Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Samý sexy chlapi... Michael Caine, Johnny Depp a Ethan Hawke. MFF Karlovy Vary se letos vytáhly, přijedou fakt velké hvězdy

12.08.2021
Samý sexy chlapi... Michael Caine, Johnny Depp a Ethan Hawke. MFF Karlovy Vary se letos vytáhly, přijedou fakt velké hvězdy

Foto: Laurence Grandbois Bernard - Atomic Autumn Productions, Best Sellers Films

Popisek: Michael Caine ve filmu Best Sellers režisérky Liny Roessler (jde o její celovečerní debut). Jedná se o nové komediální drama z loňska, které si herecká legenda vybrala, aby tento snímek MFF pustil divákům.

FOTO, VIDEO Pojďme si je představit postupně, byť jsme přesvědčeni, že minimálně dva z nich, Caine a Depp, to moc nepotřebují. Ale upřímně, nás baví o nich psát, co si budeme povídat. A když už je tu ta příležitost… Je pravdou, že jak Michael Caine, tak Johnny Depp mají i postranní důvody, proč navštívit menší, byť áčkový festival ve středu Evropy – Caine hraje v Jáklově Janu Žižkovi, Depp má nyní v Hollywoodu, kde se doslova šílí s hnutím #MeToo, problém s bývalou ženou, potažmo kvůli tomu se studii. Ale čert to vem, hlavně že dorazí, jsou to skvělí herci, všichni tři. A strašně sexy chlapi, dle našeho soudu (no dobře, končím s plurálem majesticus, podle skromného názoru šéfredaktorky Vančové).

Kde začít? U držitele hned dvou Oscarů, Evropské filmové ceny a více než čtyřiceti dalších ocenění, Sira Michaela Caina, britské herecké legendy. V rámci slavnostního zahájení letošního ročníku karlovarského festivalu převezme Michael Caine Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Zde by bylo dobré říci, že letošní, již 55. ročník karlovarského festivalu se uskuteční 20. – 28. srpna, což se nám docela blíží.

 

Pořadatelé filmového festivalu v Karlových Varech uspořádali vloni v listopadu přehlídku, která překlenula dobu mezi loňským zrušeným ročníkem a letošním řádným, byť konaným netradičně v srpnu. 18. do 21. listopadu 2020 se konal ´54 1/2 Mezinárodní filmový festival (MFF) Karlovy Vary´, nesoutěžní přehlídka, která uvedla 30 filmů. Každý byl uveden dvakrát a to napřed v hotelu Thermal, Městském divadle Karlovy Vary, kině Čas a sále Grandhotelu Pupp. Přehlídka ´Tady Vary´ pak vypukla v 96 českých kinech, promítalo se 16 filmů, které vybral dramaturgický tým MFF Karlovy Vary.

Herec chameleon?

„Během šesti desítek let trvající herecké kariéry vytvořil Michael Caine více než stovku rolí napříč filmovými a televizními žánry. Bohatost jeho filmografie je důkazem mimořádné herecké rozmanitosti, schopnosti vcítit se do postav, které ztvárňuje. Ať jde o hrdiny dramatických příběhů, např. Muž, který chtěl být králem (The Man Who Would Be King, 1975, režie: John Huston), Tichý hlas (Little Voice,1998, režie Mark Herman), stejně jako komedií jako je třeba Slečna Drsňák (Miss Congeniality, 2000, režie: Donald Petrie) i akčních snímků, mezi něž patří ´batmanovská´ trilogie Christophera Nolana Batman začíná (Batman Begins, 2005,) Temný rytíř (The Dark Knight, 2008), Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises, 2012) nebo akční špiónská parodie Kingsman:Tajná služba (Kingsman: The Secret Service, 2014, režie: Matthew Vaughn),“ píše TZ KVIFF.

 

Michael Caine s Miou Farrow ve snímku Hana a její sestry, foto Orion Pictures

Ceny, ceny, ceny

A dodává: „Za herecké mistrovství si vysloužil mnoho ocenění. Když v roce 1987 získal prvního Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Woodyho Allena Hana a její sestry (Hannah and Her Sisters), proměnil tím již čtvrtou nominaci na Cenu Akademie (předchozí získal za filmy Alfie, Slídil a Rita). V roce 2000 byl Oscarem oceněn podruhé, tentokráte za úlohu v adaptaci literárního bestselleru Johna Irvinga Pravidla moštárny (The Cider House Rules, režie: Lasse Hallström). Na Oscara byl nominován také v roce 2003 za hlavní roli v dramatu podle novely Grahama Greena Tichý Američan (The Quiet American, režie: Phillip Noyce). Filmové verze mysteriózního dramatu Slídil (Sleuth) mu přinesly zajímavou příležitost. V roce 1972 v původní adaptaci známé divadelní hry vytvořil v režii Josepha L. Mankiewicze roli milence manželky úspěšného spisovatele a za svůj výkon byl nominován jak na zmíněného Oscara, tak na Zlatý Globus. V roce 2007 se pak v remaku pod režií Kennetha Branagha sám objevuje v úloze cynického literáta. Michel Caine je rovněž držitelem tří Zlatých Globů a dalších osmi nominací na tuto cenu.

