Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiří Suchý představil na MFF Kdyby tisíc klarinetů a pak se zde víc než padesát let neukázal. Teď se dočkal bouřlivého aplausu

07.07.2019
Jiří Suchý představil na MFF Kdyby tisíc klarinetů a pak se zde víc než padesát let neukázal. Teď se dočkal bouřlivého aplausu

Foto: KVIFF

Popisek: Jiří Suchý s Olgou Sommerovou na premiéře v Karlových Varech

VIDEO Zatímco se na červeném koberci před hotelem Thermal každým rokem promenují během filmového festivalu téměř stejné tváře českého filmu a showbyznysu, řada skutečně významných umělců na něm chybí. Patří k nim i legendární herec a režisér Jiří Suchý, který se na MFF objevil po pětapadesáti letech. Letos se zde však díky režisérce Olze Sommerové dočkal mimořádné pocty. Natočila o něm dokument Lehce s životem se prát, připomínající, že Jiří Suchý ovlivnil během úctyhodné umělecké kariéry několik generací.

Jiří Suchý navštívil Mezinárodní karlovarský filmový festival v báječných šedesátých letech, kdy se mimořádně dařilo nejen této akci, ale také českému filmu. V roce 1964 zde společně s Jiřím Šlitrem jako autoři hudby a scénáře představili legendární muzikál režiséra Jána Roháče Kdyby tisíc klarinetů. Účinkovaly v něm největší herecké a pěvecké hvězdy té doby, od Jiřího Suchého, Evy Pilarové, Hany Hegerové, Jany Brejchové nebo Waldemara Matušky až Karla Gotta.

Mimochodem, právě tento muzikál patří k mnoha snímkům, které se v tomto kraji natáčely. Řada záběrů byla pořízena ve Františkových Lázních či na zámku Kynžvart. Jiří Suchý na natáčení vzpomíná s odstupem času velmi rád a připomíná, že tehdy měli štěstí na krásné počasí.

...i na MFF

A štěstí měl i na tehdejší ročník MFF. Ten totiž patřil v jeho historii k těm nejúspěšnějším, ať už jde o účast zahraničních filmařů či kolekci skvělých filmů, které zde byly uvedeny. K nejzářivějším hostům patřily skutečné superstar té doby, nádherná Claudia Cardinalová, slavný americký herec Henry Fonda, Cenu za ženský herecký výkon si odnesla skvělá francouzská herečka Jeanne Moreauová za film Deník komorné.

A pozoruhodná byla i sestava režisérů, mezi nimiž nechyběl Elia Kazan s filmem Ameriko, Ameriko! Mimořádnou kvalitu festivalu potvrzují také snímky z domácí produkce. Kromě Klarinetů zde byly uvedeny nestárnoucí muzikály Limonádový Joe a Starci na chmelu, hlavní, Velkou cenu MFF ten rok vybojoval snímek režisérského tandemu Kadár – Klos Obžalovaný, jenž posléze získal Oscara za film Obchod na korze.

Zasloužený aplaus

Když ovšem Jiří Suchý v několika rozhovorech vzpomínal, že se ve Varech objevil ještě v roce 1969, s filmem Zločin v šantánu, rozhodně to nemohlo být na MFF. Tento festival se totiž v té době konal pouze jednou za dva roky. Sám ale připouští, že se možná mýlí, protože mu paměť už tak neslouží. Zároveň se ale nechal slyšet, že se do Varů moc těšil, protože je zvědavý, jakou podobu má festival dnes, své pocity ale blíže nespecifikoval.

Každopádně měl to štěstí, že portrét, který o něm natočila Olga Sommerová, byl uveden v noblesním prostředí Karlovarského městského divadla. Ostatně, Jiří Suchý je především divadelník a se Semaforem na zdejším jevišti účinkoval mnohokrát. Dodnes má ve Varech mnoho fanoušků, kteří si dokument o něm nenechali ujít a společně s dalšími diváky mu poté, co byl promítnut ve světové premiéře, dlouhé minuty aplaudovali.

Vložil: Adéla Hofmanová