Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Galerie v Karlových Varech má vánoční dárek pro všechny

17.12.2013
Galerie v Karlových Varech má vánoční dárek pro všechny

Autor: cs.wikipedia.org

Popisek: Středověké umění, ilustrační foto

Galerie umění Karlovy Vary letos slaví šedesátileté jubileum svého trvání. Po loňských oslavách stého výročí dokončení stavby hlavní budovy galerie je to další důvod k bilančnímu zhodnocení činnosti této instituce.

Galerie umění Karlovy Vary je nejstarším a největším muzeem umění v karlovarském regionu, v jejichž prostorách se prozatím uskutečnilo více než šest stovek výstav, které navštívilo již přes dva miliony hostů.

Zásadní obrat nastal po listopadu 1989

Činnost galerie prošla za 60 let pozoruhodnou cestou, jejíž směřování do velké míry ovlivnila politicko-kulturní historie naší země. Ideologicky spoutaná padesátá léta, uvolněnější léta šedesátá, dvě desetiletí normalizační šedi - ve výstavních plánech často převažovaly ideologicky motivované tituly, jen občas prostřídané zajímavými výstavami skutečných (nikoli režimu poplatných) osobností českého výtvarného umění.

Zásadní obrat nastal až po listopadu 1989, kdy galerie mohla konečně svobodně připravit velmi atraktivní výstavní projekty (např. J.Koblasa, K.Nepraš, Z.Sýkora, S.Kolíbal, V.Boštík, A.Šimotová, V.Janoušková, J.Seifert).V posledním desetiletí, kdy je galerie zřizována Karlovarským krajem, se podařilo zlepšit ekonomické poměry, zvýšit návštěvnost, otevřít instituci novým aktivitám i přeshraniční spolupráci, rozšířit publikační činnost i zkvalitnit propagaci, zvýšit počet vlastních výstav.

Vánoční dárek pro všechny

V rámci jubilea byla připravena nová stálá expozice prezentující šedesátku významných děl z bohatých sbírkových fondů galerie. Každý rok v historii galerie je zastoupen jedním sbírkovým dílem některého z klasiků moderního českého umění 20. století (A. Slavíček, J. Preisler, J. Trampota, J. Zrzavý, J. Čapek, E. Filla, J. Šíma, aj.) Průřez výstavní, odbornou i kulturně výchovnou činností galerie je až do 31. 12. 2013 představen v jednom ze sálů galerie.

Návštěvník zde najde několik stovek plakátů, pozvánek, katalogů a fotografií z galerijního archivu. Výstava přesvědčivě dokumentuje kvalitu, mnohost a různorodost aktivit této významné kulturní instituce, která zastává nezastupitelné místo v oblasti kulturní nabídky zdejšího regionu hojně navštěvovaného našimi i zahraničními lázeňskými hosty a turisty.

A malý vánoční dárek nakonec - tato výstavy i stálá expozice galerie bude od 17. do 21. 12. 2013 návštěvníkům otevřená zdarma.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace