Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prestižní karlovarský festival? Nebo spíše jedna velká ostuda? Komentář Adély Hofmanové

30.06.2019
Prestižní karlovarský festival? Nebo spíše jedna velká ostuda? Komentář Adély Hofmanové

Foto: KVIFF

Popisek: Prezident festivalu Jiří Bartoška na zahajovacím ceremoniálu

O Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech se v posledních letech hovoří jako o akci, která je stále stejná a jednotlivé ročníky odlišují jen návštěvy zahraničních filmových hvězd. Karlovarský svátek filmu upadl do tak zoufalého stereotypu, že by stálo za to, natočit o něm nějaký satirický film. A pozastavit se v něm třeba nad tím, jaký výsledek vlastně přinesly jednotlivé ročníky, především s ohledem na skutečnost, že jenom za posledních deset let do nich stát investoval několik stovek milionů korun, které chybí na daleko podstatnější věci, ale třeba i na natáčení kvalitních filmů.

Připomeňme, že rozpočet MFF, trvajícího pouhých osm dnů, se každý rok pohybuje kolem 140 milionů korun. A zhruba třetinu této částky, 46 milionů korun, věnují státní instituce (Ministerstvo kultury 30 milionů, Karlovarský kraj a statutární město Karlovy Vary po 8 milionech). Zbytek zaplatí sponzoři. Zatímco by se na první pohled mohlo zdát, že nejvíce stojí záležitosti, které se týkají umělecké části festivalu, nejvíce peněz spolyká ubytování hostů, náklady na jejich cestu a další servis.

Marnotratné plýtvání

Jak prozrazuje prezident MFF Jiří Bartoška, za účast přítomným filmových hvězdám organizátoři neplatí, hradí pouze jejich ubytování či dopravu. Vzhledem k tomu, že samozřejmě létají 1. třídou a bydlí v nejluxusnějších hotelích, přičemž je často doprovází hned několik příbuzných a spolupracovníků, jde o náklady značně vysoké. Otázkou však je, zda všechny hvězdy a hvězdičky a další hosté, co se na festivalu mihnou, mají na podobný servis nárok. Dohromady jsou jich neuvěřitelné tři tisíce!

Chátrající Thermal

Ovšem, to není to nejpodstatnější. Zatímco se za léta, kdy se MFF koná, utratilo obrovské množství veřejných prostředků, hlavní dějiště, festivalový palác Thermal, zůstává smutnou vizitkou protahující se rekonstrukce. A jedním z důvodů je právě nedostatek financí. Připravovanou rekonstrukci navíc kritizují nejen potomci manželů Machoninových, tedy architektů této významné brutalistní stavby, ale také karlovarští občané, jimž nejvíce vadí, že již několik let není v provozu unikátní bazén, který patří k hotelu. Tento problém dokonce v nedávné anketě označili za vůbec největší.

Opoziční zastupitelé si stěžují, že má být bazén pronajatý a že detaily rekonstrukce celého hotelového areálu zůstávají v utajení (podle našich informací má být jediný padesátimetrový bazén v kraji při rekonstrukci rozpůlen). V této souvislosti připomínáme, že hotel Thermal je státním majetkem a patří pod Ministerstvo financí. Asi ne náhodou byla ministryně financí Alena Schillerová při zahajovacím ceremoniálu před hotelem Thermal vypískaná.

Soutěž bez českého filmu

Zatímco stát pumpuje do mnoha různých filmových festivalů a přehlídek obrovské částky, domácí filmová tvorba se ocitla v krizi. Překvapivě to přiznávají i samotní pořadatelé festivalu. Letos se totiž v hlavní soutěži MFF neobjeví žádný český film, protože čeští filmaři žádný kvalitní nenatočili! A ti, jimž se to přece jenom podařilo, například dlouho očekávané Nabarvené ptáče Václava Marhoula, se zase snaží svá díla probojovat na významnější zahraniční festivaly.

Mimochodem, Marhoul pracoval na Nabarveném ptáčeti jako scenárista, režisér i producent deset let, čtyři roky z toho sháněl peníze a náročný koprodukční snímek světových parametrů, v němž hrají například Harvey Keitel, Barry Pepper nebo Stellan Skarsgård, stojí přibližně tolik co jeden ročník MFF.

 

Vložil: Adéla Hofmanová