Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovarský filmový festival se kvapem blíží! Co nás čeká? Víme, jaké hvězdy letos přijedou, dokonce jeden slavný expolitik

04.06.2014
Karlovarský filmový festival se kvapem blíží! Co nás čeká? Víme, jaké hvězdy letos přijedou, dokonce jeden slavný expolitik

Foto: MFF KV

Popisek: Jiří Bartoška s oficiálním plakátem 43. ročníku MFF Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary letos otevře své brány pro baťůžkáře i celebrity, zkrátka milovníky filmu všeho druhu (i pro ty, co jen nasávají atmosféru ve festivalových barech) již v pátek 4. Července a potrvá až do 12. 7. Pátrali jsme po festivalových novinkách… Tak třeba, letošní Cenu prezidenta MFF KV za přínos české kinematografii získá Zdeněk Svěrák.

Filmový a televizní scenárista, autor divadelních her, spisovatel, herec a textař převezme v rámci 49. ročníku MFF Karlovy Vary Cenu prezidenta MFF KV, jíž festival oceňuje nejvýznamnější osobnosti české kinematografie.

Filmy podle scénářů Zdeňka Svěráka byly třikrát nominovány na Oscara: poprvé to byla veselohra Vesničko má středisková (1985, r. Jiří Menzel) a podruhé Obecná škola (1991, r. Jan Svěrák) a následně Kolja, který nakonec Oscara v roce 1997 získal.

Zdeněk Svěrák, původně učitel, se do české kultury zapsal nejen jako scenárista, dramatik a spisovatel, ale také jako spolutvůrce fiktivní postavy českého velikána Járy Cimrmana, jehož jméno nese i divadlo, které se svými kolegy založil a kde jako kmenový autor a herec působí dodnes.

Karlovarský festival ocení Williama Friedkina

Výjimečná osobnost amerického filmu převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii a uvede restaurovanou verzi jednoho ze stěžejních titulů své kariéry Mzda strachu.

Friedkinova návštěva Karlových Varů je logickým vyvrcholením snah festivalu představit sedmdesátá léta v zámořské kinematografii, klíčové období, jež ovládala generace Nového Hollywoodu. Rodák z Chicaga k jeho ojedinělosti přispěl nejen proslulými snímky Francouzská spojka (1971) a Vymítač ďábla (1973), ale především ve své době kontroverzně přijatým dobrodružným dramatem Mzda strachu (1977), které je dnes všeobecně uctíváno, podobně jako o více než dvacet let starší Clouzotova stejnojmenná adaptace téhož románu Georgese Arnauda.

Už v začátcích kariéry v dokumentární tvorbě pro televizi (např. ceněný Lid vs. Paul Crump) prokázal William Friedkin mimořádný talent pro sugestivní filmové vyjadřování, kterým je schopen oslovit široké publikum i nevyzpytatelné kritiky. Do historie filmu se zapsal redefinováním žánrů krimi a hororu, Francouzská spojka a Vymítač ďábla dohromady získaly sedm Oscarů a stejný počet Zlatých globů, jejich vliv na dílo řady tvůrců je všeobecně známý. Za jeden z nejoriginálnějších thrillerů 80. let je považován jeho kontroverzní ponor do newyorské sadomasochistické subkultury Na lovu (1980), zatímco akční drama Žít a zemřít v L.A. zaznamenalo úspěch u kritiky, jíž připomnělo Friedkinův veleúspěšný začátek předchozí dekády.

Uznávaný operní režisér i autor fascinujících knižních memoárů The Friedkin Connection (Harper 2013) vždy ovládal schopnost vymanit se zjednodušujícímu zaškatulkování. V nedávných letech zaujal hororovým thrillerem Brouk (2006) i černou komedií Zabiják Joe (2011).

Lech Walesa osobně uvede film Walesa: Člověk naděje

Držitel Nobelovy ceny míru a bývalý polský prezident Lech Walesa osobně uvede na 49. MFF Karlovy Vary ve světové premiéře režisérskou verzi snímku legendárního Andrzeje Wajdy Walesa: Člověk naděje, vytvořenou speciálně pro premiérové promítání na MFF KV.

Společně s Lechem Walesou se zvláštního uvedení filmu na MFF Karlovy Vary zúčastní představitel titulní úlohy Robert Więckiewicz a herečka Agnieszka Grochowska, která hraje roli Walesovy manželky Danuty. Uvedení nové verze filmu Walesa: Člověk naděje za účasti mimořádných hostů bude součástí zvláštní akce organizované společností Unipetrol, členem skupiny PKN ORLEN.

