Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kde se zlobí na poštovského panáčka? Všude tam, kde jeho vůz od července nezabrzdí. Na Karlovarsku se uzavře 14 pošt

25.05.2023
Kde se zlobí na poštovského panáčka? Všude tam, kde jeho vůz od července nezabrzdí. Na Karlovarsku se uzavře 14 pošt

Foto: Se svolením Ela Nováková

Popisek: Zrušená pošta v Úšovicích v Tepelské ulici

Česká pošta oznámila, že od 1. července zruší 300 poštovních úřadů. Nastal poprask, který tu není poprvé. Proč zrovna u nás pošta nebude? A proč to Česká pošta nezveřejnila dřív, aby kraje a obce mohly o zrušení jednat? Inu, kdyby pošta chtěla jednat, nejspíš by se nikam nedostala, k rušení by nedošlo. A upřímně – opravdu těch poboček potřebujeme tolik?

Starosta Mariánských Lázní vydal veřejné prohlášení o tom, že nesouhlasí se zrušením pobočky v Úšovicích. V lokalitě bydlí nejvíc stálých obyvatel města, pošta je bezbariérová a je u ní dostupné parkování. Druhá pobočka ve městě nemá bezbariérový přístup a není u ní dostatek parkovacích možností. Zlobí se i starostové z Aše, Nejdku, Chodova i z krajského města Karlovy Vary. Rozhněvaně se vyjádřil i hejtman Karlovarského kraje. I on byl totiž pouze rámcově informován, že pošta bude redukovat počet poboček, nebylo mu ale předem dáno na vědomí, o která místa půjde.

 

Pobočka České pošty v centru Mariánských Lázní, která zůstává. Foto Mariánské Lázně

Hejtman reagoval věcně

„Avizovaný plán na uzavření poboček České pošty v Karlovarském kraji jsem obdržel v pátek dopoledne datovou schránkou. Jako pozitivum vnímám fakt, že redukce nepostihuje žádné obce, kde je dnes jediná pošta, tudíž z nich nezmizí. Redukce řeší 14 poboček ve městech Karlovarského kraje,“ vyjádřil se hejtman Petr Kulhánek. V reakci na zveřejněný seznam zrušených poboček svolal hejtman jednání se starosty dotčených měst. Tam s nimi probral konkrétní situaci v každém z měst, včetně možného řešení prostřednictvím pošty Partner tam, kde to bude možné.

Někomu se to může zdát jako nedůrazné jednání, ve skutečnosti je ale racionální a uvážlivé. Pošta od svého rozhodnutí neustoupí, protože prostě náklady redukovat musí. Na druhou stranu nabízí tam, kde občané po pobočce skutečně hlasitě volají, zřízení pošty Partner. Pokud má tedy obec skutečně potřebu a zájem, o pobočku nepřijde, když se o ni sama postará.

 

Co je Pošta Partner?

Provoz takové pobočky zajišťuje Česká pošta na základě smlouvy se třetí osobou. Tou může být sama obec, která umístí pobočku třeba na Obecním úřadu, může to být ale třeba také soukromník, který v obci provozuje krámek a poskytováním poštovních služeb si zvýší klientelu i tržby, možností je zkrátka mnoho.

Česká pošta dodá pobočce Partner patřičné softwarové vybavení a rozsah služeb je tak stejný, jako na jiných pobočkách – od listovních zásilek přes balíky až k dodatkovým službám, jako je zřízení SIPO a podobně. Zásadní podmínkou je pouze proškolení toho, kdo bude pobočku Partner provozovat, aby se přesně vyznal v poštovních předpisech a uměl systém obsluhovat.

Toto proškolení Česká pošta poskytuje formou absolvování kurzu a dalšími možnostmi konzultací například při zavádění nových služeb nebo změnách ve službách stávajících. A tak tam, kde nyní proklínají Českou poštu za zrušení místní pobočky, platí v podstatě jen „Má milá lenost, dej se mi přemoct“.

Pokud tedy opravdu tu pobočku tak naléhavě potřebují a vyplatí se jim, někdo, kdo se provozování pobočky Partner ujme, se jistě najde. Může to být třeba maminka na mateřské dovolené, která si provoz zorganizuje tak, aby to při dětech pohodlně zvládla. Nebo někdo, kdo dá přednost práci v místě bydliště před dojížděním do práce. Na provozování pošty Partner sice nezbohatne, má ale postaráno o nějaký příjem. Když si k tomu přidá třeba ještě obslužné místo soukromých provozovatelů balíkových služeb, prodej papírenského zboží a podobně, celkem slušně se tak uživí. Zejména tam, kde se k tomu obec postaví čelem a poskytne provozovateli třeba nájem prostor za symbolickou cenu.

