Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proboha, proč lže už i Marek Eben? Co zakrývá? Mimořádný snobský svátek. Komentář Adély Hofmanové

08.07.2019
Proboha, proč lže už i Marek Eben? Co zakrývá? Mimořádný snobský svátek. Komentář Adély Hofmanové

Foto: KVIFF

Popisek: Marek Eben si také užil červený koberec, právě míří na závěrečný ceremoniál

Patrně v předtuše, že se letošní, 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech zapíše do historie jako jeden z těch méně zdařilých, spustili festivaloví píárísté propagandistickou kampaň, za kterou by se nemusel stydět ani hlavní Babišův spin doktor Mára Prchal. Smutné ovšem je, že se do šíření fake news zapojil i Marek Eben, který dosud MFF většinou pojednával s nadhledem a vtipem.

Při slavnostním zakončení MFF si Eben coby dlouholetý moderátor festivalových ceremoniálů pochvaloval, že letos vyšlo skvělé počasí a pak hostům ve Velkém sále Thermalu oznámil další dobrou zprávu: „Za celou dobu, co sem jezdím, slyším vlastně pořád totéž a v posledních letech to slyším i z nejvyšších míst. A sice, že Karlovy Vary jsou snobský festival. Tak mám pro vás skvělou zprávu. Letos do Karlových Varů přijelo 400 tisíc snobů, je to největší setkání snobů v Evropě, mimořádný snobský svátek.“ A pak vtipkoval dále, že tito snobové dokonce spí na stadionu a ve stanech.

Bez sebereflexe

Bez sebemenší reflexe to oznámil před více než dvěma tisíci VIP, ať už domácími či zahraničními filmaři, bohatými sponzory či prominenty z řad politiků, patřícími mezi ty vyvolené, co se na podobné skutečně snobské akce dostanou a užívají si vysoce nadstandardní servis a marnotratné výhody. V protikladu s nimi musí obyčejní smrtelníci vystát dlouhé fronty na vstupenky, aby spatřili vymodlenou zahraniční hvězdu, čekají celé hodiny na slunci před hotelem Thermal, odděleni od celebrit na červeném koberci zábranami. Zatímco jsou snobové, pro něž je účast ve Varech otázkou společenské prestiže, ubytováni v luxusních hotelích, dopřávají si nejlepší restaurace a golfové turnaje, batůžkáři skutečně přespávají ve stanech, a jejich movitější vrstevníci v levných hostelech či ubytovnách a musí se spokojit s bagetami.

A zase ta fakta

Je sice pravda, že se do Varů v době konání festivalu sjíždí množství lidí, avšak jejich počet Eben z nepochopitelných důvodů několikanásobně navýšil. Skutečnost je však zcela jiná. Letošní ročník MFF podle oficiální statistiky, vydané pořadateli MFF (!) navštívilo 12 521 akreditovaných osob. Z toho 10 363 s festival pasy (jejichž držitelem jsou většinou filmoví fanoušci), 395 filmových tvůrců, 1158 filmových profesionálů a 605 novinářů. V průběhu festivalu se uskutečnilo 497 filmových představení a bylo prodáno celkem 139 271 vstupenek, přičemž filmoví fandové si obstarají samozřejmě více než jednu.

Ale pokud bychom připustili, že mají pouze jeden lístek, tak se z oněch Ebenem deklarovaných 400 tisíc účastníků MFF, drtivá většina do kina vůbec nedostala! Zdá se tedy, že Eben chtěl zamaskovat fakt, že se letos festivalu zúčastnilo méně lidé, než v předchozích letech a možná si sám ani neuvědomil, jak moc přestřelil.

Hlavně byznys!

Naštěstí jde v případě klesající návštěvnosti MFF o velmi pozitivní trend. Tato, na domácí kulturní scéně bezesporu významná akce, se totiž stala natolik přebujelou a zkomercionalizovanou, že už stovky lidí otrávila a účast na ni vzdali, anebo je pro ně finančně nedostupná. To, že jejich přítomnost byla letos výrazně menší, bylo patrné na každém kroku. A je to dobře. Jestli totiž karlovarský festival s úžasnou historií něco poškozuje, tak je to kvantita na úkor kvality, reklamní cirkus nebo exhibice stále většího počtu hostů, kteří nemají s filmem nic společného. Modelky a různé miss či manželky českých zbohatlíků tvořily hlavní osazenstvo okázalých párty, jejichž cílem byl především byznys pod rouškou podpory filmového umění.

Řada různých pseudocelebrit se do Varů dostavila jenom proto, aby předvedly či vychválily nějaký módní, kosmetický či jiný produkt. Třeba zmrzlinu. Z většiny tuzemských hereček se staly především věšáky různých drahých značek, některé to otevřeně přiznaly, jiné spoléhaly, že jejich ‘tajemství‘ prozradí někdo jiný. Manželka prezidenta MFF Jiřího Bartošky čelila při příchodu na slavnostní zakončení pokřiku různých módních policistek a bulvárních reportérek, které se jí ptaly, čí že model má na sobě. Decentní dáma je naštěstí ignorovala, jiné ovšem ochotně předváděly své vypůjčené kreace a jako by náhodou prozradily, z jakého salónu pocházejí nebo dokonce propagovaly vlastní produkci a chlubily se, že jejich outfit obstaral ‘dream team‘.

 

Vložil: Adéla Hofmanová