Nejvýznamnější polský režisér 20. století Andrzej Wajda natočil filmový portrét jednoho z klíčových mužů novodobé polské historie. Wajda zobrazuje fenomén Lecha Walesy – předáka polského odborového hnutí Solidarita – a jeho proměny z řadového dělníka v charismatického vůdce. Walesova kontroverzní osobnost rozněcuje vášnivé diskuse ještě dnes, jisté ovšem je, že milionům lidí pomohl uskutečnit potlačený sen o svobodě a připravil půdu pro politické změny, které si ve své době nikdo nedokázal představit.

„Jsem si velmi dobře vědom, že „Walesa“ je nejobtížnější téma, s jakým jsem se během své pětapadesátileté filmové kariéry setkal, nicméně žádný režisér o něm nenatočil film, který by mě uspokojoval, takže jsem zkrátka neměl na vybranou,“ říká režisér Andrzej Wajda. Snímek podle scénáře známého polského spisovatele a dramatika Janusze Głowackého se stal divácky nejúspěšnějším polským filmem loňského roku. Světově uznávaný režisér Walesovým portrétem symbolicky navázal na svůj proslulý film věnovaný událostem kolem vzniku Solidarity a památné stávky v gdaňských loděnicích Člověk ze železa.

MFF KV uvede v Hlavním programu mimo soutěž dvě světové premiéry českých filmů

Dvě světové premiéry nových českých snímků uvede 49. MFF Karlovy Vary v Hlavním programu mimo soutěž. Jde o celovečerní hraný film Zejtra napořád, režiséra Rudolfa Havlíka a celovečerní dokument Olgy Sommerové Magický hlas rebelky o zpěvačce Martě Kubišové.

Film Zejtra napořád je režijním debutem Rudolfa Havlíka. Spisovatel, cestovatel a blogger natočil svou prvotinu podle vlastního scénáře, zčásti inspirovaného osobně prožitým cestováním po Asii a hledáním pocitu domova v České republice. Hlavní hrdina filmu Petr Kraus pendluje mezi Prahou a Čínou, kde zařizuje výrobu zboží pro své zákazníky. Jeho život je jeden velký trysk. Snad i proto si na dálku domluví několik schůzek naslepo a věří, že až se vrátí, možná potká někoho, kdo mu změní život. Doma se ukáže, že zakázka, na kterou sázel, je zkažená, zákazník chce zpět své peníze a on má jen několik dní na to, aby věci uvedl do pořádku. Petr vyráží na cestu napříč republikou, aby objevil nové přátele a přitom zjistil, že se neobejde bez lidí, kteří jsou mu nablízku odjakživa. Na cestu, která mu možná změní život a kde si uvědomí, že před problémy nemůže utíkat věčně, protože si jej vždy nakonec najdou. Zejtra napořád je film o tom, že ty nejlepší věci jsou v našich snech, o změnách v životě, které chceme udělat, ale často se jich bojíme. O rozhodnutích, která začneme realizovat, ale až zejtra! O naději, že příští ráno všechno změní. V hlavních rolích filmu hrají Pavel Batěk, Vica Kerekes a Filip Blažek.

Dvě legendy se potkávají u nového českého celovečerního dokumentu Magický hlas rebelky. Ikona české dokumentaristiky, režisérka Olga Sommerová portrétuje výjimečnou zpěvačku a mimořádně silnou osobnost, která se stala jedním ze symbolů českého disentu – Martu Kubišovou. Filmová kamera v průběhu jednoho roku doprovází Martu Kubišovou na koncertech, navštíví bývalou zpěvaččinu chalupu, kde podepsala Chartu 77, jíž se pak stala mluvčí a společně s ní nahlédne v Archivu bezpečnostních složek do svazků, které na ni StB vedla. Je svědkem setkání Marty Kubišové s přáteli z Charty i hudebními kolegy, emotivně dokumentuje vztah s dcerou Kateřinou. Součástí filmu jsou i sekvence z muzikálu o baronce Sidonii Nádherné, v němž Marta Kubišová vytváří ústřední postavu společně se zpěvačkou Anetou Langerovou. Na vzniku dokumentu se koprodukčně podílela Česká televize.

Ovashvili, Nikonovová, Lambert a Pálfi v Hlavní soutěži 49. MFF KV

Mezi sedmi světovými a pěti mezinárodními premiérami budou uvedeny dva české filmy a vůbec poprvé snímek animovaný.

