Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ostrov byl její láska na celý život.. Město bude slavit 350. výročí narození markraběnky Sibylly Augusty Bádenské

07.01.2025
Ostrov byl její láska na celý život.. Město bude slavit 350. výročí narození markraběnky Sibylly Augusty Bádenské

Foto: Město Ostrov (stejně jako v článku)

Popisek: Dvorana ostrovského zámku vznikla zastřešením původně otevřeného zámeckého nádvoří. Kromě podatelny městského úřadu zde najdete také občerstvení a expozice.

Město Ostrov slaví výročí narození Sibylly Augusty Bádenské, ta byla jednou z nejvýznamnějších osobností, které v Ostrově zanechaly řadu nesmazatelných stop v podobě řady architektonických skvostů - ty jsou dodnes obdivovány a určují současnou tvář historické části města. Město uctí památku Sibylly Augusty panelovou výstavou ve Dvoraně ostrovského zámku a ve středu 22. ledna bude za markraběnku v kostele sv. Michaela archanděla a Panny Marie Věrné sloužena zádušní mše.

Kulaté výročí narození markraběnky Sibylly Augusty Bádenské si město Ostrov připomíná 21. ledna. Toho dne se roku 1675 na zámku Ratzeburg na severu Německa narodila vévodovi Juliu Franzi Sasko-Lauenburskému druhá dcera, která dostala jméno Franziska Sibylla Augusta. Své mládí strávila v Ostrově. Po smrti otce v roce 1689 se Sibylla Augusta 27. března 1690 provdala za markraběte Ludwiga Wilhelma Bádenského. Protože Bádensko bylo postiženo válkou o dědictví falcké, budoval markrabě svůj dvůr v Ostrově. Když Ludwig Wilhelm 4. ledna 1707 zemřel, musela ovdovělá markraběnka převzít vládu nad Bádenskem. Posléze zahájila obnovu i dosídlování Bádenska poddanými z Čech. Kromě stavitelů, umělců, či sloužících s rodinami tam přesídlili i řemeslníci a sedláci.

Láska na celý život

Sibylla Augusta je jednou z nejvýznamnějších osobností, které v Ostrově zanechaly nesmazatelné stopy v podobě řady architektonických skvostů. Kromě Lauenburského zámku a zámecké zahrady to je zejména Bádenský zámek (Palác princů, dnes knihovna), Pohledová zeď nebo kaple sv. Floriána a Panny Marie Einsiedelnské v areálu piaristické koleje, tedy Posvátném okrsku. Vedle oddané manželky a suverénní energické regentky a matky, byla Sibylla Augusta i ženou milující krásné prostředí, ve kterém vyrostla. S Ostrovem pojil markraběnku Sibyllu Augustu niterný vztah. Neustále se do města svého mládí vracela, sledovala ho a řídila osobně správu panství. Právě díky markraběnce je s bádenským Rastattem Ostrov propojený. A díky novodobému partnerství mezi oběma městy je tomu tak dodnes.

Slavné kopie

Významnou roli hrála v životě Sibylly Augusty hluboká a vášnivě prožívaná zbožnost. V roce 1715 nechala Sibylla do Rastattu povolat z Ostrova piaristy a založila tu kolej. Stesk po domově, který v Čechách zanechala, se snažila rozptýlit řadou staveb, které jí Ostrov připomínaly. Patří mezi ně kopie Einsiedelnské kaple, zámek Favorit se zahradou, nebo početné sochy jejího oblíbeného zemského patrona sv. Jana Nepomuckého. Svůj život dožila markraběnka na zámku v Ettlingenu, kde 10. července 1733 zemřela. Její odkaz je v Bádensku stále živý a je jí projevována velká úcta.

Pozvánka na vernisáž

V úterý 21. ledna se od 17:00 hod. koná ve Dvoraně ostrovského zámku vernisáž panelové výstavy k výročí narození markraběnky Sibylly Augusty Bádenské. Výstava bude vyprávět příběh o ní a také o významných aristokratických rodech sasko-lauenburských vévodů a markrabat bádenských a událostech doby v širokém kontextu tehdejší Evropy. Vernisáží vás provede Zlata Kinská, moderátorka ČRO Karlovy Vary. Vstup je volný. O hudební doprovod se během vernisáže postará pěvecký sbor Rosa Coeli ze Žlutic, který má v repertoáru dobovou hudbu a vystoupí v historických kostýmech. Ve středu 22. ledna pak bude od 18:00 hod. v kostele sv. Michaela archanděla a Panny Marie Věrné sloužena za markraběnku Sibyllu Augustu zádušní mše. 

Historický most v ostrovském Zámeckém parku v novém

Při návštěvě ostrovského zámku si návštěvníci mohou projít přes kamenný most přes Bystřici v zámeckém parku, ten nechalo město nově zrekonstruovat do podoby jako za života markraběnky Sibylly Augusty Bádenské.

 

Kamenný most přes Bystřici v zámeckém parku

Opravy mostu prováděla společnost Jurica a město přišly zhruba na 700 tisíc korun včetně DPH. Pro laika se most změnil velmi, protože získal novou barevnost. Spolupracovali na ní památkáři a je shodná s tou, která Ostrov proslavila již před deseti lety. Tehdy se rozhodovalo, jak bude fasáda ostrovského zámku vypadat. Zámek měl před rekonstrukcí okrovou barvu, zdaleka to však nebyla jeho původní historická barevnost. „Vzhledem k tomu, že výslednou architektonickou podobu dala zámku až přestavba za Ferdinanda IV. Toskánského, která respektovala původní barokní rozvrh, byl nakonec zvolen návrat právě k tomuto období,“ vysvětlil již dříve historik architektury Lubomír Zeman, odkud se vzala kombinace barev, která je dnes pro ostrovský zámek typická.

Stejný jako před staletími

Barevného řešení ve formě terakotových ploch s pískovcově okrovým nátěrem vystupujících architektonických prvků bylo nyní použito i při opravě kamenného mostu v Zámeckém parku. Podle památkářů se město rozhodlo správně, protože výsledek koresponduje s historickými prameny. Most je tak dnes vizuálně téměř identický s tím, po kterém se zámečtí pánové procházeli na konci 17. století. Před opravou padala na mostě omítka a v horních římsách byly trhliny, takže tam zatékalo. Během opravy tak byla řešena mimo jiné rovněž izolace a odvodnění klenby.

Zdroj: Město Ostrov

Vložil: Markéta Vančová