Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Slavný vřídelní sál ve Varech se vrací do původní podoby ze sedmdesátek. Opravy finišují, otevírá se v květnu

21.04.2022
Slavný vřídelní sál ve Varech se vrací do původní podoby ze sedmdesátek. Opravy finišují, otevírá se v květnu

Foto: Karlovy Vary (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Rekonstrukce Vřídelní kolonády se blíží do finiše.

V těchto dnech finišuje oprava sálu s vývěrem Vřídla ve slavné Vřídelní kolonádě. Jeho plné otevření po rekonstrukci má být totiž jedním z hlavních programů oslav zahájení letošní karlovarské lázeňské sezóny, které se uskuteční od 6. do 8. května.

Pokud byste se ale do Vřídelní kolonády chtěli podívat v současné době, narazíte na zavřené dveře. Kvůli intenzivním pracím na výměně skleněné kopule Vřídla je totiž v současnosti pro veřejnost uzavřena. Jako náhradní zdroj pro pitné kúry doporučuje Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád pramen Karel IV. v Tržní kolonádě, případně pramen Svoboda v pavilonu v blízkosti Mlýnské kolonády.

Nedávno byl ukončen i provoz dočasné venkovní fontány Vřídla a v současné době dochází k postupnému přesunu související technologie na původní místo v rekonstruovaném vřídelním sále. Zároveň probíhá i sanace betonového stropu v místě pitných stojanů. Pítka budou vybavena novými mísami, skleněné plastiky nově doplní osvětlení, které zvýrazní strukturu litého skla.

 

Minerály usazené na dně vřídelní mísy ve vypuštěné venkovní fontáně Vřídla.

Postup prací

„Odstranění havarijního stavu po stavební stránce stálo zhruba 22 milionů korun. Oprava technologie jímání vřídelní vody stála 24 milionů korun a současná etapa by měla stát 26,5 milionu korun,” řekl pro ČTK náměstek primátorky Karlových Varů Petr Bursík. „Tohle je druhá etapa, kdy vracíme vřídelní síni původní vzhled včetně části okolí. A bude nás pak ještě čekat třetí etapa, a to bude komplexní rekonstrukce celého objektu. Je na to zpracovaná studie Kanceláře architektury města a my ji teď budeme postupně rozpracovávat, abychom byli připraveni na případnou dotaci. Tam se totiž bavíme o asi 100 nebo 130 milionech korunách," dodal pro ČTK Bursík.

Při obnově se vřídelní sál vrací do původní podoby ze 70. let 20. století, ne vždy je to ale jednoduché. Velká část prvků se totiž musela znovu vyrobit. „Podle architekta Jiřího Janische, který měl na starosti přípravu druhé etapy oprav Vřídelní kolonády, nebyl snadný ani výběr vhodné varianty podoby sálu. Plány původního architekta Jaroslava Otruby se v mnohém lišily od reálné podoby Vřídelní kolonády. Třeba u kamenných prvků už nebylo možné najít stejný typ a barvu kamene, jaký zde byl původně. Navíc bylo nutné zohlednit i moderní technologie. Například při stavbě kolonády se mramorová podlaha řezala na místě a podle potřeby, zatímco nyní bude dodána v přesně vyřezaných dílech,” uvedla ČTK.

 

Sejmuté staré skleněné desky

Obří skleněné panely

V těchto dnech se na své místo usazují velkoplošná skla, která tvoří kopuli vřídelní síně. Ručně měněn je i osmistěn na špici sálu, na který musí pracovníci specializované firmy osadit 321 skleněných tabulí, které byly speciálně pro tento projekt vyrobeny v Novém Boru. Až na pár výjimek jsou přesnou kopií těch původních. Skla mají tloušťku 5 milimetrů a nejtěžší váží 10 kg.

„Dělalo se to tak, že se přes dron naskenoval celý osmistěn ve 3D a všechny rozměry se jeden po druhém změřily. Každé sklo má přitom jiný rozměr a své číslo,” vysvětlil pro ČT24 postup prací Bursík. Původní, už značně zdegradovaný osmistěn chce, dle ČTK, město nabídnout například muzeím.

Skleněné desky pro střešní kopuli dokončili sklářští mistři z Nového Boru na konci března. Včetně osmistěnu jich bylo 700. Ty původní ze 70. let ale pocházely ze Železného Brodu. „K výrobě kopií původních skel se město Karlovy Vary rozhodlo kvůli špatnému stavu originálů. Poškodilo je hlavně dlouhodobé působení agresivních plynů z termálních pramenů. Průzkum na starých sklech odhalil praskliny a povrchovou korozi,” vysvětluje Rozhlas.cz.

 

Instalace nových skleněných desek

„Výroba kopií není jednoduchá. Část původní dokumentace se ztratila a vytvoření nových plánů umožnil až zmiňovaný průzkum, do kterého se zapojil i dron. Samotná technologie výroby jednotlivých desek je velmi podobná té, kterou skláři používali před 50 roky. Odlišná je ale povrchová úprava skleněných tabulí. Po vyleštění na ně totiž skláři nanášejí závěrečný nano-nátěr, který by měl garantovat delší životnost skel i jejich snadnější údržbu,” doplňuje Rozhlas.cz.

Zahájení lázeňské sezóny

Otevření opraveného vřídelního sálu ve Vřídelní kolonádě bude patřit k jednomu z vrcholů letošních oslav při příležitosti zahájení nové lázeňské sezóny. Oslavy budou výjimečné i tím, že se letos konají poprvé po dvouleté pauze způsobené koronavirem. Kromě opětovného otevření Vřídelní kolonády a spuštění samotného symbolu Karlových Varů –⁠ Vřídla, se při oslavách bude odhalovat i socha Karla IV. na nedalekém Divadelním náměstí. Velkolepé oslavy se uskuteční od 6. do 8. května a těšit se můžete na opravdu bohatý program.

„V pátek 6. května začneme tradičním řemeslným jarmarkem ve Smetanových sadech, který bude trvat až do neděle. Bohatý program je naplánovaný od pátku až do neděle na třídě T.G. Masaryka a ve Smetanových sadech, kde vystoupí například Flašinetář, Vladimír Hron s Queen The Story, Eva Burešová a Ondřej Gregor Brzobohatý, Vašo Patejdl s hity od Elánu po Fontánu, RAPpresent, Olga Lounová či skupina Nebe. Velkou atrakcí bude sobotní jízda na sudech nebo i vystoupení středověké kapely Turdus,” upřesnil pro Sokolovský deník ředitel Infocentra Karlovy Vary Josef Dlohoš.

 

Rekonstrukce Vřídelní kolonády

„Tradiční žehnání pramenů začíná v sobotu v 10 hodin na Mlýnské kolonádě. V 11 hodin se pak uskuteční slavnostní mše v chrámu svaté Maří Magdalény,” pokračuje Dlohoš. Ani letos lidé nepřijdou o historický průvod městem, který má zatím podle harmonogramu vyjít ze sadů Karla IV. v sobotu v 15 hodin a mezi 15:15 a 15:30 dorazit na Divadelní náměstí, kde bude v 15:30 slavnostně odhalena již zmiňovaná socha Karla IV.

Do programu se dle Sokolovských listů zapojí i Becherova vila, areál svatého Linharta, kde se v neděli konají Sinatrovské slavnosti, terasa hotelu Thermal, Vřídelní a Tržní kolonáda nebo Grandhotel Ambassador Národní dům, v němž se v pátek koná Slavnostní večer s předáváním cen města a čestného občanství.

Vložil: Andrea Morkusová