Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Restaurátoři odkrývají původní krásu, renovují unikátní lustry a chystají moderní technologie

09.04.2025
Restaurátoři odkrývají původní krásu, renovují unikátní lustry a chystají moderní technologie

Foto: město Ostrov

Popisek: Demontáž centrálního lustru z tanečního sálu

Rozsáhlá rekonstrukce Domu kultury Ostrov (DKO) odhaluje poklady minulosti i chystá moderní budoucnost. Jednou z největších atrakcí jsou původní lustry z Kamenického Šenova, které nyní putují k renovaci.

Jako poslední byl demontován impozantní centrální lustr z tanečního sálu, který váží 600 kg a má na 700 skleněných komponentů.

Historické lustry putují k renovaci

Všechna svítidla v DKO pocházejí z roku 1955, kdy je vyrobil národní podnik Lustry z Kamenického Šenova. „Demontáž centrálního lustru byla náročná – trvala téměř hodinu, než byl spuštěn na zem, a dalších 50 minut jej řemeslníci rozebírali,“ popsal Martin Jirásek z firmy Pasířství Jirásek, která restaurování zajišťuje. Jeho tým už dříve pracoval na svítidlech pro Valdštejnský palác nebo Národní divadlo.

Při rekonstrukci se podařilo objevit i zásoby originálních skleněných dílů, které byly 70 let uskladněny v budově. Pokud některé části chybí, vyrobí je sklárna v Kamenickém Šenově podle původních šablon. Po renovaci budou lustry osazeny LED osvětlením a projdou revizí elektroinstalace.

 

Rekonstrukce Domu kultury Ostrov je plném proudu. Foto město Ostrov

Obnova původních omítek a maleb

Restaurátoři odhalili i původní barevnost interiérů – světle zelenou v hlavním sále a starorůžovou v kinokavárně. „Našli jsme i dvoubarevnou výmalbu u vstupu do kinokavárny, kde plánujeme expozici o sorele,“ uvedl pro ČTK starosta Pavel Čekan.

Na obnově nástěnných maleb Václava Lokvence a Jarmily Kalašové pracuje akademický malíř Zdeněk Novotný. Restaurátor Jan Lhoták zase renovuje malby, které nelze demontovat.

Moderní technologie i kreativní centrum

Rekonstrukce za více než 100 milionů korun (z toho 42 milionů z dotace) promění DKO v centrum kreativního průmyslu. „Plánujeme virtuální realitu, nahrávací studio a streamování ze sálů,“ řekl Čekan. Velký sál získá lepší akustiku, kinokavárna projde digitalizací a T-klub kompletní proměnou.

Slavnostní otevření je plánováno na podzim 2025, přesně 70 let od vzniku této kulturní památky.

 

Dům kultury Ostrov je významným představitelem architektury 50. let 20. století v České republice i zahraničí. Je dominantou nejen Mírového náměstí, ale celé nové části města a od svého vzniku slouží jako centrum kultury a společenského života města

Objekt byl postaven v letech 1954 – 1955 podle projektu akademického architekta Jaroslava Krauze a Ing. Arch. Josefa Sedláčka. Obdélná dvoupatrová budova je rozčleněna rizality na střední vstupní část a postranní křídla s nárožními rizality. Monumentální účinek získává užitím vstupního portiku se sloupovou lodžií. Fasády jsou členěny vysokým pilastrovým řádem. Střechy jsou nízké, kryté antikami. Krajní rizality i střední vstupní portikus vrcholí stupňovitými štíty se štukovou výzdobou. Štít středního rizalitu pak vrcholí sousoším, krajní rizality umělecky pojatými znaky města s nápisovou stuhou. V přízemí je za vstupní halou umístěn divadelní sál, sloužící rovněž jako stálé kino. Ze vstupní haly vedou dvě schodiště do prvního patra, kde je situováno foyer s lodžií, po obou stranách je malý a velký sál. V patře jsou dochovány nad vstupy do společenských sálů výrazně tradicionální malby na skle, zachycující hornickou symboliku jáchymovských dolů, které provedl Akademický sochař Václav Lokvenc spolu s Jarmilou Kalašovou. Dům kultury je příkladem klasicizujících tendencí v architektuře padesátých let dvacátého století.

Vložil: Markéta Vančová