Karlovarští umělci chtějí oživit tradici maškarních plesů a masopustu. Vydraží herečku
02.02.2019
Foto: cheb.cz
Popisek: Vyhlášený je rovněž Masopust v Chebu
S velmi sympatickým nápadem přišlo Karlovarské městské divadlo. Ve spolupráci s kolegy se Západočeského divadla v Chebu se rozhodli oživit tradice masopustu a především maškarních plesů, které k nim odjakživa patřily. O tomto víkendu uspořádají první divadelní maškarní ples, který bude navíc velmi originální. Vydraží na něm totiž herečku.
Teprve v posledních letech se některým nadšencům daří křísit někdejší tradice masopustu. Je to tím užitečnější, že řada lidí dodnes neví, co vlastně masopust znamená a především, kdy a proč se slaví. Zatímco pro naše předky znamenalo masopustní období spoustu pečlivě dodržovaných rituálů, z většiny českých měst a obcí se v minulém režimu postupně vytrácely. Ani dnes není míst, kde se, masopustní veselí odehrává, mnoho.
Kdy je masopust? Právě nyní!
Nejde přitom o tradici nijak bezvýznamnou. Masopust totiž trvá již od svátků Tří králů až do popeleční středy, kdy naopak období hýření, hodování, zabijaček, maškarních původů, plesů a karnevalů střídá přísný předvelikonoční půst. Období masopustu tedy prožíváme právě nyní, i když jeho vyvrcholení letos připadá až na první březnový týden. Připomeňme, že se termín mění v závislosti na Velikonocích, ten letošní má rozmezí 6. ledna až 6. března, zatímco například loni trval pouze od 6. ledna do 24. února.
Půst? Až poté
Další věc, která mnoho lidí mate, je název tohoto období. Slovo masopust logicky svádí k tomu, že jde o masový půst, ale ten následuje až po skončení tohoto období. Do té doby je téměř vše dovoleno a to v hojné míře. A možná právě proto u nás masopust postupně (až na několik výjimek, především na Moravě), zanikal. Lidem se v éře konzumní společnosti nejspíše příliš nechce opouštět dobu hojnosti a namísto ní dodržovat čtyřicetidenní odříkání, kdy se musí místo masa spokojit jen s chlebem a brambory.
Masopust v režii Švejka
Alespoň něco se však do řady českých měst a obcí vrací. Jde především o masopustní průvody s typickými maškarami nebo oblíbené maškarní plesy či šibřinky. Kromě Prahy a jižní Moravy se masopust každoročně velkolepě slaví i v česko-německém pohraničí. Příkladem je město Kadaň, kam se na průvod masek každoročně sjíždí lidé z celého regionu. Specifikum zdejšího pestrého programu je, že se koná pod osobní patronací dobrého vojáka Josefa Švejka.

Na oblíbeném jarmarku, pořádaném na zdejším historickém náměstí, se návštěvníci dočkají také výtečných zabijačkových specialit. Letos se C.K. Kadaňský masopust uskuteční již příští víkend. Vyhlášený je rovněž Pravý krušnohorský masopust v Hroznětíně, letos připadající na 16. únor.
Vydraží herečku
Někdejší oblibu a slávu maškarních plesů nyní chtějí vzkřísit i herci Karlovarského městského divadla. Chlubí se tím, že jejich ples bude velmi originální. Jeho tématem totiž budou hrdinové z filmu, divadelních her a knížek. Hosté plesu, který se koná v sobotu 2. února v Lidovém domě ve Staré Roli, se prý dočkají i nejednoho překvapení, například dražby herečky. Získá ji ten, kdo nabídne nejoriginálnější část svého oděvu. Ta se posléze objeví v nové připravované inscenaci Činohry Karlovarského městského divadla Škola, základ života.
Vložil: Adéla Hofmanová