Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Karlovarský kraj má další specialitu. Neuvolněnou hejtmanku se sníženým platem o 60 %

17.12.2018
Karlovarský kraj má další specialitu. Neuvolněnou hejtmanku se sníženým platem o 60 %

Autor: Facebook

Popisek: Jana Mračková Vildumetzová na radě (na snímku uprostřed)

Křeslo hejtmana Karlovarského kraje je nejspíš prokleté. Když někdejší hejtman Josef Novotný z ČSSD odolával tlaku svých kolegů, aby odstoupil kvůli kumulaci funkcí hejtmana a poslance parlamentu, zpočátku tak neučinil. Nakonec ale na krajský post rezignoval a začátkem roku 2015 zůstal jenom poslancem. To, že zastával dvě náročné funkce, tehdy kritizovala i Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Ta se ovšem po volbách dostala do stejné situace a letos v únoru slíbila, že na post hejtmanky do konce roku rezignuje. Tento týden se však rozhodla, že ji bude vykonávat i nadále.

A kromě toho, že dále zůstává i poslankyní parlamentu, byla opět zvolena také předsedkyní Asociace krajů ČR. A právě touto skutečností hejtmanka vysvětluje svoje rozhodnutí, že nakonec bude zastávat všechny tři funkce najednou. V asociaci může totiž působit jenom pokud je hejtmankou. Nicméně rezignovat na pozici poslankyně parlamentu jí nic nebrání. V tomto případě ale zase argumentuje, že ve volbách získala nejvíce preferenčních hlasů. A opakovaně zdůrazňuje, že chce s pomocí svých funkcí přispět k tomu, aby byl Karlovarský kraj více slyšet a vidět. A to už se jí podařilo. V uplynulém týdnu se objevila ve veřejnoprávní televizi i rozhlasu, bohužel však právě kvůli nesplněnému slibu.

Maximálně schopná

Je zajímavé, jak se k této záležitosti staví šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Ten také zpočátku členům svého hnutí doporučoval, aby funkce nekumulovali a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová ho respektovala. Ale v případě Mračkové najednou změnil názor. Podle něj je totiž maximálně schopná a energická a otevřeně přiznal, že takových lidí moc nemá. Hejtmanka se navíc může spolehnout na podporu koaličních partnerů, ale i některých opozičních politiků. Z celkového počtu 45 členů zastupitelstva ji podpořilo 33, přičemž koalice ANO, ODS, HNHRM, Pirátů a SPD má k dispozici pouze 24 hlasů. Znamená to tedy, že Mračková dostala hlasy i od části opozice, s největší pravděpodobností z KSČM.

Přízeň opozice

Naznačuje to diskuse, která se odehrála na prosincovém jednání krajských zastupitelů. Proti hejtmance například rázně vystoupil Petr Navrátil z ČSSD, který ji vyzval, aby se omluvila Josefu Novotnému, kterého za kumulaci funkcí tak kritizovala. Jana Mračková souběh funkcí prozatím řeší tak, že bude neuvolněnou hejtmankou a bude pobírat pouze čtyřicet procent platu. Sama předložila zákon o kumulaci funkcí a podle něj by měli politici, kteří zastávají několik postů najednou, pobírat pouze čtyřicet procent platu za druhou z nich. Pokud zákon projde, stane se prý opět uvolněnou hejtmankou!

Vějička pro voliče

Je přitom zajímavé, že již na jaře tohoto roku předložili zákon o kumulaci funkcí Piráti a navrhli, aby v případě, že některý politik hodlá sedět na více židlích, pobíral pouze jeden plat. Sněmovna jej odmítla s tím, že připraví vlastní verzi zákona. Pirát Jakub Michálek si postěžoval, že to je paradoxní, protože se na tvorbě tohoto zákona společně s ním podílela i Helena Válková z ANO a dokonce pro něj hlasovala. „Andrej Babiš před volbami sliboval, že ANO nebude kumulovat funkce, přitom se opět ukázalo, že na svoje volební sliby kašle a je to jenom vějička pro voliče,“ postěžoval si.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace