Byli jsme u toho: Zemana ve Žluticích na Karlovarsku zvali na Becherovku. Hádejte, jak to dopadlo
17.01.2014
Foto: Václav Fiala
Popisek: Prezident dorazil do Žlutic.
REPORTÁŽ Prezidentovi na závěr třídenního pobytu na Karlovarsku aplaudoval ve Žluticích sál a místní občan jej zval na Becherovku… Doslova velkolepý závěr třídenního pobytu prezidenta Miloše Zemana na Karlovarsku připravili občané starobylých Žlutic. Více než tři stovky přítomných zaplnily do posledního místečka sál zdejšího kulturního domu.
Hned na začátek vybídl Zeman přítomné, že „v první řadě je ještě pět volných míst a prosím ty, kteří jsou na tom jako já a opírají se o hůlku, aby se posadili.“
V úvodním slově starosta města Václav Slavík si posteskl, že mladí lidé odcházejí odtud na školy mimo jak a většin a z nich se pak nevrací a zůstávají v Praze nebo rajském městě. Hejtman Josef Novotný připomenul, že Žlutice byly sto let okresním městem a že tu žilo až 20 000 lidé. Dnes je to pouhých 5000.
Hasič generálem
„Hasiči tvoří páteř kulturního života v obci,“ prohlásil Zeman a pokračoval. „Když jezdím po obcích, jsou to mnohdy hlavně dobrovolní hasiči, kteří tvoří základ zdejšího veřejného života.“ Podle něj si místní hasiči postěžovali, že nemají generála a Zeman tedy jmenoval velitele zásahu generálem.
V narážce na zvýšení důchodů Nečasovy vlády řekl, že „…valorizace o 45 korun je opravdu hanebná a bídná. Ale začněme od začátku a musíme si na to vydělat. Musíme vytvářet nové investice, nová místa. Důležitá je také, kam investoři jezdí či nejezdí,“ reagoval na blízkou plánovanou průmyslovou zónu. Věnoval se pak dopravě a rychlostní silnici R6, která jak řekl „…je výborná až do odbočky do lánského zámku je to dálnice a ještě pět kilometrů za ně, ale pak je to téměř okreska. Tady na Karlovarsku je poměrně mizerné dopravní spojení a deset až patnáct let se čeká, že se dobuduje zmíněná R6 Karlovy Vary – Praha.“
Historie patří k místu
V narážce na unikání památku Žlutický kancionál z roku 1558, kdy by si město velmi přálo, aby originál byl vystaven právě zde, nikoliv Praze v Památníku národního písemnictví. Závidí tak Bečově nad Teplou, kde uchovávají jeden z nejcennějších pokladů po korunovačních klenotech – relikviář Sv. Maura. „Bečov si na to udělal trezorovou místnost a vy budete také muset, aby byl kancionál uložen důstojným způsobem.. Důležité památky mají být uloženy ve městě, ke kterému mají vztah a ne v Praze.“ Na závěr svého projevu popřál místních obyvatelům hrdost na svoje město „….kde žijete a pracujete a tuto nepatetickou hrdost přetvořit do toho, aby se náš život postupně měsíc od měsíce zlepšoval. Něco může udělat krajské zastupitelstvo a vláda, ale hodně záleží i na místní radnici. A poroto mějte rádi a pomáhejte vašim radním a starostům.“
Dotazy, dotazy….
V dotazech na prezidenta lidé upozorňovali místní občané na rozkradenou republiku, opuštěné statky a zubožené lesy, že je vše drahé – potraviny, doprava. Prezident se opět vrátil k tématice školství a řekl, že „Karlovarský kraj je jediný v republice, který nemá vlastní vysokou školu. Jak chcete, aby tady lidé zůstali, když tu nemohou studovat? Na lázeňství v tomto kraji závisí 40 000 míst. Zdravotnická vyhláška dramaticky snížila počet tuzemských klientů. Je tedy třeba ji změnit! Neproklínejte ale to, že tu není práce a je draho. Mnoha lidem se to již povedlo, navštívil jsem řadu firem, kdy jsou lidé srdcaři. Snažte se spojit síly a najít konkrétní řešení, nejen brečet.“
Další dotaz směřoval na prezidentovo zdraví. Miloš Zeman s úsměvem ohlásil, že při zranění kolena byl mnohokrát vyšetřen a s viditelným gustem vyjmenovával nejrůznější tělesné orgány . „Mám slabou cukrovku sedmého stupně a vyšetřili i můj mozek. Mám necitlivé nervy v obou dolních končetinách od chodidel po kotníky. I když nemám hůl, při chůzi se kývám. Není to tedy delirium tremens… Moje teplota, tlak i rosný bod jsou v pořádku,“ zažertoval „po zemanovsku“.
Na dotaz, jak se mu ve městě líbí, pochválil město, že „na rozdíl od některých severočeských měst vycházejí Žlutice docela dobře. „Blahopřeji panu starostovi že střed města nehyzdí žádné ruiny Kdybych se podíval na kraj města, možná bych tam nějakou ruinu našel, ale pak je třeba opravit nebo zbourat, pokud to tedy není kulturní památka.“
Na to hejtman a poslanec Novotný upozornil přítomné, že Karlovarský kraj je se svými 40 procenty lesů nejzalesněnější kraj v republice. „Hodil by se tu zpracovatelský zvod na dřevo, abychom tuto cennou surovinu jen nevyváželi.“
Kde vzali na jachty a tryskáče
Na dotaz, jak může prezident ovlivnit korupci, která je prolezlá státem jako chobotnice s tasemnicí, Miloš Zeman uvedl: „Na to je nejúčinnější Zákon o prokázání majetku – třikrát jsem ho jako premiér předložil v Parlamentu, ale vždy ho smetla pravice. Takže finanční úřad může pak vyzvat dotyčného, aby doložil, kde nabyl svůj majetek.“ Podle Zemana bylo v roce 2012 v Německu provedeno 2120 zabavení. „Spodní hranice by měla být deset miliónů korun. Proč by se měli lidi buzerovat kvůli této částce? Úřady by se měly ptát, jak přišel k té jachtě nebo tryskáči.“ Vyzval pak občany, aby bedlivě sledovali, kteří politici splnili to, co slibovali před volbami.
Místní mladý Rom znovu otevřel obrázku amnestie. Miloš Zeman setrval na své dlouhodobém konzistentním názoru, že v ojedinělých případech, kdy je člověk například nevyléčitelně nemocný, je amnestie prezidenta republiky oprávněná.
Po bouřlivém potlesku ve stoje se místní rozloučili „se svým prezidentem“, jak jej pro ParlamentniListy.cz nazvala jedna ze starších občanek. Při odchodu ze sálu zastavil jeden z místních prezidenta, že koupil Becherovku, aby si oba připili. Hlava státu s díkem odmítla s odkazem na nedostatek času.
Václav Fiala
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na ');.
Vložil: Anička Vančová