Uznávaný gruzínský tvůrce George Ovashvili (Druhý břeh) představí v hlavní festivalové sekci svůj dlouho očekávaný snímek Kukuřičný ostrov, psychologické drama zpracovávající prostřednictvím uhrančivých obrazů a slov prostých pohledů výsostně aktuální téma – intenzivní vztah člověka a přírody. Přední ruská režisérka Angelina Nikonovová (Portrét v pološeru) si vybrala karlovarský festival pro premiéru hořké komedie Welkome Home, zasazené do imigrantské komunity současného New Yorku plné svérázných postav, a vynikající inteligentním humorem a skvěle napsanými dialogy.

Maďar György Pálfi, jeden z nejoriginálnějších evropských filmařů dneška, přiveze do Karlových Varů smutnou grotesku ze současnosti Volný pád. Prostřednictvím sedmi příběhů vysílá s pro něj typickou sofistikovanou provokativností a nezměrnou imaginací alarmující zprávu o stavu lidstva. Intimně laděné drama s neodolatelnými melodramatickými okamžiky Jsem tvůj natočil Belgičan David Lambert, jehož předchozí film Za zdmi byl před dvěma lety uveden v canneském Týdnu kritiky. O nelehké cestě k citovému naplnění vypráví Lambert v příběhu nepravděpodobného vztahu argentinského floutka a stárnoucího belgického pekaře.

Netrpělivě očekávaný debut Miroslava Krobota, divadelníka a jediného českého herce, který se objevil ve filmech uvedených v Cannes, Berlíně i Benátkách, se jmenuje Díra u Hanušovic. Lakonickým vesnickým dramatem s prvky černé komedie Krobot na dálku kyne kolegovi Kaurismäkimu i bratřím Mrštíkům, s nedocenitelnou pomocí výkvětu českého herectví v čele s Tatianou Vilhelmovou, Ivanem Trojanem a Jaroslavem Pleslem. Autorkou historicky prvního animovaného snímku v soutěži MFF Karlovy Vary je v New Yorku usazená lotyšská režisérka Signe Baumane. Ve „veselém filmu o depresi“ Šutry v kapsách vypráví s obdivuhodnou odvahou i humorem o psychické chorobě sužující její rodinu po desítky let a zároveň nabízí neobvyklý exkurs do historie Lotyšska první poloviny 20. století.

Trojnásobné ženské zastoupení v hlavní soutěži uzavírá česká scenáristka a režisérka Andrea Sedláčková se snímkem ze sportovního prostředí Fair Play. Komorně laděné drama o státem organizovaném dopingu a především o snaze zachovat si lidskou důstojnost v totalitních osmdesátých letech se soustředí na dospívající talentovanou sportovkyni Annu (Judit Bárdos) a její matku s disidentskou minulostí (Anna Geislerová). Letošní silnou účast ze zemí na východ od České republiky doplňuje proslulý kazašský tvůrce Nariman Turebajev s volnou adaptací Dostojevského Bílých nocí nazvanou Dobrodružství. Do současného Almaty zasazený příběh osamělého Marata, fascinovaného složitou osobností dívky Marijam, má blíže k Bressonovi než k Viscontimu, díky jemným akustickým i vizuálním detailům ovšem nabízí svébytný umělecký zážitek.

Spíše než o dramatické konflikty jde o navození melancholické nálady v novém jemně humorném snímku talentovaného Islanďana Hafsteinna Gunnara Sigurdssona (Doprava doleva) Paříž Severu. Místní učitel, kterému se podařilo zažehnat problém s alkoholem, jeho rockersky frivolní otec, ale i další obyvatelé zapadlé vesničky nepřemýšlejí o ničem menším, než jak naložit se životem. Bizarně podmanivé prostředí bezstarostné bohémy v Los Angeles 70. let, ale i talent a sebedestruktivní okamžiky na heroinu závislého proslulého pianisty Joea Albanyho (John Hawkes) přibližuje perspektivou jazzmanovy dcery Amy-Jo (Elle Fanning) režisér Jeff Preiss v melancholicky laděném dramatu Low Down.

Smutek bez konce, druhý film talentovaného mexického režiséra Jorgého Pereze Solana, přibližuje v magické i skličující náladě osud Cheby a Angeles Miguel, dvou žen, které otěhotněly se stejným mužem. Po boku několika blízkých žijí v izolované vesnici a jejich snahu vést skromný a důstojný život neustále atakuje podivná nemoc duše, „la tirisia“. Francouz Pascal Rabaté, držitel ceny za režii z MFF KV 2011 za film Prázdniny u moře se do karlovarské soutěže vrací s podmanivě stylizovanou ironizující moralitou Dehet a peří o tom, jak protřelého cynika Christiana stihla za podvody odplata, nikoli nepodobná středověkému trestu zmíněnému v názvu filmu.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová