Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do Varů dorazí na zahájení festivalu velká hollywoodská hvězda, Mel Gibson. Převezme tu Křišťálový globus

25.06.2014
Do Varů dorazí na zahájení festivalu velká hollywoodská hvězda, Mel Gibson. Převezme tu Křišťálový globus

Foto: KVIFF MF

Popisek: Mel Gibson

Herec, režisér a producent Mel Gibson převezme v rámci 49. ročníku MFF Karlovy Vary nejvyšší ocenění svého dlouholetého tvůrčího působení ve světovém filmu, během kterého získal mimo jiné dva Oscary, Zlatý glóbus a téměř tři desítky dalších významných cen a nominací. Při příležitosti ocenění Mela Gibsona Křišťálovým globem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii uvede na MFF Karlovy Vary jeho zatím poslední režisérský opus – mystické drama Apocalypto.

Mel Gibson se narodil v USA, ve dvanácti letech se jeho rodina přestěhovala do Austrálie, kde později vystudoval herectví na univerzitě v Sydney a kde také zahájil uměleckou kariéru. Na jejím počátku stála řada významných divadelních rolí – např. v představení Smrt obchodního cestujícího. V roce 1979 byl oceněn jako nejlepší australský herec za titulní úlohu v dramatu Tim. Zároveň se dočkal celosvětové popularity díky hlavní roli v akčním filmu Šílený Max (Mad Max, 1979) režiséra George Millera. Pokračování série upevnilo Gibsonův statut mezinárodní hvězdy, zároveň však vytváří role v umělecky náročnějších snímcích – jako např. Gallipoli (1981) Petera Weira, za nějž byl podruhé oceněn jako nejlepší australský herec.

V polovině 80. let se prosadil v Hollywoodu

Od první poloviny osmdesátých let natáčí Mel Gibson v Americe. Vedle divácky i komerčně úspěšné série Smrtonosná zbraň (Lethal Weapon), která postupně dosáhla čtyř pokračování, se objevuje například v historickém dramatu Bounty (1984), komedii Pták na drátě (Bird on a Wire) nebo filmové adaptaci Hamleta (1990), režírované Frankem Zeffirellim. Hamlet je rovněž prvním titulem Gibsonovy producentské společnosti Icon Productions, pod jejímiž křídly vzniká brzy také romance Navždy mladý (Forever Young, 1992), komedie Maverick (1994), ale také Gibsonův režijní debut Muž bez tváře (The Man Without A Face,1993).

V roce 1995 Mel Gibson produkuje, režíruje a vytváří hlavní úlohu v historickém dramatu Statečné srdce (Braveheart). Snímek je příznivě přijat diváky i kritikou a z deseti oscarových nominací nakonec získává 5 ocenění, včetně Oscara pro nejlepší film a Oscara pro Mela Gibsona za nejlepší režii. Statečné srdce obdrží vedle Zlatého glóbu za nejlepší režii ještě desítky dalších ocenění. Následující rok je Mel Gibson nominován na Zlatý glóbus za hlavní roli ve filmu Rona Howarda Výkupné (Ransom).

Úspěšný producent i režisér

V budoucích letech Mel Gibson prokazuje svou producentskou i hereckou odvahu a ve své společnosti dokáže dát prostor i nezávislejším projektům jako je třeba drsný thriller Odplata (Payback). Stává se i prvním hercem, jemuž se podaří v jednom roce (2000) vytvořit hlavní role ve třech kasovních trhácích s více než stomilionovými domácími tržbami. V historickém velkofilmu Patriot (The Patriot) režiséra Rolanda Emmericha, v animovaném velkofilmu Kuřecí úlet (Chicken Run), kde okouzlujícím způsobem namluvil postavu nafoukaného kohouta Rockyho a v komedii Nancy Meyers Po čem ženy touží (What Women Want) propůjčit svůj šarm postavě reklamního manažera, který slyší ženské myšlenky.

V roce 2004 se vrací k režii. V jeho produkci a za autorské spolupráce na scénáři vzniká velkofilm Umučení Krista (The Passion of The Christ), titul vzbuzující díky svému tématu vášnivé emoce i zájem diváků a který si připsal rovněž 3 nominace na Oscara.

Umělecká odvaha mu nechybí

Roli producenta, režiséra a spoluautora si po dvou letech Mel Gibson zopakoval při realizaci snímku Apocalypto, který je ztvárněním záhady zániku starobylé říše Mayů. Snímek získal 3 oscarové nominace a díky odvážnému kroku, kdy celý film hovoří původním mayským jazykem, mohlo být Apocalypto nominováno i na Zlatý glóbus a cenu BAFTA za nejlepší neanglicky mluvený film.

V roce 2009 natočil s režisérem Martinem Campbellem detektivní drama Na hraně temnoty (Edge of Darkness), pod režijním vedením kolegyně Jodie Foster ztvárnil mentálně postiženého muže v psychologickém snímku Pan Bobr (The Beaver, 2011). Hrál v nezávislém krimidramatu Moje letní prázdniny (Get the Gringo), který rovněž napsal a produkoval a který nadšená kritika označila za nepřímé pokračování kultovní Odplaty, s režisérem Robertem Rodriguezem natočil akční snímek Machette zabíjí (Machete Kills, 2013). Do premiéry se chystá akční komedie The Expendables 3, kde se setkává v hlavních rolích celá herecká generace, která před lety formovala podobu akčního hrdiny.

Mel Gibson bude hostem slavnostního zahájení 49. MFF Karlovy Vary a také osobně uvede zvláštní představení snímku Apocalypto. V pátek 4.7. od 23:00 bude v Letním kině uveden kultovní film s Melem Gibsonem v hlavní roli Šílený Max. Vstup je volný.

(zdroj: KVIFF MF)

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová