Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už i Ježíšek má toho sněhu po krk. Na Božím Daru je kalamita a přicházejí regulace a zákazy

12.01.2019
Už i Ježíšek má toho sněhu po krk. Na Božím Daru je kalamita a přicházejí regulace a zákazy

Autor: Facebook / Jan Horník

Popisek: Tak na Božím Daru mají pěkně nakoupíno, jen co je pravda

FOTO Lidé, kteří se naučili předpovídat počasí podle různých přírodních jevů a především chování zvířat, varovali, že letošní zima bude drsnější než ta loňská. Všimli si například, že se urodilo hodně ořechů nebo kaštanů. A jejich předpovědi se naplnily, alespoň v Krušných horách. Přívaly sněhu zde způsobily takové problémy, že v nejvýše položeném městě u nás, Božím Daru, v pátek vyhlásili stav kalamity a nouze.

Ale již v předchozích dnech byl značný problém se dostat do zdejších horských obcí. Teprve ve čtvrtek se nám s maximální opatrností podařilo na Boží Dar konečně dorazit. Zatímco Karlovy Vary byly ve stejný den sněhem jen pocukrované, na Božím Daru ho bylo požehnaně a kolem cest se vršily obrovské bílé hromady. V přízemí penzionů a restaurací se vytvořily metr vysoké závěje a dodaly již tak malebnému městu atmosféru zimní pohádky. Menší romantiku ovšem představovala jízda automobilem. Měli jsme to štěstí, že jsme s maximální opatrností projeli, řadě aut, včetně kamionů, mířících na hranice s Německem, se to ale nepodařilo.

Stav kalamity

Dlouholetý starosta Božího Daru Jan Horník musel dokonce v pátek vyhlásit stav kalamity a nouze. Prostřednictvím všemožných médií apeloval na řidiče, aby na Boží Dar jezdili pouze ti, co zde mají trvalé bydliště či zajištěné ubytování a ostatním vjezd zakázal. Dopravní situace se zde natolik zkomplikovala, že musel o pomoc požádat hasičské sbory z Karlových Varů a dalších míst. Zdejší starousedlíci ale vzpomínají i na horší sněhové kalamity a ještě větší problémy.

Jan Horník však zdůrazňuje, že dopravní situaci v zimě zde v poslední době komplikuje fakt, že do hor jezdí stále více lidí a především aut. O víkendu se počet návštěvníků ve městě, kde žije pouze 244 stálých obyvatel, mnohonásobně zvyšuje a je to znát na každém kroku. Podle starosty už je kapacita pro další příchozí naplněna. V regionu přibyly stovky běžkařských tratí a celé nové sjezdové areály, ale zapomnělo se přitom na to, aby tomu odpovídala i kapacita parkovišť.

Už i Ježíšek má toho sněhu až po krk, postěžoval si na Facebooku starosta Božího Daru, foto Facebook Jana Horníka

Hory nejsou nafukovací

„Lidé jsou navíc pohodlní a až ke sjezdovkám chtějí přijet svým autem, skibusy využívají minimálně. Hlavní problém jsou ta auta,“ postěžoval si tento týden Horník v rozhovoru pro Dvacet minut Radiožurnálu a dodal:. „Hory nejsou nafukovací. Musíme regulovat jak dopravu, tak návštěvnost.“ Už nyní se na Božím Daru udělají opatření, že se nebude obec rozšiřovat a omezují i rozsah a výšku nových staveb: „Nechceme jít do kvantity,“ říká.

Podle něj je ale nutné vybudovat nová parkoviště, což je mimochodem pro zdejší malé obce s pár stovkami obyvatel velmi nákladná záležitost. Mají omezené finanční prostředky a výkonná fréza na sníh stojí polovinu jejich ročního rozpočtu. A ještě větší problémy než Boží Dar mají i sousední střediska Pernink, Abertamy nebo Horní Blatná. Také zde je dopravní situace velmi komplikovaná.

Změna zákonů?

Horník, jenž je zároveň senátorem, si rovněž stěžuje na to, že stavební úřady nedbají, aby se při budování nových lyžařských areálů stavěla i odpovídající parkoviště. Jako senátor se proto bude snažit, aby se změnil stavební zákon. Ale nejde jen o problémy s výstavbou a rozšiřováním lyžařských areálů v Krušných Horách. Horník v rozhovoru pro Radiožurnál upozornil i na fakt, že během sněhové kalamity špatně fungovali telefonní operátoři a ze tří dva úplně selhali. „Budu také žádat změnu telekomunikačního zákona, aby operátoři měli povinnost vyslat na území, kde signál vypadne, náhradní.“

Na svém Facebooku si Horník postěžoval, že ze všeho rozčilení a zvyšování hlasu kvůli operátorům ztratil hlas a fotografie ze sněhové kalamity na Božím Daru komentoval slovy: „Už i Ježíšek má toho sněhu až po krk.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace