Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pacientka musela skákat nahá před lékařem… Infiltrace ukazuje zlomek problémů zdravotnictví. Je to mnohem horší

19.06.2019
Pacientka musela skákat nahá před lékařem… Infiltrace ukazuje zlomek problémů zdravotnictví. Je to mnohem horší

Autor: ČT

Popisek: Snímek z velmi užitečného pořadu ČT Infiltrace, z dílu Obchod se svědomím

Jak se dalo očekávat, další díl televizního cyklu České televize Infiltrace, věnovaný zdrcujícímu příběhu malého chlapce, jenž se stal jednou z obětí českého zdravotnictví, vyvolal obrovskou mediální senzaci. Ukázal však jen na malou část otřesných případů, které u nás rozhodně nejsou výjimečné. Nicméně, je dobře, že se autorky, které v předchozí reportáži postavily na pranýř zařízení, zaměřená na alternativní léčbu, tentokrát zaměřily na podstatně vážnější problém, než představují různí šarlatáni.

Těm se totiž lidé svěřují převážně dobrovolně a více či méně seriózní léčitelé jsou především nebezpeční pro jejich peněženky (samozřejmě, pokud pacienti netrpí nějakou fatální chorobou). Oproti tomu jsou v případě některých lékařů či zdravotnických zařízení vydáni napospas osudu. Navíc často neplatí tvrzení, jež zaznělo v úvodní části Infiltrace (nazvané Obchod se svědomím), že se během posledních patnácti let situace ve zdravotnických zařízeních u nás radikálně změnila a že většina ošetřujícího personálu projevuje automaticky respekt k člověku a ctí jeho důstojnost. Kéž by to byla pravda. 

Tak se jděte vyzvracet

Před časem jsme zveřejnili otřesný příběh ženy, která po tristních zkušenostech s přivoláním sanitky odvezla svého vážně nemocného partnera do nemocnice taxíkem. Když ho dovedla ke dveřím ambulance, muž zkolaboval a upadl na zem. Personál ho tam nechal několik minut ležet (podobně jako malého Adámka), a když konečně sestra zavolala lékaře, první co udělal, bylo, že ženu okřikoval, proč nezavolala sanitku. Odpověděla mu, ať se k ní chová slušně, že je vystresovaná, že je jí špatně a že taxík byl nejrychlejší. Reakce lékaře byla šokující. Vůbec se nezajímal o to, proč vlastně svého muže do nemocnice přivezla a poslal jí pryč se slovy: „Tak se jděte vyzvracet.“ I samotné vedení nemocnice uznalo, že jde o naprosto neomluvitelné chování a lékaře okamžitě propustilo.

 

Neskutečné ponížení

Zatímco odborné selhání lékařů jsou mnozí lidé schopni pochopit a dokonce i tolerovat, protože může být i výsledkem nešťastné souhry okolností, jejich arogantní chování nikoliv. V Česku je naprosto běžné, že není ctěna lidská důstojnost a právo na diskrétnost. Sestry v ordinacích se v přítomnosti ostatních osob vyptávají pacientů na ty nejintimnější detaily, prozrazují diagnózy, v čekárnách jsou za dveřmi často slyšet rozhovory lékařů, vyšetřujících své klienty. Téměř neuvěřitelnou zkušenost nám popsala paní Jana z Karlových Varů. Po porodu začala trpět velmi nepříjemnou močovou inkontinencí. Obvodní lékařka ji ihned doporučila k urologovi, kterého Jana, netušíc, co ji čeká, navštívila. Po příchodu, aniž se dotyčný specialista zajímal, jaké má potíže, se pouze zeptal sestry: „Co tady ten ročník chce?“ Když Jana sdělila, proč přišla, musela se svléknout a nahá skákat před lékařem na kusu papíru, zda jí močového měchýře neuniká tekutina.

 

Zbytečné utrpení

Vzhledem k tomu, že jí v hrůze neunikla z močového měchýře ani kapička, lékař usoudil, že žádné potíže nemá a odmítl ji poslat na operaci, která je v podobných případech běžná. Jana poté trpěla celé měsíce, dokonce ji problémy s inkontinencí znemožňovaly pracovat, až se díky známým dostala na soukromou kliniku do Prahy. Když vylíčila svůj příběh, tamější personál tomu nemohl uvěřit a musela ho ujišťovat, že středověkou proceduru skutečně podstoupila. Dnes se totiž toto onemocnění, jímž mimochodem trpí mnoho lidí, vyšetřuje zcela jinak, aniž jsou pacienti ponižováni na své důstojnosti. A stačil krátký zákrok a Jana se svých potíží zcela zbavila. Asi si každý dovede představit, jak pikantní reportáž by vznikla, kdyby se některá z aktérek užitečného pořadu České televize dokázala infiltrovat k dotyčnému urologovi. Přitom by to byl velmi užitečný investigativní počin a řadu nebohých žen by možná ušetřil drastického zážitku, zbytečného trápení i ztráty důstojnosti.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace