Karlovarské antiradniční listy: Městská policie je gerilla primátora
14.02.2013
Foto: Město Karlovy Vary
Popisek: Karlovy Vary, ilustrační foto
Při lednovém jednání zastupitelstva města Karlovy Vary byl v projednávaném bodě „Změna OZV o záboru veřejného prostranství“ otevřen problém protizákonné šikany městskou policií (MP).
Ta pod pohrůžkou pokuty 50.000 Kč vyhání z města malíře. Případ byl otevřen počátkem prosince 2012, když se k pokutě přihlásil zastupitel Kotek, který vyrazil do centra s malířkou D.Windlin také malovat. Policie postoupila jeho odmítnutí poslechnout výzvy ke správnímu řízení.
Primátor Kulhánek, který je velitelem MP, obhajuje na úřadě i veřejně v médiích zákroky strážníků jako zákonné a správné. Na zastupitelstvu po něm žádali zastupitelé, aby jednoznačně sdělil, který zákon či vyhláška jsou porušovány. To primátor nedokázal, pouze povýšeně a arogantně problém bagatelizoval.
Zastupitel Kotek rozhodně oponuje: „To, že policista v rozporu se zákonem komukoliv vyhrožuje 50 tisícovou pokutou, to za bagatelní problém rozhodně nepovažuji, stejně jako výhrůžku a postoupení ke správnímu popotahování. Ukazuje se, že šikana malířky v Karlových Varech má hlubší rozměr - Městská policie je nekontrolovatelná gerilla primátora!“
Autentický záznam z jednání zastupitelstva města ukazuje, jak velitel MP primátor Kulhánek, ani ředitel MP p. Vlasák (krčící se za O. Homolkou) nedokázali sdělit, k jakému porušení a čeho došlo. Jen prohloubili obavu nad reálností možnosti zneužívání MP.
Bohužel se ukazuje, že orgán MP je veřejností nekontrolovatelný a nepostižitelný. Generální inspekce bezpečnostních sborů dozorujících ozbrojené složky není k obecním policiím v žádném vztahu. Stejně tak Ministerstvo vnitra ČR dozírá pouze na ústroj a způsobilost strážníka MP. Stížnosti tak končí na stole primátora-velitele MP, který je postoupí služebně hluboce podřízenému strážníkovi MP.
Jediný kompetentní je tedy orgán zastupitelstva města. Ten však věc ani neřeší, ani jí nenechal prověřit kontrolnímu výboru.
(zdroj: Antiradniční listy.cz)
Vložil: Redaktor KL