Do chrámu, kde se zdilo rozdrcenými ostatky lidí. K tomu jako bonus příspěvek na ubytování, který začne opět platit od září
29.06.2021
Foto: město Karlovy Vary (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Pohřební krypta původního gotického kostela, na jehož základech postavil významný český barokní architekt Kilián Ignác Dientzenhofer kolem roku 1730 nynější chrám sv. Máří Magdalény
Další pozůstatek komunistické éry je za námi. Chrám sv. Máří Magdaleny, nejvýznamnější a dominantní památky Karlových Varů, byl necitlivě obklopený popraskaným asfaltem nevalného reprezentativního charakteru. Zkrátka čistě pro ostudu. Tak s tím je konec. Na místo se vrátila nádherná historická křemencová dlažba, která se důstojně hodí k majestátní budově chrámu. A je proč. Pod chrámem je krypta, která skrývá skutečně zajímavé informace.
Město má být lákavé na pohled. Má být naplněné kulturou a velikostí lidského ducha, nikoliv jen bezduchou průmyslovou užitečností. A v Karlových Varech si přestali sedět na vedení a po desítkách let dali chámu sv. Máří Magdalény zase kulturní a na historii odkazující okolí. Což je vyloženě dobře.

K obnově povrchu veřejného prostranství před chrámem sv. Máří Magdaleny byla použita původní křemencová dlažba, která byla při rekonstrukci odhalena. Tedy nic pro vysoké podpatky, zato pořádné pevné turistické boty
Má to smysl
Pod chrámem sv. Maří Magdaleny se ale při rekonstrukci odhalily zajímavé věci. „Archeologicky jsme doložili základy části zachovalé sakristie původního gotického kostela z konce 15. století, který předcházel stavbě současného Dienzenhoferova chrámu. Dále základy části ohradní zdi hřbitova, zrušeného až na začátku 19. století, a v několika vrstvách nad sebou pohřbené karlovarské občany, kteří byli už od středověku kolem kostela ukládáni. Dobře zvolená metoda nového povrchu formou ochozených historických kostek, uplatněných již dříve v okolí barokního kostela, jsou potom důstojnou připomínkou významu tohoto prostoru a jeho minulosti,“ uvedl Mgr. Jiří Klsák, archeolog Muzea Karlovy Vary.
A změna se líbí. „Osobně bych si velmi přál, aby stejně kvalitně a důstojně vypadalo celé lázeňské centrum Karlových Varů. Plně věřím, že již brzy budeme moci navázat projektem Divadelního korza, kde by rekonstrukcí měl postupně projít celý pravý břeh řeky Teplé od Císařských Lázní po Vřídelní kolonádu,“ řekl náměstek primátorky města Karlovy Vary Petr Bursík. Naděje pro další změny v Karlových Varech? Doufejme.

V roce 2010 byl tento nádherný svatostánek prohlášen Národní kulturní památkou České republiky. V interiéru kostela si můžete prohlédnout bohatě zdobený barokní inventář z 18. století. V podzemí chrámu stojí za pozornost unikátní pohřební krypta původního gotického kostela, ve které jsou uloženy kosterní pozůstatky ze zrušeného hřbitova
Zdi vysypané ostatky lidí
Zajímavostí je pak krypta, která se nacházela pod tehdejším kostelem. V 18. století krátce sloužila k ukládání ostatků místních občanů. Jenže po půl století se v kryptách zakázalo pohřbívat. A tak se krypta změnila na márnici. I z toho sešlo, protože lidé, kteří jezdili využívat blahodárných účinků tamních lázeňských pramenů, se chtěli v lázních věnovat převážně životu, ne sledovat procesí s mrtvými, kteří v centru města mířili do a z márnice pod kostelem. Ve zdech krypty jsou pak k vidění ostatky z dávno zrušeného hřbitova, který lemoval kostel. Při stavbě se totiž ostatky pohřbených lidí sypaly do zdí. Doposud jsou tam k vidění. Zajímavá představa. A ne moc příjemná.
Exkurzní trasa Krypta kostela sv. Máří Magdalény
V podzemí chrámu se nalézá unikátní pohřební kaple, v níž jsou uloženy kosterní pozůstatky ze zrušeného hřbitova, který do roku 1784 kostel obklopoval. Při prohlídce krypty uvidíte:
- oltář Božího hrobu z vřídlovce a hrachovce
- biblické výjevy Getsemanská zahrada a Kalvárie
- kostnici z vyzvednutých ostatků
- ukázku důmyslného založení barokního chrámu
- geologickou expozice
Exkurzní trasa je veřejnosti zpřístupněna denně od května do konce září.
|
Bonus pro turisty
A Karlovy Vary připravily i výhody pro turisty. Ten, kdo přijede do Varů a ubytuje se tu po dobu své dovolené, může žádat kraj o spoluúčast na hrazení pobytu. Jasná inspirace, která vzešla z pandemie koronaviru a snahy zachránit turistický ruch v kraji. „Podmínky jsou stejné jako loni. Dar je možné poskytnout při ubytování minimálně na tři a maximálně na šest po sobě jdoucích nocí v jednom zařízení,“ řekla pro iDnes mluvčí kraje Jana Pavlíková s tím, že ale voucher platil pouze v červnu a opět začne platit od 1. září. Žadatel může v jedné žádosti žádat za sebe a čtyři další osoby, které s ním budou společně ubytovány. A pozor, to i opakovaně. Takže když se vám v Karlovarském kraji bude líbit (a to bude, je to tam krásné), tak se můžete zase za čas na podzim vrátit, pobýt, kraj vám k tomu bude dělat finanční záštitu.

V září do Varů? Ideální čas, ideální místo, navíc bonus od Karlovarského kraje: Maximální možná výše voucheru je stanovena ve výši 50 procent účtované částky v ubytovacím zařízení na ubytování za jednu osobu a noc, maximálně však 300 korun za jednu noc a osobu
„Chceme tak poskytovatelům ubytování pomoci turistickou sezónu prodloužit a podpořit návštěvu kraje i mimo prázdniny,“ vysvětlila pro iDnes Pavlíková. Takže kašlete na Chorvatsko, na Karlovarsku je daleko lépe, ještě ušetříte, a navíc dáte vydělat někomu místnímu. Moravou se prohnalo tornádo, trvalo pár minut. Celou republikou se prohnalo daleko děsivější tornádo nouzových stavů a nucených uzavření provozoven a služeb, i tam je potřeba pomoci, co to jen jde.
Vložil: Kamil Fára