Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Oslavy v Jáchymově. Krušnohoří slaví páté výročí zápisu na seznam UNESCO

10.07.2024
Oslavy v Jáchymově. Krušnohoří slaví páté výročí zápisu na seznam UNESCO

Foto: krusnehory.cz

Popisek: Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří. Snímek z okolí města Kraslice

V letošním roce uplynulo pět let od zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. U příležitosti tohoto úspěchu proběhne 12. 7. 2024 v Jáchymově celodenní oslava s pestrým programem. Akci pořádá Karlovarský kraj ve spolupráci s Muzeem Sokolov, Muzeem Karlovy Vary, společností Montanregion Krušné hory – Erzgebirge a Destinační agenturou Krušnohoří. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

„V uplynulých pěti letech se nám podařilo zapsat dvě významné památky na Seznam světového dědictví UNESCO. Kromě Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří jsou to také Slavná lázeňská města Evropy. Nyní bychom měli hodnoty těchto památek dále rozvíjet a předávat. A právě díky akcím, odborným konferencím, oslavám a prohlídkám památkových objektů je možné důležitá témata, jako jsou minulost našeho regionu a ochrana památek, veřejnosti předat, ale také spoluvytvářet hrdost na kulturní bohatství, které v kraji máme,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Vojtěch Franta s gescí v oblasti lázeňství, cestovního ruchu a UNESCO. 

 

Radnice v Jáchymově, foto město Jáchymov

Společně se Sasy

V Královské mincovně Jáchymov proběhne od 10 hodin konference, v rámci níž vystoupí také zástupci saské strany Krušných hor. Společně s českými kolegy se ohlédnou za předchozími pěti lety a přiblíží výhled památky do budoucna. Na náměstí Republiky se uskuteční slavnostní křest nové knihy Michala Urbana České Krušnohoří před rokem 1945 očima saských fotografů. K oslavám samozřejmě patří také hudba, o tu se postarají kapely Pološero, Steven’s a Shoe Cut.

V rámci doprovodného programu mohou zájemci absolvovat prohlídky významných jáchymovských míst, jako jsou Štola č. 1, muzeum Královské mincovny, Latinská knihovna, kostel sv. Jáchyma, Špitální kostel a další. Účastníci si mohou také vyzkoušet školu rýžování nebo si prohlédnout objekt, kde má vzniknout návštěvnické centrum UNESCO. Akce se koná s přispěním Ministerstva kultury z programu Podpora pro památky světového dědictví.

 

Pohled na město Jáchymov. Foto město Jáchymov

Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří, jak zní oficiální název společné česko-německé nominace, tvoří 22 součástí, z toho 17 se nachází na území Saska a pět v českém Krušnohoří. Českou část reprezentují Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Tyto části dokládají obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě.

 

Historie hornického regionu se začíná psát ve 12. století, kdy byly objeveny první železné a stříbrné rudy. Tzv. „stříbrná horečka" vedla k rychlému osídlení podél obchodních cest do Čech. Protože ale horníci pronikali stále hlouběji a dále do hor, museli rozvíjet nové technologie. Následkem bylo objevení dalších bohatých nalezišť a v 16. století se oblast stala centrem hornictví v celé střední Evropě. Levným dovozem stříbra ze zámoří a přechodem na zlaté mince v 19. století ztratilo stříbro svůj význam, a tak přišel konec mnoha důlních děl. Po 2. světové válce v Krušných horách vzrostl význam hornictví díky objevu uranu.

Díky více než 800 letům téměř soustavné těžby a zpracování rud vznikla v Krušných horách jedinečná hornická krajina s unikátními montánními památkami v nadzemí i podzemí a s hustou sítí horních měst. Dokládá obrovský vliv, který měla těžba a zpracování rud na obou stranách pohoří na rozvoj hornictví a hutnictví po celém světě, konkrétně přínosem světově významných vynálezů a inovací v oblasti báňských a hutních technologií. Na české straně se jedná o hornické krajiny Jáchymov, Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Krupka, Mědník a Rudou věž smrti.

 

Zdroj: Tisková zpráva Karlovarského kraje, UNESCO

Vložil: Markéta Vančová