Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mlčte a buďte rádi, že dostáváte peníze na ty vaše hovadiny, vzkazují Češi filmařům. MFF stále diskutovaný

12.07.2019
Mlčte a buďte rádi, že dostáváte peníze na ty vaše hovadiny, vzkazují Češi filmařům. MFF stále diskutovaný

Foto: KVIFF

Popisek: Festival skončil, prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška se v sobotu na červeném koberci rozloučil s diváky, ale diskuze na sociálních sítích pokračují

Letošní Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech opět potvrdil jeden velký paradox a sice ambivalentní vztah české veřejnosti k umělcům, především hercům či zpěvákům. Na jedné straně se zájmem sledují výsledky jejich práce, hltají informace o jejich soukromí, stojí dlouhé fronty na vstupenky do divadla či na koncerty, na straně druhé jim nemohou přijít na jméno. Tento protiklad se také často projevuje v diskusích na sociálních sítích, kde je mnoho populárních osobností vulgárně uráženo, aniž tomu kdokoliv věnuje pozornost (kdyby šlo o jinou skupinu obyvatel, jistě by se policie hodně činila).

Tentokrát se někteří umělci dostali na pranýř kvůli letošní festivalové sponzorské aféře a zaútočili na ně dokonce i novináři a kolegové z branže. Namísto toho, aby ocenili, že se čtyřicet herců, režisérů a producentů ozvalo proti kontroverznímu sponzorovi MFF (firmě, vyvážející zbraně do represívních zemí), ještě se jim vysmáli a společně s davem vzkázali, ať na festival přispívají sami. Signatářům dopisu, adresovaného vedení festivalu, tak dali veřejně najevo, že buď mají držet hubu a krok, nebo do Varů vůbec nejezdit. Typickým příkladem je názor z kategorie těch slušnějších: „Filmaři by měli raději mlčet, můžou být rádi, že jim někdo dává peníze na natáčení těch jejich hovadin.“ 

Lví hovadiny?

Jenže skutečnost je taková, že většina signatářů protestu patří zároveň k nejúspěšnějším tvůrcům, kteří produkují kvalitní filmy, často se závažnými tématy. Jan Hřebejk natočil jeden z nejoblíbenějších filmů posledních let, Pelíšky, mimochodem geniálně reflektující i českou povahu a na svém kontě má řadu dalších významných počinů. Za všechny připomenu alespoň film Musíme si pomáhat, nominovaný na Oscara, Kawasakiho růži či Učitelku, v poslední době strhující televizní sérii Rédl. Dosud kromě prestižní nominace vybojoval tři České lvy. Aňa Geislerová získala za svoje výkony v řadě výtečných snímků (Requiem pro panenku, Návrat idiota, Želary, Štěstí) pět Českých lvů. Totéž platí o jedné z nejvýznamnějších hereček současnosti Zuzaně Krónerové, tolik oblíbené „Bábě z ledu“.

 

Křehká a odvážná

Samotná autorka výzvy, Tereza Nvotová, si s ohledem na svůj věk a tvorbu zaslouží mimořádnou pozornost. Tato křehká herečka a režisérka natočila šokující dokument Mečiar, zachycující neslavnou éru slovenského politika, během níž došlo k alarmujícímu propojení politických elit s organizovaným zločinem. Na palčivé aktuálnosti nabyl poté, co byl na Slovensku, na objednávku mafie, zavražděn novinář Ján Kuciak. A to, že svým postojem odstartovala debatu na téma etiky sponzoringu, je další důležitý počin v její umělecké činnosti. Signalizuje totiž podivnou morálku české společnosti, potažmo neblahý fakt, že je u nás ponižován ten, kdo by měl být spíše povýšen. Když nedávno odmítli vystupovat na kulturních akcích, sponzorovaných koncernem Agrofert, někteří zpěváci, dostali také co proto. Ale nakonec vybojovali, že tato společnost, čelící řadě skandálů, přestala sponzorovat populární festival Colours of Ostrava. A přežil to.

 

MFF nemá jasno

Je přinejmenším zvláštní, že mnoha lidem pije karlovarský festival krev, ale jeho sponzoři nikoliv. Hromadná obhajoba České zbrojovky je v kontextu alarmujících faktů doslova šokující. Navíc jsou to právě sponzoři, kvůli nimž se z této mezinárodní filmové přehlídky stává snobská záležitost pro mocné a vyvolené. Právě oni stojí za pořádáním okázalých párty a pečlivě utajovaných VIP schůzek, na nichž se domlouvají velké kšefty. A stejně tak je podivné, že téměř bez povšimnutí prošla výzva filmařů, ať je tato akce raději skromnější (kéž by!). Mimochodem, pražský Febiofest, jenž navštíví přibližně stejný počet diváků jako MFF, má rozpočet o sto milionů nižší.

Vložil: Adéla Hofmanová