Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč se Varům léta lepí smůla na paty? Další pokus o nové vánoční trhy vyvolává rozpaky a musí je řešit policie

02.12.2019
Proč se Varům léta lepí smůla na paty? Další pokus o nové vánoční trhy vyvolává rozpaky a musí je řešit policie

Autor: Magistrát města Karlovy Vary (jako v článku)

Popisek: Vánoční výzdoba v Karlových Varech

Překrásné Karlovy Vary mají jednou velkou smůlu a to jsou dlouhá léta nevydařené vánoční trhy, které letos musí dokonce řešit policie. Každým rokem se vedení magistrátu pokouší tuto prokletou akci vylepšit či radikálně změnit, ale bohužel se tak stále děje metodou pokus-omyl. Trhy se tak stěhují z jednoho místa na druhé a ani jedno, jak je zřejmé, prozatím není ideální.

Jedním z důvodů, proč tomu tak je, může být i skutečnost, že toto jedinečné historické město nemá s ohledem na specifickou polohu v údolí řeky Teplé pořádné náměstí. Historické centrum je přizpůsobeno lázeňství a hlavní dění se zde odehrává na několika kolonádách. Dalším živým centrem je okolí festivalového hotelu Thermal, kde se už trhy před časem také konaly a částečně tomu bude i letos, avšak vedle brutalistního kolosu se úplně ztrácí. Lépe se jim nevedlo ani loni, když se přesunuly do sousedních, podstatně vlídnějších Smetanových sadů.

Vánoční trhy na lázeňské kolonádě. Záměr má své zatvrzelé kritiky

Paráda z překližky

Letos přišel na řadu další pokus, jehož podstatou je záměr, že se trhy budou konat v prostoru od Thermalu až po Grandhotel Pupp, což je poměrně dosti dlouhá trasa. Hned poté, co byl záměr zveřejněn, se objevily první kritické hlasy, upozorňující na to, že jsou trhy umístěny do lázeňského území, kde je problematické parkovat nebo vůbec automobilem zajet bez povolení k vjezdu. Některé Karlovaráky dopálila také nová podoba stánků, vyrobených z překližky, přičemž cena jednoho kusu dosáhla 113 tisíc korun. Podle zlých jazyků prý potěší hlavně ruskou a arabskou klientelu, která je mimochodem ve Varech velmi početně zastoupena. Je fakt, že vypadají poněkud zvláštně a jistě není náhodné, že kritické hlasy na toto téma jsou ze sociálních sítí ihned mazány.

Další skandál?

A nebyly by to Vary, kdyby se kolem vánočních trhů nerozpoutal další skandál. Jedna z místních podnikatelek totiž podala na policii trestní oznámení, týkající se podivných praktik při pronájmu tržních stánků. Celá záležitost se dostala až na jednání zastupitelstva, na němž si zástupci opozice z KOA a Pirátů stěžovali, že je organizace vánočních trhů nečitelná a provází ji chaos. Někteří zájemci o pronájem stánků prý byli dokonce vydírání a inkasováni načerno. Upozornili také na fakt, že zatímco nebyly ceny na pronájmu za stánky schváleny, někteří pronájemci už za ně zaplatili a cena se neustále nevyšovala. Další podnikatelé si zase stěžují na to, že jsou na trzích upřednosťovány firmy, které mají blízko k vedení magistrátu. Logické ovšem je, že určité výhody mají sponzoři, protože rozpočet akce přesahuje milion korun.

Co se ale pořadatelům vydařilo, je působivá výzdoba. Její součástí bude například ‘zpívající strom‘, umístěný u romantického jezírka ve Dvořákových sadech. Strom je vyzdoben řetězem ze čtyř tisíc LED diodových světel ve tvaru kuliček. Tento světelný doplněk je interaktivní – umí reagovat na intenzitu zvuků v jeho blízkosti. Stačí zatleskat nebo zazpívat a na stromě se začnou tvořit různé světelné efekty. Jde o novinku, na jejímž vývoji se podílela česká společnost ve spolupráci partnerskou společností v Kanadě, kde se tato vánoční výzdoba stala výrobkem roku. Technologii, na které je interaktivní světelný řetěz založen, využívají kanadští námořníci ve svých ponorkách k monitoringu zvuku pod hladinou. Světelné efekty doplňují další světelné řetězy na stromech a několika mostech, světelné fontány, figury andělů a řada dalších světelných prvků.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace