Proč ČT ututlala čerstvý karlovarský skandál? Kvůli kamarádům z kulturní fronty?
04.07.2019
Foto: ČT / repro
Popisek: Tuhle filmovou fanynku ČT celý den sledovala...
V současné době se snad žádný televizní divák nevyhne tomu, aby ho televizní stanice, kterou právě sleduje, neatakovala zprávami a reportážemi z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Avšak ten, kdo sleduje dění na MFF na vlastní oči, se nestačí divit, jak o této události ta či ona zpravodajská relace či společenská rubrika referuje. Zatímco privátní kanály se nadšeně věnují účasti několika málo zahraničních superstar a inflaci domácích hvězd či hvězdiček na okázalých večírcích, jindy kritická veřejnoprávní Česká televize koncesionářům nabízí jen pozitivní podívanou ze světa filmu a umění. Nepříjemné události jsou pro ni tabu.
Téměř každý, kdo vidí některý vstup štábů ČT přímo z dějiště festivalu, musí nabýt dojmu, že se zde odehrává něco jedinečného a úžasného. Karlovarští patrioti se právem dmou pýchou, když na obrazovkách vidí, jak je jejich celosvětově proslavené město snímáno. Kamery zabírají úchvatná panorama na velkolepou, historickou karlovarskou čtvrť West End nebo na nasvícený palác Imperial, vypínající se nad městem. A samozřejmě nechybí záběry na červený koberec před nakašírovaným hotelem Thermal, na němž se v okázalých róbách promenují VIP, ať už pocházející z filmového světa nebo české politické scény. Festivalové vteřiny, moderované nadšeným Markem Ebenem, si nezadají s propagandistickými agitkami, známými z dob socialistických Filmových týdeníků.
Na vlně nadšení
Před hlavním dějištěm MFF, hotelem Thermal, natáčí Jolka Krásná, věrná svému jménu, v atmosféře krásného počasí prosluněné rozhovory s filmaři či dalšími hosty. Všichni jsou samozřejmě nadšeni z této báječné události. Dokonce i jinak oboustranně vyvážený pořad 90' ČT 24, tentokrát vysílaný z Varů, se vezl na této radostné vlně a vůbec se nezabýval odvrácenou tváří festivalu. Třeba kritice karlovarských občanů, že pořadatelé MFF stále porušují všemožná pravidla, a už vůbec ne zásadním otázkám, týkajícím se českého filmu. Zatímco čeští producenti léta shání peníze na své projekty (například na snímek o největší české sportovní legendě, Emilu Zátopkovi či na adaptace vynikajících literárních děl), desítky filmových festivalů, pořádaných v Čechách, každoročně spolykají obrovské částky z dosti napjatého státního rozpočtu. Jejich bilance je ovšem většinou tristní.
Zamlčený skandál
Značný podiv vyvolává, že jindy tolik kritická ČT, jejíž investigativní redaktoři odkrývají velmi vážné kauzy, v případě MFF vždy své kritické ostří pořádně obrousí. Její pozornost nevzbudil ani největší skandál, jemuž letošní ročník MFF čelí, kauze otevřeného dopisu čtyřiceti českých filmařů, herců a producentů. Ti se veřejně ohradili, že mezi sponzory MFF patří Česká zbrojovka a vyzvali vedení festivalu, aby se spolupráce s touto firmou vzdala i za cenu, že bude příště festival skromnější. Zatímco se v zákulisí během neděle, kdy byl dopis zveřejněn v médiích, odehrávalo napínavé drama, ČT v Událostech tento konflikt mezi filmaři a vedením zamlčela. Den nato odvysílala v hlavních zprávách z Varů reportáž, nazvanou Den s fanynkou.
Ututlat a nerozmazávat
Zatímco Reportéři ČT se zabývají kontroverzním vývozem zbraní z naší země do zakázaných teritorií, jejich skvěle naladění kolegové z Varů dělají, jako by o tom neměli tušení. Diváky to ovšem naštvalo. Někteří totiž čekali, že se tato kauza dostane na přetřes třeba právě v 90' ČT 24 a v diskusi na stránkách pořadu dali najevo, jak se jim vůbec nelíbí, že se tak nestalo a že nemohou vkládat své dotazy. Spekulují dokonce, že ČT zrušila na toto téma dotazy, aby jim její kamarádi z kulturní fronty nemuseli čelit. „Mezi signatáři otevřeného dopisu jsou mimo jiné Hřebejk, Geislerová, Rychlíková, Klusák, Kronerová a další. Proto se tento skandál snaží ČT ututlat a nerozmazávat,“ myslí si například Richard.
Vložil: Adéla Hofmanová