 

Dochozí vzdálenost tři kilometry

Pošta od července mění povinnou dochozí vzdálenost na nejbližší pobočku ze dvou na tři kilometry. Je to opravdu tak moc, abychom se museli čertit? Upřímně - kolikrát za rok člověk opravdu nutně potřebuje jít na poštu? Co se týká balíkových zásilek, které si všichni dnes necháváme posílat z e-shopů, abychom nemuseli do obchodu, je pošta se službami hodně na štíru. Mnohokrát se stane, že dostanete do schránky jen lísteček, abyste si zásilku vyzvedli na poště, i když jste čekali na doručení doma. Jenže dnes je řada jiných možností, jak si nechat doručit balík, a dokonce i jak ho odeslat. Protože tyto služby poskytují komerční firmy, které jsou na referencích zákazníků závislé, obecně fungují mnohem lépe než Česká pošta. Jistě, občas přijde nějaký ten doporučený dopis, ale to je tak málokdy, že výlet na poštu zvládne každý. Navíc kdyby pošta fungovala tak, že opravdu zareaguje na vaše zavolání a dopis vám doručí v náhradním termínu (což je mimochodem její povinnost), ani tak byste na poštu nemuseli. Problém tedy není v nedostatku poboček, ale v tom, že špatně fungují doručovací služby. A to má jediný důvod – poštovních doručovatelů je málo a těch opravdu spolehlivých ještě méně. Divte se, za jejich plat, zvyšující se nároky na administrativu a zvětšování rajónů byste to také nechtěli dělat.

 

Pobočka České pošty, foto Česká pošta

Systém kulhá na obě nohy

„Lidsky z rušení poboček nadšený nejsem. Mrzí mě, že jsme k tomuto kroku byli vývojem na trhu poštovních služeb a ekonomickou realitou dohnáni. Legislativa se změnila a my si nemůžeme dovolit luxus provozovat pošty, které nemusíme. Proto k 1. červenci uzavíráme 300 poboček, které už nejsou podle platné legislativy potřeba. Není to o emocích, je to o finanční realitě České pošty, se kterou se musíme vypořádat. Pokud bychom nedělali potřebná opatření, postupem času by pobočky nebyly už žádné, protože by nebyla Česká pošta,“ říká Miroslav Štěpán, pověřený zástupce generálního ředitele České pošty.

To je ovšem jen polovina pravdy. Česká pošta je zkostnatělý podnik, do inovace postupů investuje pomalu a bez nadšení. Zavedla sice systém Balíkoven a úložných boxů, ale teprve jako reakci na komerční služby, které ji v tomto směru dávno předstihly. Na nejvytíženějších poštách, kterých je 400, se lze objednat na konkrétní čas a na konkrétní službu, a to pouze jednu hodinu před plánovanou návštěvou pobočky – tak praví teorie. Realita je ale taková, že pokud se budete pokoušet na poštu objednat, bude vás to stát tolik času a trpělivosti, že je snazší na poštu se vypravit a frontu tam vystát. Objednávkový automatický systém, které má už většina větších pošt, měl zvýšit komfort pracovníků i zákazníků. Jen málo největších pošt ale má specializované přepážky, na těch ostatních musí pracovníci skákat od jedné služby ke druhé stejně jako když před přepážkou stála fronta. Míst k sezení pro klienty je ve špičkách provozu málo, takže místo ve frontě jen podupáváte v přeplněné hale. Ani číst si nemůžete, protože byste mohli propást okamžik, kdy se na tabuli objeví vaše číslo a museli byste si z automatu vytáhnout nové, protože pracovník na přepážce vás už nemůže vzít, když mu automat vyvolává další zákazníky.

O softwarovém vybavení České pošty by lépe promluvil odborník, zde jen konstatuji, že celé kolečko evidence zásilek od podání až po doručení je tak složitý systém a prochází tolika rukama, že je spíš s podivem, že většina zásilek k obeslaným doputuje.

Stát poštu potřebuje

Česká pošta je státní podnik, zřízený státem pro zajišťování zásilkové komunikace mezi státem a jeho institucemi a občanem. To je základní priorita, kterou nemůže plnit jiný podnik než ten, který je držitelem licence pro tuto obsluhu. Právě za tuto službu státní kasa poštu dotuje, vše ostatní jsou služby poskytované na komerční bázi. Pošta ovšem na komerčních aktivitách nevydělává, takže potřeba státní dotace se rok od roku zvyšuje. Současné rušení tří poboček je jednou ze snah, jak poštovní provoz finančně zeštíhlit. Ani tak ale nebude pošta výdělečným podnikem, stále ji budeme z větší části platit ze svých daní. Je otázkou, jaká reorganizace by z České pošty udělala moderní podnik, který si na sebe vydělá. Pošta zaspala dobu a bude ji dohánět hodně obtížně.

 

Které pošty se ruší v Karlovarském kraji

 • Aš 2 Hlavní 1002/116, 35201
 • Cheb 5 Boženy Němcové 2251/59, 35002
 • Cheb 4 Přátelství 2006/2, 35002
 • Cheb 3 Dragounská 2529/6, 35002
 • Chodov u Karlových Varů 2 Staroměstská 848, 35735
 • Karlovy Vary 4 U Trati 3/11, Bohatice, 36004
 • Karlovy Vary 9 Vítězná 390/51, Drahovice, 36001
 • Karlovy Vary 10 Sedlecká 760/3, Rybáře, 36010
 • Karlovy Vary 20 Lidická 595/64, Drahovice, 36001
 • Karlovy Vary 5 Studentská 118/77, Doubí, 36007
 • Mariánské Lázně 2 Tepelská 551/5, Úšovice, 35301
 • Nejdek 2 Okružní 1191, 36222
 • Sokolov 3 Staré náměstí 21, 35601
 • Sokolov 5 Sokolovská 1623, 35601

 

Zdroj: Česká pošta, FB Město Mariánské lázně, cnn.iprima.cz, Karlovarský kraj, Český rozhlas, Karlovarský deník

Vložil: Ela Nováková