Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Nesmějme se ruskému ataku na Ukrajinu, po Krymu může dojít na Karlovy Vary, tvrdí komentátor. A čísla hovoří

08.03.2014
Nesmějme se ruskému ataku na Ukrajinu, po Krymu může dojít na Karlovy Vary, tvrdí komentátor. A čísla hovoří

Autor: Hana Čechová

Popisek: Karlovy Vary jsou plné ruských nápisů.

Zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška představil v týdeníku Reflex svůj názor na Rusko. Podle něj se jedná o notoricky agresivní zemi, která propracovaným systémem ovládá cizí území. Neměli bychom se podle něj příliš smát, protože po Krymu prý jednou může dojít třeba na Karlovy Vary.

Během olympijských her v Soči byl podle něj na mnoha místech vidět nápis: Skvělé, nové, otevřené Rusko. Tento týden na stejných místech startují hry paralympijské, pro které by prý pořadatelé mohli slogan inovovat. Třeba na: Pořád stejné, agresivní Rusko.

Mustr invaze je podle Vavroušky už desetiletí stejný, jako by v Kremlu měli v šuplíku jen jeden scénář. Vždy se prý vytáhne téma „bratrů“, žijících na daném území, kterým hrozí nebezpečí a domovina je musí ochránit. Následně na dané území vtrhne, protesty zbytku světa ignoruje a dokola opakuje pokryteckou lež, jak chrání ruské občany. Poprvé to takto prý udělali Stalin s Molotovem v roce 1939 v Polsku.

Úspěšný ruský scénář

A pozdější vojenské akce SSSR podle něj tento úspěšný scénář jen opakovaly. Stále stejným osvědčeným způsobem tak podle něj Moskva obsazuje stále nová území, přičemž suverénně ignoruje všechny mezinárodní dohody.

Základní bod své taktiky - ruské občany, které je na daném území třeba bránit - si podle něj dovede Moskva vyrobit snadno a rychle. Lidem prostě rozdá ruské pasy, tak jak to učinila v Abcházii, jižní Osetii, moldavském Podněstří a aktuálně vyrábí spoluobčany na Krymu.

„Podle této ruské logiky může ruská armáda zasáhnout kdekoliv ve světě,“ varuje komentátor. V České republice bychom se podle něj měli mít na pozoru, protože i zde žijí tisíce Rusů. Teď už je prý jen třeba, aby moskevská propaganda dostatečně dlouho tvrdila, jak jsou tu utiskovaní a že je třeba je ochránit. Po Krymu prý klidně mohou být dalším bodem zájmu Kremlu například Karlovy Vary. 

80 % nových bytů kupují Rusové

Západ dnes hospodářsky potřebuje Rusko daleko více než Rusko Západ, napsal ruský internetový deník gazeta.ru o nemožnosti uvalit skutečné sankce na Moskvu kvůli okupaci Krymu pod záminkou ochrany tamních Rusů. Komentátor polemizoval i se šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem, jenž pohrozil omezit přistěhovalectví z Ruska, které by se prý mohlo stát záminkou k ruské invazi.

„Hned jsem si vzpomněl na poslední cestu do Česka. V nové pražské čtvrti Zličín mi realitní agentka vyprávěla o tom, že 80 procent obytné plochy v sympatických šestipodlažních domech zakoupili ruští investoři. Někteří si kupují hned deset či 20 bytů a pak je pronajímají Čechům. V Karlových Varech, hlavních českých lázních, zhruba polovička nákupů nemovitostí připadá na Rusy. Kromě toho Česko loni navštívilo 750.000 turistů z Ruska. Podle nejskromnějších odhadů tu utratili 400 milionů dolarů (zhruba osm miliard korun). Proto mám dvě možnosti, jak si Zaorálkova slova vyložit. První zní, že se narodil v (západoukrajinském) Lvově či ve Vinnycji. Anebo, což je daleko pravděpodobnější, ministr prostě blufuje," usoudil autor.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace