady dokonce z devíti členů  na tři. Tak dojde ke snížení nákladů na představenstvo cca na polovinu a náklady na dozorčí radu budou dokonce desetinásobně nižší. Na dalších krocích se pracuje,“ dodal Ležatka.

Z bláta  do louže?

Ležatka v zásadě potvrzuje to, o čem se v Karlových Varech hovoří, a sice že dosavadní ředitel Josef  Pavel  hospodaření hotelu dovedl k zisku, ale příliš malému a  hotel má potenciál pro mnohem vyšší příjmy. Na úkor hotelu se údajně velmi dobře daří nájemcům  lukrativních části rozsáhlého pohostinského, ubytovacího a kongresového areálu, například oblíbeného  nočního klubu Peklo nebo přilehlého tržiště, které dělá hotelu s mezinárodním renomé akorát tak ostudu a zmizí jen po dobu MFF.

Zajímalo nás proto, zda v této souvislosti ministerstvo financí chystá nějakou kontrolu, či zda se hospodařením akciové společnosti Thermal - F  bude zabývat  například Nejvyšší kontrolní úřad.   K tomu se Ležatka stručně vyjádřil slovy: „V současné době nemá NKÚ pravomoc kontrolovat akciové společnosti.“

Ale i tak se čeká, že v nejbližší době z Thermalu vypadnou další kostlivci ze skříní. Podle všeho se neblaze proslulý hotel ocitl v situaci, kterou nelze nazvat jinak než  z „bláta do louže“. 

Vyjádření Ministerstva financí k situaci ohledně hotelu Thermal

Pozdě odpoledne v pátek dorazilo překvapivé vyjádření: Ministerstvo financí hodlá detailně prověřit hospodaření karlovarského hotelu Thermal, se kterým není spokojeno a má vážné pochybnosti o některých smlouvách uzavřených minulým vedením. Proto došlo k personálním změnám v představenstvu a v dozorčí radě.  V médiích zveřejněné informace o některých členech nových orgánů společnosti nebyly Ministerstvu financí známy a jsou v současnosti intenzivně prošetřovány. Ministr financí Andrej Babiš bude záležitost neprodleně řešit se všemi aktéry. O případných změnách v představenstvu a dozorčí radě rozhodne ministr financí po ověření všech skutečností do konce příštího týdne.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace