Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Byly silvestrovské oslavy 2018 bodem zlomu? Tisícům lidí došla trpělivost

06.01.2019
Byly silvestrovské oslavy 2018 bodem zlomu? Tisícům lidí došla trpělivost

Foto: Dan Veselý

Popisek: Ohňostroje zazářily naposledy?

Poněkud překvapivé dozvuky mají letošní silvestrovské oslavy. Tisícům lidí už došla trpělivost s rámusem z milionů petard a ohňostrojů, které nejenže děsí zvířata a ptáky, ale zhoršují již tak mizernou kvalitu ovzduší. V řadě měst proto podepisují petice, žádající zákaz nesmyslných, nekulturních a drahých akcí.

Se zákazem zábavné pyrotechniky souhlasí i známý veterinář Jan Herčík. Ten mimo jiné zdůrazňuje, že zvířata mají daleko lepší smysly než lidé. „Jestli my vnímáme nějaký hluk, tak pro zvířata je to nepředstavitelný hluk,“ uvedl nedávno v televizi Prima. Zmínil i konkrétní případy, jak vážný dopad měly silvestrovské petardy na zvířata, která ošetřuje ve své ordinaci. Zatímco řada lidí se chová ohleduplně, jiní činí přesně naopak.

Čím menší inteligence, tím větší rána

Podle Herčíka platí úměra, čím menší inteligence, tím větší rána. Na veřejnost apeluje i vedení Státní veterinární správy a vyzývá ji, aby pyrotechniku používala rozumně, protože rozhodně zvířatům neprospívá. Ředitel správy Zdeněk Semerád je přitom přesvědčen, že by měla být rovnou zakázána výroba těchto produktů. Podle něj je nesmyslné, aby se zakazovalo použití věcí, které si již někdo koupil. Navíc by podle něj bylo velmi problematické zákaz používání vymáhat. Popsal i osobní zkušenost, jeho dříve nebojácný pes změnil své chování poté, co mu pod nohami vybuchla petarda a od té doby se bojí i hluku při zavírání popelnice.

Jedovatý poprašek

S tím, aby se rovnou zakázala i výroba, souhlasí i předsedkyně Společnosti pro zvířata Dita Michaličková. Ta upozorňuje, že zábavní pyrotechnika je škodlivá pro všechny živé tvory, jak zvířata, tak lidi a také pro životní prostředí. Obsahuje totiž karcinogenní těžké kovy či perchloráty a další toxické látky. „Pyrotechnika představuje pro všechny jedovatý poprašek, dlouhodobě kontaminující naše životní prostředí,“ varovala v pořadu televize Prima Názory bez cenzury.

Zmínila přitom aktuální údaje Českého hydrometeorologického ústavu, který měřil hodnotu ovzduší na Silvestra a Nový rok v Praze a Brně, kdy došlo k mnohonásobnému překročení škodlivin v ovzduší. V této souvislosti připomněla, že používání petard začíná na Silvestra v podvečer a trvá až do časných ranních hodin. Zároveň zdůraznila, že bezohledné používání pyrotechniky porušuje několik platných zákonů, například občanský zákoník nebo zákon na ochranu zvířat proti týrání.

Nesmyslné, nekulturní, drahé

V Česku existuje již nyní několik petic, žádajících omezení ohňostrojů a pyrotechnických zábav. Jedna z nich vznikla ve Františkových Lázních. Ta mimo jiné upozorňuje na to, že se ohňostroje v tomto lázeňském městě používají i jindy než v souvislosti s oslavami Nového roku, například na jaře, v době hnízdění ptactva. „Petardy a ohňostroje způsobují strach, zranění i smrt nevinným tvorům,“ varují autoři petice. Občané, kteří ji podepsali, se ztotožňují, že jde o nesmyslné, nekulturní, drahé a životní prostředí poškozující akce.

A tisíce signatářů z celé země zároveň podepisují petici adresovanou našim zákonodárcům, v níž žádají o regulaci zábavní pyrotechniky, především s ohledem na množství ztracených, zraněných či mrtvých zvířat, vážně zraněných lidí, o znečištění životního prostředí nemluvě. Jakkoliv je to neuvěřitelné, znečištění vzduchu v době jediného dne novoročních oslav se rovná množství zplodin, vyprodukovaných auty během dvouměsíčního provozu na dálnici D1.

Netrvají však na úplném zákazu používání zábavné pyrotechniky, ale na její regulaci. „Rozhodně nemáme zájem na celoplošných zákazech, všichni víme, jak to dopadlo s královstvím, kde bylo zakázáno zpívat, ale jde nám o vytvoření takových pravidel a rámců, které usměrní její používání tak, aby byly minimalizovány negativní dopady,“ uvádí text petice.

Vložil: Adéla Hofmanová