Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Miloš Forman chtěl cenu vyměnit… Křišťálové glóby MFF KV slaví v roce 2022 symbolických 22 let

29.06.2022
Miloš Forman chtěl cenu vyměnit… Křišťálové glóby MFF KV slaví v roce 2022 symbolických 22 let

Foto: Moser (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Zlaté glóby dostane každý oceněný na MFF, o jakou přesně cenu se jedná, se píše na podstavci.

Křišťálové glóby, které zanedlouho opět převezmou vítězové letošního ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, budí záměrně dojem, jako by byly se soutěží spjaté odjakživa. Charakteristický glóbus v objetí půvabné ženské siluety se ale symbolem festivalu stal až v roce 2000.

Jak vznikala nová cena

Původní cena Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary měla tvar typické karlovarské oplatky, která byla umístěna v krabici od filmu. Kvůli svému tvaru byla ale nepraktická a jen těžko uchopitelná, což občas dokonce komplikovalo hladký průběh slavnostních ceremoniálů. Nejužší tým MFF KV se proto v roce 2000 shodl na změně, jejíhož návrhu se ujal známý český a slovenský fotograf Tono Stano.

 

 

Během focení zavěsil autor modelku pomocí provazu za nohy tak, aby mířila hlavou dolů. Do rukou jí dal velký míč, který odpovídal proporcím postavy i velikosti glóbu v jeho skicách. Následně pořídil několik snímků v různých polohách. Ve svých návrzích měl totiž i variantu, v níž by bylo možné sošku postavit glóbem dolů díky snímatelnému podstavci. Kvůli požadavku na kompaktnost ceny ale nakonec zvolil variantu s pevným soklem.

„Při slavnostním předávání laureáti festivalu často nevěděli, kam s ní. Když si herci a režiséři chtěli podat ruce nebo se obejmout, běžně si ji strkali do podpaží. A pak se stávalo, že jim vypadla, kutálela se po pódiu a lidé se ji snažili chytit. Docházelo tak k řadě komických situací, které však cenu dehonestovaly,” líčí pro web sklárny Moser Tono Stano.

„Navrhl jsem, že bychom mohli nechat zhotovit novou cenu. Obešli jsme různé sochaře, ale nenarazili na žádného vhodného. Tak jsme si řekli, že ji zkusíme vymyslet sami – jediným požadavkem Jiřího Bartošky přitom bylo, aby se nová cena dala dobře vzít do ruky. Tou dobou už jsem měl jasnou představu, jak by měla vypadat,” pokračuje Stano.

 

1. 7. začíná MFF v Karlových Varech. Ty největší hvězdy jsou ubytovány v hotelu Pupp, kde byly také nafoceny tyto glóby.

Dnes důvěrně známá cena symbolizuje práci filmových tvůrců a jejich potřebu uchopit něco velkého a často abstraktního. Jakkoli toto uchopení, respektive objetí křišťálového glóbu ženskou figurou působí samozřejmě, není jednoduché ho dosáhnout. Napasovat křišťálový objekt do náručí siluety „patřící“ Emě Černákové, druhé vicemiss ČR 2001, vyžaduje precizní broušení do ideálního tvaru.

„Líbila se mi myšlenka, že by cena působila dojmem, jako kdyby existovala odpradávna. Že ji jen někdo našel mezi starožitnostmi na půdě, oprášil, a ona pak vstoupila do světa filmu, aniž by se kolem ní dělal zbytečný humbuk. A to se také stalo. Lidé novou cenu přijali a rázem získala popularitu. Dokonce i tací jako režisér Miloš Forman, který už měl tou dobou „oplatku“, původní cenu vraceli a chtěli tu novou,” uzavírá Stano.

Sklárna Moser

Pro zpracování sošky byla oslovena zcela logicky místní, ale mezinárodně uznávaná sklárna Moser. „Spolupráce naší sklárny s týmem karlovarského festivalu se v rámci místa jeho konání nabízí jakoby samozřejmě. My ji ale jako samozřejmou rozhodně nevnímáme,“ říká Martina Jirásková, marketingová ředitelka značky Moser, a dodává: „Po letech 2020 a 2021, kdy se festival konat nemohl, nebo alespoň ne v tradičním čase a podobě, si velmi vážíme toho, že jsme měli společně na co navazovat, a přejeme všem, kdo se podílí na přípravě 56. ročníku, úspěšnou sezónu.“

 

Sklárna Moser, kde se Zlaté glóby vytvářejí.

Karlovarské sklárny nesou jméno svého zakladatele, rytce a obchodníka Ludwiga Mosera již 165 let. Společnost MOSER, a.s., se sídlem v Karlových Varech pokračuje v jeho stopách a tradiční ruční výrobu dále rozvíjí. Její díla, která jsou vyráběna z kvalitního bezolovnatého křišťálu, směřují na český trh stejně jako na ten mezinárodní. Díky tomu dnes firma patří mezi přední české exportéry a reprezentuje tak celosvětově umění českých sklářů. Moser je členem společenství Comité Colbert, které si klade za cíl udržet a rozvíjet tradiční rukodělnou výrobu luxusních výrobků. 

Výroba je náročná

Vyhotovení festivalových cen je pro sklárnu prestižní, ovšem i velice náročnou zakázkou. „Výroba křišťálových koulí je náročná jak na přesnost, tak na čistotu materiálu. Po vychladnutí nesmí být v kouli ani zrnko nečistoty či vzduchová bublinka,“ vysvětlil pro iDnes mistr sklář Milan Man, který má s výrobou ceny dlouholeté zkušenosti. „Musíme jich udělat minimálně dvakrát tolik, než je požadavek festivalu,“ naznačil sklář náročnost projektu s poznámkou, že ne každý globus projde náročnou výstupní kontrolou.

 

Celá soška velké festivalové ceny měří 42 centimetrů a váží pět kilogramů. Koule z tradičního karlovarského bezolovnatého křišťálu, kterou drží postava ženy, má průměr 11,5 centimetru. Foto KVIFF

 

V jakých kategoriích se ceny udělují

Známou sošku mohou filmoví tvůrci získat hned v několika kategoriích, její podoba ale zůstává pro všechny stejná. 

Ceny udělované filmům v Hlavní soutěži

 • Velká cena Křišťálový glóbus (25 000 USD) za nejlepší film
 • Zvláštní cena poroty (15 000 USD)      
 • Cena za režii
 • Cena za ženský herecký výkon
 • Cena za mužský herecký výkon

 

 

Ceny udělované v soutěži Proxima (pozn. nahradila soutěž Na východ od Západu)

 • Velká cena soutěže Proxima (15 000 USD)
 • Zvláštní cena poroty soutěže Proxima (10 000 USD)

 

Ostatní ceny

 • Cena za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii

MFF Karlovy Vary každoročně aspiruje i na ocenění minimálně dvou významných osobností, které se nesmazatelně zapsaly do vývoje světové kinematografie. Letos Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové Kinematografii získá Geoffrey Rush.

 • Cena prezidenta MFF Karlovy Vary

Cena prezidenta MFF Karlovy Vary je udělována osobnostem, které v oblasti hereckého umění, filmové režie či producentské činnosti zásadním způsobem přispívají k rozvoji filmové tvorby a to nejen ve své zemi, ale v celém světě. Letos Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary převezme Benicio Del Toro a Bolek Polívka.

 

Nestatutární ceny:

 • poroty FIPRESCI
 • Ekumenické poroty
 • poroty FEDEORA
 • poroty Europa Cinemas Label

 

Zdroje: Moser, iDnes.cz, KVIFF

Vložil: Andrea Morkusová