Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč se Varům léta lepí smůla na paty? Další pokus o nové vánoční trhy vyvolává rozpaky a musí je řešit policie

02.12.2019
Proč se Varům léta lepí smůla na paty? Další pokus o nové vánoční trhy vyvolává rozpaky a musí je řešit policie

Foto: Magistrát města Karlovy Vary (jako v článku)

Popisek: Vánoční výzdoba v Karlových Varech

Překrásné Karlovy Vary mají jednou velkou smůlu a to jsou dlouhá léta nevydařené vánoční trhy, které letos musí dokonce řešit policie. Každým rokem se vedení magistrátu pokouší tuto prokletou akci vylepšit či radikálně změnit, ale bohužel se tak stále děje metodou pokus-omyl. Trhy se tak stěhují z jednoho místa na druhé a ani jedno, jak je zřejmé, prozatím není ideální.

Jedním z důvodů, proč tomu tak je, může být i skutečnost, že toto jedinečné historické město nemá s ohledem na specifickou polohu v údolí řeky Teplé pořádné náměstí. Historické centrum je přizpůsobeno lázeňství a hlavní dění se zde odehrává na několika kolonádách. Dalším živým centrem je okolí festivalového hotelu Thermal, kde se už trhy před časem také konaly a částečně tomu bude i letos, avšak vedle brutalistního kolosu se úplně ztrácí. Lépe se jim nevedlo ani loni, když se přesunuly do sousedních, podstatně vlídnějších Smetanových sadů.

Vánoční trhy na lázeňské kolonádě. Záměr má své zatvrzelé kritiky

Paráda z překližky

Letos přišel na řadu další pokus, jehož podstatou je záměr, že se trhy budou konat v prostoru od Thermalu až po Grandhotel Pupp, což je poměrně dosti dlouhá trasa. Hned poté, co byl záměr zveřejněn, se objevily první kritické hlasy, upozorňující na to, že jsou trhy umístěny do lázeňského území, kde je problematické parkovat nebo vůbec automobilem zajet bez povolení k vjezdu. Některé Karlovaráky dopálila také nová podoba stánků, vyrobených z překližky, přičemž cena jednoho kusu dosáhla 113 tisíc korun. Podle zlých jazyků prý potěší hlavně ruskou a arabskou klientelu, která je mimochodem ve Varech velmi početně zastoupena. Je fakt, že vypadají poněkud zvláštně a jistě není náhodné, že kritické hlasy na toto téma jsou ze sociálních sítí ihned mazány.

Další skandál?

A nebyly by to Vary, kdyby se kolem vánočních trhů nerozpoutal další skandál. Jedna z místních podnikatelek totiž podala na policii trestní oznámení, týkající se podivných praktik při pronájmu tržních stánků. Celá záležitost se dostala až na jednání zastupitelstva, na němž si zástupci opozice z KOA a Pirátů stěžovali, že je organizace vánočních trhů nečitelná a provází ji chaos. Někteří zájemci o pronájem stánků prý byli dokonce vydírání a inkasováni načerno. Upozornili také na fakt, že zatímco nebyly ceny na pronájmu za stánky schváleny, někteří pronájemci už za ně zaplatili a cena se neustále nevyšovala. Další podnikatelé si zase stěžují na to, že jsou na trzích upřednosťovány firmy, které mají blízko k vedení magistrátu. Logické ovšem je, že určité výhody mají sponzoři, protože rozpočet akce přesahuje milion korun.

Co se ale pořadatelům vydařilo, je působivá výzdoba. Její součástí bude například ‘zpívající strom‘, umístěný u romantického jezírka ve Dvořákových sadech. Strom je vyzdoben řetězem ze čtyř tisíc LED diodových světel ve tvaru kuliček. Tento světelný doplněk je interaktivní – umí reagovat na intenzitu zvuků v jeho blízkosti. Stačí zatleskat nebo zazpívat a na stromě se začnou tvořit různé světelné efekty. Jde o novinku, na jejímž vývoji se podílela česká společnost ve spolupráci partnerskou společností v Kanadě, kde se tato vánoční výzdoba stala výrobkem roku. Technologii, na které je interaktivní světelný řetěz založen, využívají kanadští námořníci ve svých ponorkách k monitoringu zvuku pod hladinou. Světelné efekty doplňují další světelné řetězy na stromech a několika mostech, světelné fontány, figury andělů a řada dalších světelných prvků.

Vložil: Adéla Hofmanová