Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nádherná práce. Výrobky slavné karlovarské sklárny Moser si jen tak nekoupíte, kochat se je ale dovoleno

09.11.2022
Nádherná práce. Výrobky slavné karlovarské sklárny Moser si jen tak nekoupíte, kochat se je ale dovoleno

Foto: Moser (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Moderní repliky nádherných secesních váz

Výrobky sklárny Moser představují české rodinné stříbro, ale běžný člověk může její nádherné kousky často bohužel obdivovat leda tak na fotkách. Příkladem jsou třeba slavné secesní vázy s rostlinnými motivy, které byly poprvé představeny na Světové výstavě v Paříži v roce 1900. Jejich limitovaná reedice, která je teď v prodeji, totiž rozhodně není pro každého. Nejlevnější vázu dostanete za 27 100 Kč, ta nejdražší vás vyjde na 86 200 Kč.

Jejich předloze je přes sto let, ale čas jí na kráse rozhodně neubral. Série ručně vyrobených váz Moser, různých tvarů a velikostí, nese charakteristické prvky secese s nebývalou elegancí. Jsou totiž oblečené do květin a barev inspirovaných přírodou, a to se nikdy neokouká. V roce 2017 tak vznikla limitovaná reedice 100 kusů –⁠ nyní jsou k dostání poslední z nich.

 

Váza Irises je původně z 19. století a zdobí jí motiv ručně rytého kosatce (irisu). Navržena byla v pěti různých barevných provedeních.

 

Váza Lara s motivem vzpřímeného kosatce, je vyhotovena v šesti barevných variacích.

 

Na váze Calla se střetávají dva druhy květin, kosatec a lilie. Ty tvoří dokonalou dvojici, vyobrazenou rovněž v šesti barevných odstínech.

Pokud byste po nich zatoužili, budete ale muset sáhnout pořádně do úspor. Váza Irises je v prodeji za 86 200 Kč, Calla za 49 300 Kč a Lara za 27 100 Kč.

Kde se motivy váz vzaly

Karlovarští skláři, brusiči a rytci svou mistrovskou techniku zdokonalují již od přelomu 19. a 20. století. Právě v té době totiž art nouveau přineslo svěží vítr do všech uměleckých odvětví – malířství, hudby, architektury, šperkařství, nábytkářství i módy. Florální motivy byly původně inspirovány belgickými a francouzskými vzory, které v roce 1899 karlovarští skláři vtiskli i do jemně propracované rytiny.

Už o rok později byly jejich vázy představeny na Světové výstavě v Paříží v rámci speciálně připravené expozice pod názvem „Karlsbader Secession“, za kterou sklárna Moser získala stříbrnou medaili.

 

Váza Blossom je tak krásná, že jediný tulipán bohatě stačí.

Světová výstava se konala v Paříži od 15. dubna do 12. listopadu 1900 jako oslava úspěchů 19. století. Zúčastnilo se jí více než 50 milionů lidí. Její návštěvníci na ní vůbec poprvé mohli spatřit například zvukový film nebo eskalátor. Rudolf Diesel vystavil vznětový motor běžící na arašídový olej. A svou roli zde sehrál i Alfons Mucha, který na žádost komisaře Světové výstavy vyzdobil celý pavilon Bosny a Hercegoviny. Nástupcem této světové výstavy je známé Expo, které se opakuje každých 5 let.

Vánoční kolekce

Sklárna Moser ale nenabízí jen ony zmiňované vázy, ale aktuálně třeba i vánoční kolekci nápojových setů „opletených“ zimními motivy, nebo příležitost vytvořit si vlastní dárek v online konfigurátoru MyMoser. Kolekce sklenic Brandy & Cognac má okraj zdobený 24karátovým zlatem, který je inspirovaný pletařským vzorem. Vybrat si můžete z tradičních motivů s polárním sobem nebo sněhovou vločkou. Počítejte ale s tím, že vás kolekce dvou skleniček vyjde na částku 6 900 Kč.

 

Kolekce sklenic Brandy & Cognac s vánočním motivem

Moser nabízí i minimalistickou vázu Diva broušenou na osm hran, kterou si můžete v konfigurátoru MyMoser dozdobit jmelím. Tento motiv byl vytvořen za pomoci umělé inteligence (analýzou tisíců obrázků) a dokončen lidskou rukou, která jako jediná dokáže vzor zpracovat tak, aby ho mohli rytci napodobit do posledního detailu. Pokud ji chcete mít doma, budete ale muset sáhnout do kapsy ještě hlouběji –⁠ váza vás vyjde na částku přes 20 000 Kč.

Vydat se ale můžete i na kreativní prohlídku sklárny přímo do Karlových Varů –⁠ vyzkoušíte si při ní třeba rytecké řemeslo, pískování nebo zdobení skla 24karátovým zlatem.

Sklárna Moser  

„Manufakturu Moser založil v roce 1857 v Karlových Varech rytec a obchodník Ludwig Moser. V roce 1873 byl na Mezinárodní Výstavě ve Vídni oceněn medailí za zásluhy, díky které se později stejného roku stal dvorním dodavatelem Františka Josefa I. V následujících letech Ludwig Moser vyhrával mnoho dalších cen a medailí jako na Mezinárodní výstavě v Paříži v roce 1879, 1889 a 1900 a na Světové výstavě v Chicagu v roce 1893. Moser převzal vedení sklářské hutě ve Dvorech (dnes součást Karlových Varů) v roce 1893 a vytvořil plnohodnotné sklářské hutě, které zaměstnávaly 400 lidí. Nadále byly známé jako Sklárny Ludwig Moser a synové, kde pracovali i jeho synové Gustav a Rudolf.

V roce 1904 dostal Moser nabídku na dodání skla pro rakouský panovnický dvůr a 4 roky na to se stal osobním dodavatelem skla pro britského krále Eduarda II.

 

Jak vypadá sklárna Moser dnes

Po smrti Ludwiga v roce 1916, nastoupil do vedení jeho syn Leo Moser, který společnost rozšířil. V roce 1925 sklárna vyhrála na Mezinárodní výstavě moderní uměleckoprůmyslové výroby v Paříži. V tomto období vznikaly dekorační techniky, které jsou dodnes charakteristickými znaky moserovské produkce. Typickými atributy se stalo broušení na hrany, zdobení oroplastickým, tj. leptaným a zlaceným dekorem, a využívání typických moserovských barev. Z tohoto období pocházejí nápojové soupravy Splendid, Copenhagen, Paula či Royal.

Velká hospodářská krize si vybrala daň také na společnosti Moser. Ta byla nucena snížit počet zaměstnanců na 240. V roce 1932 odstoupil Leo Moser z vedení a v roce 1938 byly podíly společnosti rozprodány. Po podepsání Mnichovské dohody v roce 1938 a následném obsazení Karlových Varů nacisty musel Moser kvůli svému původu odejít do zahraničí,” shrnuje historii sklárny Wikipedie.

Společnost MOSER se sídlem v Karlových Varech dnes pokračuje ve stopách svého zakladatele a tradiční ruční výrobu dále rozvíjí. Její díla, která jsou vyráběna z kvalitního bezolovnatého křišťálu, směřují na český trh, stejně jako na ten mezinárodní. Díky tomu dnes firma patří mezi přední české exportéry a reprezentuje tak celosvětově umění českých sklářů. Moser je členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků.

 

Od skici k výrobku

Každá sklenička, dekorace či umělecký objekt projde ve sklárně Moser i čtyřiceti páry rukou. Jakou cestu od první skici až ke konečnému výrobku ale vlastně musí ujít?

Návrh

Za návrhy děl Moser stojí nejlepší umělci z různých koutů světa. Jedno však mají vždy společné: ctí výjimečnost českého bezolovnatého křišťálu a obohacují ho o svou designovou vizi. Průzračná krása artefaktů z křišťálového skla začíná prostým papírem. Na něj každý z tvůrců svou ideu rozkreslí a skicu předá sklářským mistrům. Ti pak návrh na základě svých zkušeností a praktických zkoušek doplní technologickými pokyny, které pak provázejí dílo celým procesem výroby.

Forma

Když se šablona, která vznikne podle technického výkresu, dostane do rukou „formařů“, přijde na řadu dřevo. Formy se nejčastěji vyřezávají a soustruží z tvrdého, čerstvého buku nebo hrušky. Používají se i formy kovové, a to hlavně pro často foukané modely nebo dekorace, jejichž tvar není rotační. Jedno ale mají všechny formy společné: ať už ze dřeva nebo z kovu, každá se musí vyrobit co nejpečlivěji, aby dokonale vystihla požadavky designéra.

Sklo

Teprve nyní se ke slovu dostává sklo. Střepy a takzvaný sklářský kmen (směs sklářského písku, sody, potaše, vápence a dalších složek) se za teplot kolem 1500 °C roztaví. Pak se pec nechá přirozeně chladnout. Ráno na začátku směny se vyrábí malé kusy, protože hmota je nejtvárnější. Během dne, jak teplota klesá a sklovina se zahušťuje, přicházejí na řadu masivnější a větší díla. Moserovské sklo má velmi specifické vlastnosti, především proto, že neobsahuje změkčující přísadu olova. To přináší hned několik výhod. Bezolovnaté sklo je ohleduplné k přírodě i lidem, pod jejichž rukama se rodí. Díky svému složení je také tvrdší, takže se do něj dají rýt i ty nejjemnější rytiny a dá se snadno obarvovat a odbarvovat. Jednoduše řečeno, moserovské ingredience dávají křišťálovému sklu tvrdost skály a čirost skla olovnatého, ale bez toho, že by škodilo zdraví lidí nebo přírodě.

Barvy

Sklárna Moser je světově známá svou prací s barvami. Jedinečná moserovská paleta vychází z barevnosti vybraných polodrahokamů, jako je alexandrit (světle fialový), beryl (světle zelený), topas (medově hnědý), rosalin (světle růžový), akvamarín (světle modrý) a eldor (žlutý). Aby křišťál získal svůj nezaměnitelný odstín, taví se s příměsí vzácných zemin a oxidů kovů. Barvy jsou velmi jemné a sofistikované a odlišují sklárnu Moser od konkurence. Kromě plnobarevných výrobků se moserovské barvy objevují i v přejímaných variantách s barevnou vrstvou na povrchu a podjímaných verzích s barevnou vrstvou uvnitř křišťálového díla. K těmto kombinacím se kromě křišťálu používá také sklo barvy ametystu (fialové), resedy (žlutozelené), růžové, modré, aurory (oranžové) nebo zelené.

Tvarování

Magickou žhnoucí hmotu, která se zrodila v ohni, formuje silný dech a šikovné ruce zkušených mistrů. Foukání skla je týmový kreativní proces: baňkař, pomocník a mistr spolupracují, aby společně dali kapce roztaveného skla očekávanou podobu.

Baňkař nabírá z pece hmotu na sklářskou píšťalu. Pomocník přidá další sklo a pomocí dechu a rozličných nástrojů budoucí skvost předtvaruje. Až teď přichází na řadu foukání do formy, které zajistí správný tvar a rozměry. O finální kroky se stará mistr. Zkušeně zachází s kovovými a dřevěnými nástroji a pomůckami, a pokud je to potřeba, nahřívá si polotovar v peci. Aby byl výsledek perfektní, kontroluje proporce a velikost podle kovové šablony. Až když je s výsledkem naprosto spokojený, převeze odnašeč výrobek do chladicí pece. Tam sklo, podle toho, jak silnou má stěnu, několik hodin až několik dní postupně chladne, aby pak předstoupilo před přísnou kontrolu kvality.

Kontrola kvality

Přichází jemná ruční práce. Výrobky precizně začistí, aby vynikl jejich tvar a čirost českého bezolovnatého křišťálu. A jen pokud je druhá kontrola kvality uzná za nekompromisně bezchybné, mohou se dále brousit a zdobit. Hladké výrobky bez dekorů se mohou rovnou expedovat zákazníkům.

Broušení a leštění

Hranařský brus se provádí na ploše vodorovně uloženého kotouče a je proto rovinný. Kuličský brus vzniká na obvodu svislého kotouče a tvoří proto zakřivenou plochu. Celý proces začíná takzvaným natrháváním, při kterém se odstraní nadbytečná skleněná hmota. Následují broušení a jemnění, při kterém dostává dílo konečný tvar, leštění a leštění na vysoký lesk. I po broušení následuje opakovaná kontrola kvality. Ta rozhodne, zda je možné výrobky předat k dalšímu dekorování nebo, pokud už jsou hotové, k balení a expedici. 

Zdobení drahými kovy

Malování na sklo patří již od samotného vzniku sklárny k jejím královským technikám. Výsadní postavení má pochopitelně zdobení 24karátovým zlatem a platinou. Před dekorováním se musí každý kousek skla nejprve pečlivě vyčistit. Až pak malířky nanesou na křišťál šablony a metalický roztok. Výsledkem jsou luxusní lemy sklenic, ale i komplikované obrazce a dekory, jak je určily technické specifikace. Podle druhu kovu se vytvoří jedna či dvě vrstvy, po výpalu ve vypalovací peci se matný zlatý dekor ručně rozleští achátem a hematitem.

Rytí

Nejnoblesnější a nejsofistikovanější dekorativní technikou, kterou Ludwig Moser a jeho následovníci rozvinuli na nevídanou úroveň, je rytina. Její perfektní provedení chce zkušeného umělce. Vyžaduje pozoruhodný talent, estetické cítění, sílu, manuální zručnost a neobvyklou pečlivost. Jednomu z nich, Tomáši Lesserovi, byl v roce 2020 za jeho mistrovství udělen titul rytíře francouzského Řádu umění a literatury.

Požadovaný motiv se nejprve nakreslí na jemný papír a z něj potom přenese na vázu, nebo třeba skleněný blok. Aby byla místa pro rytinu dobře patrná, zvýrazňují se křídou a voděodolným značkovačem. Teprve potom začíná vlastní rytí, při kterém mistr rytec odebírá křišťál s pomocí brusné emulze a malých kotoučů upnutých v ryteckém stroji. Jedné rytině se autor může věnovat i dlouhé týdny či měsíce.

 

Zdroje: Moser, Wikipedie

Vložil: Andrea Morkusová