Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zahraniční turisty čeká při návštěvě ČR šok. Zničené, neudržované a depresivní prostředí. Budeme mít z ostudy kabát?

21.07.2019
Zahraniční turisty čeká při návštěvě ČR šok. Zničené, neudržované a depresivní prostředí. Budeme mít z ostudy kabát?

Foto: Foto i video Robin Raul

Popisek: Výkladní skříň naší republiky? No, ano, protože tímto místem půjde turista na doporučení UNESCO

FOTO VIDEO Bez většího rozruchu se u nás během prázdnin objevila radostná zpráva, oznamující, že se hornická krajina českého a německého Krušnohoří ocitla na Seznamu světového dědictví UNESCO. Na první dojem by se mohlo zdát, že jde o skutečně mimořádnou událost, tím spíše, že byl další český unikát na prestižní Seznam zapsán až po šestnácti letech. Jenže turisty z celého světa, kteří budou mít zájem navštívit některou z lokalit na české straně, čeká nejspíše šok.

Nelze zpochybňovat, že je Krušnohoří v mnoha směrech skutečně výjimečné a do UNESCA se probojovalo především díky unikátní, staletí trvající tradici hornictví, a to jak na saské, tak české straně tohoto regionu. Není přitom vůbec snadné se zorientovat, co vlastně tentokrát další přírůstek do Seznamu světového dědictví obnáší. Zahrnuje totiž několik různých lokalit, což nebývá příliš obvyklé. Na německé straně Krušnohoří jde o sedmnáct míst, na naší straně o pět (Hornická kulturní krajina v Jáchymově, Hornická kulturní krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Hornická kulturní krajina – Mědník, Hornická kulturní krajina Krupka a Rudá věž smrti ve Vykmanově).

Vzestup a pád

Avšak každý turista, který do tohoto regionu zavítá, spatří kromě unikátních objektů, které bude muset velmi složitě objevovat (což mimochodem vůbec není špatné), především tristní důkaz toho, jak nechaly naše generace zchátrat kdysi nádherná, slavná a bohatá města. Nabídne se jim pohled, jenž je více k pláči než k pýše, protože milovníky památek nutně musí zabolet pohled na zdevastované domy, továrny, školy, hotely a restaurace. Smutným pomníkem trestuhodného drancování a ignorance k odkazu našich předků je především Jáchymov.

Tak u tohoto se Japonci asi fotit nebudou. Nebo budou a bude to fajn ostuda

Toto město přitom patřilo díky těžbě stříbra svého času k nejvýznamnějším a nejbohatším u nás a celosvětově se proslavilo díky Jáchymovskému tolaru, po němž byl později pojmenován i americký dolar. Na začátku 16. století žilo v Jáchymově přes osmnáct tisíc lidí, tento počet byl po Praze nejvyšší v Českém království! Poté, co byly zásoby stříbra vyčerpány, začal sice Jáchymov postupně upadat, přesto se zde po další staletí udržela těžba rud a dařilo se i dalšímu průmyslu, například výrobě tabáku, rukavic či krajek.

Jáchymovské peklo

Město se navíc dočkalo dalších hvězdných okamžiků, například v době, kdy slavná polská vědkyně Marie Curie Sklodowská objevila ve zdejší uranové rudě nový prvek, rádium, a díky tomu získala Nobelovu cenu. Jenže naleziště uranu se pro Jáchymov nakonec stalo prokletím, ať v éře nacistické či komunistické. Bylo zde vybudováno hned několik pracovních lágrů, v nichž museli za nelidských podmínek pracovat především političtí vězni. Dnes jejich oběti připomíná naučná stezka, nazvaná Jáchymovské peklo.

 

Současný Jáchymov má dvě tváře, ta odvrácená evokuje četné historické mezníky, ta lepší existuje díky celosvětově proslulým radonovým lázním, prvním na světě. Pacienti, kteří se zde léči, často zažívají rozčarování, když opustí luxusní lázeňský areál, ukrytý v parku, jemuž dominuje nádherný Radium palác a o pár metrů dál se ocitnou v ‘památkové‘ zóně. Spatří panoptikum zchátralých historických domů se zarostlými prolukami, odporná vietnamská tržiště a křiklavě barevné paneláky.

Stejně tristní podívaná čeká na turisty z celého světa, kteří si budou chtít prohlédnout objekty, připomínající zdejší staletou hornickou tradici, čerstvě zařazené na Seznam světového dědictví UNESCO. Než k nim doputují, budou konfrontováni s nemilosrdnou tváří českého kulturního ‘dědictví‘. A zdaleka to neplatí jen o Jáchymově. Totéž je čeká i v Abertamech či Horní Blatné.

Vložil: Adéla Hofmanová