Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byly silvestrovské oslavy 2018 bodem zlomu? Tisícům lidí došla trpělivost

06.01.2019
Byly silvestrovské oslavy 2018 bodem zlomu? Tisícům lidí došla trpělivost

Autor: Dan Veselý

Popisek: Ohňostroje zazářily naposledy?

Poněkud překvapivé dozvuky mají letošní silvestrovské oslavy. Tisícům lidí už došla trpělivost s rámusem z milionů petard a ohňostrojů, které nejenže děsí zvířata a ptáky, ale zhoršují již tak mizernou kvalitu ovzduší. V řadě měst proto podepisují petice, žádající zákaz nesmyslných, nekulturních a drahých akcí.

Se zákazem zábavné pyrotechniky souhlasí i známý veterinář Jan Herčík. Ten mimo jiné zdůrazňuje, že zvířata mají daleko lepší smysly než lidé. „Jestli my vnímáme nějaký hluk, tak pro zvířata je to nepředstavitelný hluk,“ uvedl nedávno v televizi Prima. Zmínil i konkrétní případy, jak vážný dopad měly silvestrovské petardy na zvířata, která ošetřuje ve své ordinaci. Zatímco řada lidí se chová ohleduplně, jiní činí přesně naopak.

Čím menší inteligence, tím větší rána

Podle Herčíka platí úměra, čím menší inteligence, tím větší rána. Na veřejnost apeluje i vedení Státní veterinární správy a vyzývá ji, aby pyrotechniku používala rozumně, protože rozhodně zvířatům neprospívá. Ředitel správy Zdeněk Semerád je přitom přesvědčen, že by měla být rovnou zakázána výroba těchto produktů. Podle něj je nesmyslné, aby se zakazovalo použití věcí, které si již někdo koupil. Navíc by podle něj bylo velmi problematické zákaz používání vymáhat. Popsal i osobní zkušenost, jeho dříve nebojácný pes změnil své chování poté, co mu pod nohami vybuchla petarda a od té doby se bojí i hluku při zavírání popelnice.

Jedovatý poprašek

S tím, aby se rovnou zakázala i výroba, souhlasí i předsedkyně Společnosti pro zvířata Dita Michaličková. Ta upozorňuje, že zábavní pyrotechnika je škodlivá pro všechny živé tvory, jak zvířata, tak lidi a také pro životní prostředí. Obsahuje totiž karcinogenní těžké kovy či perchloráty a další toxické látky. „Pyrotechnika představuje pro všechny jedovatý poprašek, dlouhodobě kontaminující naše životní prostředí,“ varovala v pořadu televize Prima Názory bez cenzury.

Zmínila přitom aktuální údaje Českého hydrometeorologického ústavu, který měřil hodnotu ovzduší na Silvestra a Nový rok v Praze a Brně, kdy došlo k mnohonásobnému překročení škodlivin v ovzduší. V této souvislosti připomněla, že používání petard začíná na Silvestra v podvečer a trvá až do časných ranních hodin. Zároveň zdůraznila, že bezohledné používání pyrotechniky porušuje několik platných zákonů, například občanský zákoník nebo zákon na ochranu zvířat proti týrání.

Nesmyslné, nekulturní, drahé

V Česku existuje již nyní několik petic, žádajících omezení ohňostrojů a pyrotechnických zábav. Jedna z nich vznikla ve Františkových Lázních. Ta mimo jiné upozorňuje na to, že se ohňostroje v tomto lázeňském městě používají i jindy než v souvislosti s oslavami Nového roku, například na jaře, v době hnízdění ptactva. „Petardy a ohňostroje způsobují strach, zranění i smrt nevinným tvorům,“ varují autoři petice. Občané, kteří ji podepsali, se ztotožňují, že jde o nesmyslné, nekulturní, drahé a životní prostředí poškozující akce.

A tisíce signatářů z celé země zároveň podepisují petici adresovanou našim zákonodárcům, v níž žádají o regulaci zábavní pyrotechniky, především s ohledem na množství ztracených, zraněných či mrtvých zvířat, vážně zraněných lidí, o znečištění životního prostředí nemluvě. Jakkoliv je to neuvěřitelné, znečištění vzduchu v době jediného dne novoročních oslav se rovná množství zplodin, vyprodukovaných auty během dvouměsíčního provozu na dálnici D1.

Netrvají však na úplném zákazu používání zábavné pyrotechniky, ale na její regulaci. „Rozhodně nemáme zájem na celoplošných zákazech, všichni víme, jak to dopadlo s královstvím, kde bylo zakázáno zpívat, ale jde nám o vytvoření takových pravidel a rámců, které usměrní její používání tak, aby byly minimalizovány negativní dopady,“ uvádí text petice.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace