Kam s císařem? Ve Varech chtějí dalšího Karla IV., ale nemají ani vhodné místo, ani peníze. Ty chybí na opravu chátrajících památek
16.02.2020
Foto: www.jezdeckasocha.cz
Popisek: Model nové sochy Karla IV.
Zdá se, že problematika soch a pomníků se stala v naší zemi jedním z hlavních politických témat. Některým politikům určité sochy vadí (jako například socha maršála Koněva v Praze), jiní by zase chtěli budovat nové. Výsledkem jsou různé názorové souboje, odehrávající se v politických klubech či veřejně. Platí to i o Karlových Varech. Slavné město navíc s problematikou soch zápasí už odnedávna.
Sochy jsou skutečným karlovarským fenoménem. Snad nikde jinde u nás nenajdeme na tak malé ploše tolik různých soch a pomníků. V celosvětově proslulém lázeňském městě se totiž odhalovaly na počest mnoha slavných pacientů a návštěvníků, ať už jde o geniální skladatele Beethovena a Dvořáka, myslitele Karla Marxe či politiky, od ruského cara Petra Velikého, až po T. G. Masaryka nebo další slavné osobnosti, k nimž například patří první kosmonaut světa Jurij Gagarin. Ten musel po Listopadu 1989 opustit hrdé místo u kolonády, která nesla jeho jméno, a přestěhovat se na letiště, což bylo nakonec moudré rozhodnutí. Zato pomníky Lenina, Stalina a Gottwalda skončily na ´smetišti´ dějin. Byly totiž na neurčito ´uklizeny´ do areálu Lázeňských lesů. Město stále řeší citlivý problém, kam s nimi, mimo jiné naráží i na autorská práva a nevoli příbuzných.
Třikrát Karel
Výsadnímu postavení se těší zakladatel města Karel IV. V jeho Varech ho připomíná hned několik nepřehlédnutelných uměleckých děl. Prvním z nich je barokní socha z roku 1739, umístěná na průčelí Městské knihovny, jejíž autor je neznámý. Městu ji věnoval jeden z vděčných lázeňských pacientů. V Sadech Jeanna de Carro stojí na šestimetrovém podstavci velmi reprezentativní socha Karla IV., kterou vytvořil vynikající sochař Josef Max. Byla odhalena v roce 1858 jako připomínka 500. výročí založení Karlových Varů. Nechybí na ni proto nápis „Zakladateli vděčné město“. Nejvíce viditelná je zdařilá socha římského císaře a českého krále, symbolicky umístěná v Parku Karla IV. u budovy Císařských lázní. Jejím autorem je další vynikající český sochař Otakar Švec, jehož výtečnou pověst poznamenala skutečnost, že vytvořil také pomník Stalina na Letné. Mimochodem, jeho karlovarská socha Karla IV. byla původně zamýšlená pro pražské Karolinum. Švec se v roce 1947 zúčastnil soutěže, a protože jeho dílo skončilo až na třetím místě, bylo nakonec umístěno ve Varech.
Persona non grata
Někteří karlovarští umělci a politici se pohoršují nad tím, že socha Karla IV. pochází od umělce, jenž se zapletl se Stalinem. Zapomínají přitom na to, že ještě než byl Stalinův kolos odhalen, spáchal autor prokletého díla sebevraždu. A právě kvůli kontroverzní osobě sochaře vznikla iniciativa, aby byla osobnost Karla. IV v lázních uctěna další sochou. Stojí za ní karlovarský Rotary klub, který již vyhlásil výsledky soutěže na návrh nového výtvarného díla. Jejím vítězem se stal profesor Michal Gabriel a dokonce již představil model v měřítku 1:5. Jezdecká socha, sestavená z ocelového plechu, bude vysoká 4,8 m a má vážit kolem čtyřiadvaceti tun.
Ani místo, ani peníze
Problém ovšem spočívá v tom, že organizátoři akce prozatím nenašli pro tento monument vhodné místo, a především prozatím nemají peníze. Proto byla ve spolupráci s městem a krajem vypsaná veřejná sbírka. Jak ale nakonec dopadne, lze odhadnout jen těžko. Podle mínění některých karlovarských občanů jsou totiž peníze potřebnější na důležitější věci, než jsou další sochy. Kvůli nedostatku finančních prostředků například dlouhá léta chátrá budova samotných Císařských lázní. Prozatím se v nové veřejné sbírce podařilo vybrat 700 tisíc korun, přičemž 100 tisíc prý daroval premiér Andrej Babiš.
Vložil: Adéla Hofmanová