Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Počasí na Vánoce funguje podle zákona schválnosti. Je to noční můra. Ale máme i dobrou zprávu

24.12.2018
Počasí na Vánoce funguje podle zákona schválnosti. Je to noční můra. Ale máme i dobrou zprávu

Foto: Facebook

Popisek: Na Božím Daru zkrátka nasněží vždycky pořádně

FOTOGALERIE Většina z nás si poněkud rozmarně přeje Vánoce v podobě bílé zasněžené pohádky. Bohužel je tento romantický sen stále více nereálný. Především ve městech se stává sníh velkou vzácností a pokud ho napadne více, dokáže naopak způsobit nepříjemnou dopravní kalamitu. Pamětníci přitom nostalgicky vzpomínají na to, že dříve bylo celou zimu sněhu dostatek a při dětských hrách si do sytosti užili sáňkování, lyžování i bruslení.

Nyní ale není nic výjimečného, když se počasí na Vánoce podobá spíše velikonočnímu. Navíc platí, že jediný zákon, který funguje, je zákon schválnosti. Začátkem tohoto týdne se obyvatelé řady míst probudili do parádně zasněženého rána. Jenže během několik hodin sníh roztál stejně rychle jako napadl a na ulicích zůstala jen šedivá břečka. Kdyby sněžilo o týden později, dočkali bychom se skutečně bílých Vánoc, alespoň na jeden jediný den.

Noční můra

Podle meteoroložky Taťány Míkové se nyní počasí velmi rychle střídá. „Pro nás je to noční můra“, postěžovala si v pořadu „90“ na ČT 24. A uvedla také, že v poslední době je stále častější, že i na malém území jsou obrovské teplotní rozdíly. A podle aktuální prognózy to přesně tak bude vypadat v nadcházejících dnech. Střídat se budou silné sněžení s deštěm a větrem, oteplení a vzápětí ochlazení. O víkendu jsme si užili teplo a na Boží hod již může mrznout. A pořádně přituhnout má na Silvestra a Nový rok.

Zázrak na horách

Reálná šance na Vánoce jako z romantického filmu nastane alespoň na horách. Již loni jsme zaznamenali narůstající trend, že se lidé z měst jezdí dívat na sníh jako na zázrak právě do hor. Jedním z cílů podobných zážitků je nejvýše položené české město Boží Dar. Zatímco v Ostrově, který leží jen patnáct minut od tohoto horského střediska, není po sněhu ani památky, na obzoru jsou vidět zasněžené Krušné hory. Adventní trhy v městech a obcích pod nimi letos dopadly bídně, návštěvníci se místo sněhu brodili v kalužích a v blátě. Zato na Božím Daru se ve stejnou dobu mohly děti válet v metrových závějích. O kousek dál, v saském lázeňském středisku Oberwiesenthal, to na zdejších maličkých, ale velmi malebných adventních trzích, vypadá jako na obrázcích Josefa Lady. A v blízkém lyžařském areálu na Fichtelbergu se již lyžuje.

Podívajte se do galerie na aktuální fotky z Božího Daru - je to tam vážně ´boží´.

Kde jsou ty časy?

Meteorologové potvrzují, že vyprávění našich rodičů a prarodičů o tom, že dříve byl po celou zimu sníh a že mrzlo, až praštělo, má skutečně oporu ve statistikách. Vzpomínají, že třeba v roce 1929 napadlo v Praze téměř půl metru sněhu. Nyní je pravděpodobnost, že se Pražané dočkají bílých Vánoc pouze kolem pětadvaceti procent a podobné je to v dalších městech, především v nížinách. Naposledy pořádně zasypal sníh celou zemi koncem roku 2001, tehdy nastala skutečná sněhová kalamita, která zkomplikovala dopravu nejen na dráze a na silnicích, ale také na letištích. Bílé Vánoce se opakovaly také v šedesátých letech, v roce 1961 byla zima skutečně třeskutá, kdy průměrná teplota dosahovala -13 stupňů, zatímco nyní je to kolem jednoho stupně. Ale ani nadprůměrně teplé Vánoce nejsou ničím výjimečným, zažili jsme je třeba v osmdesátých letech.

Zimní slunovrat

Nedostatek sněhu souvisí s postupným oteplováním, a proto je bohužel velmi reálné, že sněhu bude stále méně. I na českou zimu mají podle odborníku nesporný dopad změny klimatu. Přes tyto chmurné prognózy však může být letošní zima pořádně mrazivá. Předpovídají to některé modely, ale i třeba zkušení farmáři. Ti vypozorovali pravidlo, že když je teplý říjen, bývá velmi chladný leden. Ale nejdůležitější je, že v pátek nastal zimní slunovrat, takže dny se začínají konečně prodlužovat. Ostatně, dřív tento důležitý jev lidé slavili mnohem více než Vánoce.

Vložil: Adéla Hofmanová