Byly silvestrovské oslavy 2018 bodem zlomu? Tisícům lidí došla trpělivost
06.01.2019
Foto: Dan Veselý
Popisek: Ohňostroje zazářily naposledy?
Poněkud překvapivé dozvuky mají letošní silvestrovské oslavy. Tisícům lidí už došla trpělivost s rámusem z milionů petard a ohňostrojů, které nejenže děsí zvířata a ptáky, ale zhoršují již tak mizernou kvalitu ovzduší. V řadě měst proto podepisují petice, žádající zákaz nesmyslných, nekulturních a drahých akcí.
Se zákazem zábavné pyrotechniky souhlasí i známý veterinář Jan Herčík. Ten mimo jiné zdůrazňuje, že zvířata mají daleko lepší smysly než lidé. „Jestli my vnímáme nějaký hluk, tak pro zvířata je to nepředstavitelný hluk,“ uvedl nedávno v televizi Prima. Zmínil i konkrétní případy, jak vážný dopad měly silvestrovské petardy na zvířata, která ošetřuje ve své ordinaci. Zatímco řada lidí se chová ohleduplně, jiní činí přesně naopak.
Čím menší inteligence, tím větší rána
Podle Herčíka platí úměra, čím menší inteligence, tím větší rána. Na veřejnost apeluje i vedení Státní veterinární správy a vyzývá ji, aby pyrotechniku používala rozumně, protože rozhodně zvířatům neprospívá. Ředitel správy Zdeněk Semerád je přitom přesvědčen, že by měla být rovnou zakázána výroba těchto produktů. Podle něj je nesmyslné, aby se zakazovalo použití věcí, které si již někdo koupil. Navíc by podle něj bylo velmi problematické zákaz používání vymáhat. Popsal i osobní zkušenost, jeho dříve nebojácný pes změnil své chování poté, co mu pod nohami vybuchla petarda a od té doby se bojí i hluku při zavírání popelnice.
Jedovatý poprašek
S tím, aby se rovnou zakázala i výroba, souhlasí i předsedkyně Společnosti pro zvířata Dita Michaličková. Ta upozorňuje, že zábavní pyrotechnika je škodlivá pro všechny živé tvory, jak zvířata, tak lidi a také pro životní prostředí. Obsahuje totiž karcinogenní těžké kovy či perchloráty a další toxické látky. „Pyrotechnika představuje pro všechny jedovatý poprašek, dlouhodobě kontaminující naše životní prostředí,“ varovala v pořadu televize Prima Názory bez cenzury.
Zmínila přitom aktuální údaje Českého hydrometeorologického ústavu, který měřil hodnotu ovzduší na Silvestra a Nový rok v Praze a Brně, kdy došlo k mnohonásobnému překročení škodlivin v ovzduší. V této souvislosti připomněla, že používání petard začíná na Silvestra v podvečer a trvá až do časných ranních hodin. Zároveň zdůraznila, že bezohledné používání pyrotechniky porušuje několik platných zákonů, například občanský zákoník nebo zákon na ochranu zvířat proti týrání.
Nesmyslné, nekulturní, drahé
V Česku existuje již nyní několik petic, žádajících omezení ohňostrojů a pyrotechnických zábav. Jedna z nich vznikla ve Františkových Lázních. Ta mimo jiné upozorňuje na to, že se ohňostroje v tomto lázeňském městě používají i jindy než v souvislosti s oslavami Nového roku, například na jaře, v době hnízdění ptactva. „Petardy a ohňostroje způsobují strach, zranění i smrt nevinným tvorům,“ varují autoři petice. Občané, kteří ji podepsali, se ztotožňují, že jde o nesmyslné, nekulturní, drahé a životní prostředí poškozující akce.
A tisíce signatářů z celé země zároveň podepisují petici adresovanou našim zákonodárcům, v níž žádají o regulaci zábavní pyrotechniky, především s ohledem na množství ztracených, zraněných či mrtvých zvířat, vážně zraněných lidí, o znečištění životního prostředí nemluvě. Jakkoliv je to neuvěřitelné, znečištění vzduchu v době jediného dne novoročních oslav se rovná množství zplodin, vyprodukovaných auty během dvouměsíčního provozu na dálnici D1.
Netrvají však na úplném zákazu používání zábavné pyrotechniky, ale na její regulaci. „Rozhodně nemáme zájem na celoplošných zákazech, všichni víme, jak to dopadlo s královstvím, kde bylo zakázáno zpívat, ale jde nám o vytvoření takových pravidel a rámců, které usměrní její používání tak, aby byly minimalizovány negativní dopady,“ uvádí text petice.
Vložil: Adéla Hofmanová