 

V kritiky oceňovaném filmu Mládí si Michael Caine zahrál s Harveyem Keitelem, foto Aerofilms

Kritici si velmi cení filmu Mládí

Všem postavám, které hraje, propůjčuje potřebnou empatii, nadhled, stejně jako základní hereckou devizu, jíž je požadavek, aby herec byl ve službě roli - nikoliv naopak. Jedinečným důkazem jeho vybroušeného hereckého projevu je úloha v hořké bilanční komedii Mládí (Youth, 2015) režiséra Paola Sorrentina. Za ztvárnění slavného hudebního skladatele, který tváří v tvář osudu bilancuje vlastní životní prohry, byl Michael Caine oceněn Evropskou filmovou cenou pro nejlepšího herce. Současně obdržel také čestnou cenu EFA za celoživotní dílo. Snímek byl s velkým ohlasem promítán také na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde získal Cenu diváků deníku Právo, a na podzim roku 2015 se stal prvním titulem labelu KVIFF Distribution."

Abych si přihřála i svou polívčičku

Michaela Caina asi nejvíce miluju v Hallströmových Pravidlech moštárny. Za prvé, Lasse Hallström nenatočil špatný film, právě naopak (říkejte si se mnou – Co žere Gilberta Grappea, s Johnnym Deppem, btw, Síla lásky s Julií Roberts a úžasnou Kyrou Sedgwick, Čokoláda, opět s Deppem, Ostrovní zprávy s fantastickým Kevinem Spaceym, jenž je v Hollywoodu také na black listu, Casanova… no, nechci vás zahltit, tak snad už jen Psí poslání s Denisem Quaidem, pro ´dog persons´ prakticky povinné). Ale Pravidla moštárny jsou jeho masterpiece. V tomhle něžném, přesto realistickém dramatu o vítězství lásky nad všemi životními průsery je Michael Caine v roli ředitele sirotčince a gynekologa Wilbura Larche prostě k sežrání. Jeho slova „Dobrou noc, princové z Maine, králové Nové Anglie," kterými každý večer, po pravidelném čtení, ukládá ke spánku své opuštěné svěřence, jsou nezapomenutelná... 

 

Michael Caine a Tobey Maguire ve snímku Pravidla moštárny, foto Miramax Films

Michael Caine se ve skutečnosti jmenuje Maurice Joseph Micklewhite a narodil se 14. března 1933 v Londýně. Chvíli po opuštění školy v patnácti letech a několika studentských pracích byl povolán do služeb armády, aby bojoval v Koreji. Po návratu si, na radu svého agenta, zjednodušil jméno na Caine. Tehdy platil za velkého fešáka a lamače srdcí a jeho role tomu odpovídaly, v šedesátých letech hrál hrdinné vojáky, statečné špióny a krasavce, jako byl Alfie Elkins, jehož romantické kreace připomněl Jude Law v nedávném remakeu a Caineovi tenkrát přinesly první oscarovou nominaci (Alfie (1966). Zahrál si ale i Horácia v televizním Hamletovi s Christopherem Plummerem v hlavní roli.

Film jako antidepresivum

V osmdesátých letech, kdy už byl podruhé ženatý a měl dvě děti, konečně nejcennější nominaci na Oscara proměnil, v roce 1986 za roli manžela Mii Farrow ve filmu Woody Allena Hana a její sestry. Na poličku si tehdy už třiapadesátiletý Caine konečně postavil lesknoucího se Oscara, jehož zdvojnásobil až o třináct let později právě díky výkonu v Pravidlech moštárny, vedle Dobrého ročníku a konec konců jakéhokoli Ridleye Scotta, a s výjimkou Hačika (Hačiko – příběh psa je asi nejsmutnější film vůbec, a to počítám i snímky z holocaustu) jakéhokoli Hallströma, v snímku, který u mne funguje jako nejúčinnější antidepresivum. To si pouštím, když mi svět doslova spadne na hlavu.  

 

Ben Foster, Machael Caine a Vinzenz Kiefer v Jáklově Žižkovi, který je dávno dotočený, ale ne a ne opustit střižnu. Foto Stanislav Honzík

Michael Caine získal v roce 1992 Řád britského impéria, a v roce 2000 byl královnou Alžbětou II. povýšen do rytířského stavu. Na MFF Karlovy Vary Michael Caine osobně uvede komediální drama Best Sellers (2021), celovečerní režijní debut režisérky Liny Roessler, v němž ztvárnil mrzutého stárnoucího spisovatele, který se vydává na poslední literární turné – na což se velmi těším, neboť jsem ho ještě neviděla. „Rozdíl mezi filmovou hvězdou a filmovým hercem je tento. Filmová hvězda řekne: Jak můžu změnit scénář, aby se ke mně hodil? A filmový herec řekne: Jak se můžu změnit, abych se hodil ke scénáři? Já jsem Michael Caine,“ řekla (alespoň dle ČSFD.cz) herecká legenda. 

Michael Caine vlastními slovy

 

 

The Graham Norton Show je oblíbená, vynikající britská talk show, vysílaná v pátek večer na BBC. Moderátor si zve největší světové hvězdy, které vyprávějí zábavné historky. Web Videa česky je tak laskavý, že pro nás anglicky nemluvící pitomce vybrané části překládá... Rozhodně někdy zkuste, je to velká legrace, navíc se ukazuje, že moderátor nemusí být sarkastický a kousavý, aby byla zábava - naopak, když je milý a vtipný, i jeho hosté se cítí dobře a spíše se rozpovídají. U nás něco podobného dělá Karel Šíp na ČT nebo Honza Dědek na FTV Prima. 

 

Vložil: Anička Vančová