Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Darujte krev. Nové transfuzní oddělení karlovarské nemocnice nabízí komfortní zázemí pro dárce i zaměstnance

05.02.2024
Darujte krev. Nové transfuzní oddělení karlovarské nemocnice nabízí komfortní zázemí pro dárce i zaměstnance

Foto: Magistrát Karlovy Vary (stejně jako v článku)

Popisek: Nové transfuzní oddělení

Ve zrekonstruovaných prostorech pavilonu L Nemocnice Karlovy Vary zahájilo provoz transfuzní oddělení, které dosud sídlilo ve Vítězné ulici v Karlových Varech.

Transfuzní oddělení je tak nyní součástí areálového komplexu nemocnice a nabízí moderní prostředí se špičkovým vybavením. Rekonstrukce pavilonu L je součástí Generelu Karlovarské krajské nemocnice.

„Přesídlení transfuzního oddělení do areálu nemocnice bylo naším dlouhodobým záměrem. Mnoho let bylo izolováno, což jsme vnímali jako nevhodné. Původní budova ve Vítězné ulici už byla zastaralá a kapacitně také nebyla úplně vyhovující. Personál i dárci se dočkali prostředí, které odpovídá trendům současné doby a já doufám, že právě dárci se tam budou rádi vracet,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

 

Kde najdete novou transfuzní stanici?

Samostatný pavilon L je umístěn ve spodní části areálu. V tomto pavilonu nejsou jiná zdravotnická oddělení - dárci se tak nebudou mísit s pacienty nemocnice.

Pro dárce je zde připraveno na 20 bezplatných parkovacích stání a bezbariérový přístup výtahem.

 

Jak při slavnostním otevření uvedla primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová, otevření nového moderního pracoviště může pomoci rozšířit řady obětavých dárců krve. „Město Karlovy Vary pravidelně oceňuje bezpříspěvkové dárce, kteří dlouhodobě poskytují svou krev ve prospěch nás ostatních. A nedělají to pro peníze, činí tak čistě díky svému dobrému srdci, pro dobrý pocit, pro záchranu lidských životů. Každým odběrem darují kus sebe sama a dávají naději na zdraví a život.“ Karlovarská transfuzní stanice provedla v loňském roce 10 tisíc odběrů a ke třem tisícovkám dárců přibylo na 250 nových.

 

Slavnostní otevření nového transfuzní oddělení karlovarské nemocnice.

„Dárcovství krve je dobrovolná činnost s velkým společenským významem. Lidská krev je důležitou tekutinou, kterou nelze ničím nahradit, proto chceme, aby se naši dárci cítili na nové transfuzní stanici dobře a rádi se tam vraceli. Zároveň doufáme, že se naše dárcovská základna rozšíří o nové členy,“ doplnil generální ředitel KKN a.s. Josef März.

Součástí objektu jsou prostory související s technickým provozem areálu nemocnice, jako jsou dílny údržby a sklady, dále administrativně provozní úseky a transfuzní oddělení. To je umístěno v prvním a část provozu také ve druhém patře. Administrativa pak ve třetím patře a z části také ve druhém poschodí. Dílny údržby a sklady se nachází v prvním podzemním podlaží. Provozy jsou propojeny výtahy a schodištěm, dva výtahy slouží pro potřeby transfuzního oddělení. Vstup pro dárce krve je umístěn z jihozápadního rohu objektu. Budova je také napojena na stávající systém potrubní pošty.

 

Chceš se stát dárcem? 

Pak je vhodné začít odběrem tzv. plné krve (cca 450 ml krve odebrané ze žíly), který nezabere více než 10 minut. Plná krev se dnes většinou dále zpracovává na jednotlivé složky (červené krvinky - krevní destičky - krevní plazmu), nebo se jen doplní protisrážlivým roztokem a podává se pacientovi.

Víš, že krevní konzerva vydrží čerstvá jen 35 dní? Proto je tak důležité chodit darovat krev pravidelně - dle potřeb tvé transfúzní stanice. Plnou krev mohou ženy darovat maximálně 4x a muži 5x v průběhu 12 měsíců.

Bohužel ne každý se může stát dárcem krve nebo jejích složek – způsobilost dárce posuzuje lékař na základě rozboru anamnézy (zdravotní minulosti dárce), základního lékařského vyšetření a laboratorního vyšetření. Některá onemocnění či životní situace mohou způsobilost dárce dočasně nebo trvale omezit.

Darovat krev, plazmu a krevní destičky může každý zdravý člověk, muž či žena ve věku 18–65 let, který váží minimálně 50 kg. Krev můžete darovat téměř v každém okresním městě v České republice, nebo kdekoliv na území Evropské unie.

 

„Kompletní rekonstrukce pavilonu L, který v minulosti fungoval jako infekční oddělení, nebyla jedinou akcí, jež na místě probíhala. Zároveň s tímto projektem byl realizován také projekt Karlovarské krajské nemocnice s názvem Zdravotnická technika ReactEU – KKN laboratoře, kterým byla zajištěna dodávka laboratorního vybavení do nového transfuzního oddělení,“ doplnil náměstek hejtmana s gescí v oblasti investic a správy majetku Dalibor Blažek.

„Celková hodnota zdravotnické techniky čerpané z dotační výzvy ReactEU právě pro laboratoře transfuzního oddělení dosáhla téměř k 19 miliónům korun. Mezi největší investice patří hlubokomrazící šokové zmrazovače plazmy, centrální monitorace teplot, vestavěné mrazáky a lednice, které jsou součástí stavby nebo velkoobjemové centrifugy,“ popsal provozně-technický ředitel KKN a.s. Martin Čvančara.

Kromě samotné rekonstrukce objektu zhotovitel, kterým byla společnost OHLA ŽS, a.s., řešil také technickou a dopravní infrastrukturu, jako třeba zpevnění manipulační plochy, prostor pro bezplatné parkování pro dárce a terénní a sadové úpravy. Celkové náklady rekonstrukce, stavebních prací a vybavení dosáhly 290 milionů korun.

Zdroj: Tisková zpráva

Vložil: Markéta Vančová