Restaurátoři odkrývají původní krásu, renovují unikátní lustry a chystají moderní technologie
09.04.2025
Foto: město Ostrov
Popisek: Demontáž centrálního lustru z tanečního sálu
Rozsáhlá rekonstrukce Domu kultury Ostrov (DKO) odhaluje poklady minulosti i chystá moderní budoucnost. Jednou z největších atrakcí jsou původní lustry z Kamenického Šenova, které nyní putují k renovaci.
Jako poslední byl demontován impozantní centrální lustr z tanečního sálu, který váží 600 kg a má na 700 skleněných komponentů.
Historické lustry putují k renovaci
Všechna svítidla v DKO pocházejí z roku 1955, kdy je vyrobil národní podnik Lustry z Kamenického Šenova. „Demontáž centrálního lustru byla náročná – trvala téměř hodinu, než byl spuštěn na zem, a dalších 50 minut jej řemeslníci rozebírali,“ popsal Martin Jirásek z firmy Pasířství Jirásek, která restaurování zajišťuje. Jeho tým už dříve pracoval na svítidlech pro Valdštejnský palác nebo Národní divadlo.
Při rekonstrukci se podařilo objevit i zásoby originálních skleněných dílů, které byly 70 let uskladněny v budově. Pokud některé části chybí, vyrobí je sklárna v Kamenickém Šenově podle původních šablon. Po renovaci budou lustry osazeny LED osvětlením a projdou revizí elektroinstalace.
Rekonstrukce Domu kultury Ostrov je plném proudu. Foto město Ostrov
Obnova původních omítek a maleb
Restaurátoři odhalili i původní barevnost interiérů – světle zelenou v hlavním sále a starorůžovou v kinokavárně. „Našli jsme i dvoubarevnou výmalbu u vstupu do kinokavárny, kde plánujeme expozici o sorele,“ uvedl pro ČTK starosta Pavel Čekan.
Na obnově nástěnných maleb Václava Lokvence a Jarmily Kalašové pracuje akademický malíř Zdeněk Novotný. Restaurátor Jan Lhoták zase renovuje malby, které nelze demontovat.
Moderní technologie i kreativní centrum
Rekonstrukce za více než 100 milionů korun (z toho 42 milionů z dotace) promění DKO v centrum kreativního průmyslu. „Plánujeme virtuální realitu, nahrávací studio a streamování ze sálů,“ řekl Čekan. Velký sál získá lepší akustiku, kinokavárna projde digitalizací a T-klub kompletní proměnou.
Slavnostní otevření je plánováno na podzim 2025, přesně 70 let od vzniku této kulturní památky.
Dům kultury Ostrov je významným představitelem architektury 50. let 20. století v České republice i zahraničí. Je dominantou nejen Mírového náměstí, ale celé nové části města a od svého vzniku slouží jako centrum kultury a společenského života města

Objekt byl postaven v letech 1954 – 1955 podle projektu akademického architekta Jaroslava Krauze a Ing. Arch. Josefa Sedláčka. Obdélná dvoupatrová budova je rozčleněna rizality na střední vstupní část a postranní křídla s nárožními rizality. Monumentální účinek získává užitím vstupního portiku se sloupovou lodžií. Fasády jsou členěny vysokým pilastrovým řádem. Střechy jsou nízké, kryté antikami. Krajní rizality i střední vstupní portikus vrcholí stupňovitými štíty se štukovou výzdobou. Štít středního rizalitu pak vrcholí sousoším, krajní rizality umělecky pojatými znaky města s nápisovou stuhou. V přízemí je za vstupní halou umístěn divadelní sál, sloužící rovněž jako stálé kino. Ze vstupní haly vedou dvě schodiště do prvního patra, kde je situováno foyer s lodžií, po obou stranách je malý a velký sál. V patře jsou dochovány nad vstupy do společenských sálů výrazně tradicionální malby na skle, zachycující hornickou symboliku jáchymovských dolů, které provedl Akademický sochař Václav Lokvenc spolu s Jarmilou Kalašovou. Dům kultury je příkladem klasicizujících tendencí v architektuře padesátých let dvacátého století.
|
Vložil: Markéta Vančová