Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Marnotratné exhibice k oslavám vzniku státu, který již neexistuje, za stovky milionů. V regionech je naštěstí pojali úsporně i užitečně

28.10.2018
Marnotratné exhibice k oslavám vzniku státu, který již neexistuje, za stovky milionů. V regionech je naštěstí pojali úsporně i užitečně

Foto: MO ČR / Facebook

Popisek: Již od pátku je na Letenské pláni ukázka více než 153 kusů současné, historické i speciální techniky Armády České republiky a složek Integrovaného záchranného systému. Trvá do neděle a je o ni obrovský divácký zájem. Vojenská přehlídka se naproti tomu koná v neděli od 14:00 na Evropské třídě.

Je zajímavé srovnat, v jak odlišné míře jsou organizovány oslavy stého výročí vzniku Československa v hlavním městě a v některých regionech. Zatímco v metropoli řada okázalých akcí opět kvůli uzavírání komunikací paralyzuje dopravu, v Karlovarském kraji je zdejší občané téměř ani nepostřehnou. Je ovšem otázkou, který přístup je rozumnější. Jsou oslavy vzniku již neexistujícího státu skutečně důvodem manifestace vojenské síly, za niž by se nemusela stydět ani Moskva či dalšího marnotratného ohňostroje?

Mimochodem, ve znamení oslav stého výročí Československa byl v Praze koncipován již novoroční ohňostroj, tak proč z peněz města, které má například mosty v katastrofálním stavu nevyplýtvat další, že? Podle dostupných údajů půjdou náklady na oslavy sporného výročí do stovek milionů korun, které by mohly být využity mnohem účelněji. Značné finanční výdaje si jistě vyžádala i bezpečnostní opatření kvůli příjezdu několika evropských politiků. Aby byla absurdita oslav již neexistujícího státního útvaru dokonána, nejvíce si naši představitelé poplácávají po zádech s reprezentanty těch zemí, které patřily k hlavním aktérům mnichovské zrady. Její tragické výročí si letos připomínáme také a pro dějiny naší země měla fatální důsledky. Podle řady historiků byl rok 1938 nejdůležitějším mezníkem v dějinách našeho státu. Kdyby dorazil Putin, mnozí komentátoři by to jistě s ohledem na srpen 1968 považovali za provokaci.

Úsporně a užitečně

Oproti tomu střízlivě a úsporně pojali oslavy stého výročí vzniku Československa v Karlovarském kraji. Stejně jako každý rok se konal malý pietní ceremoniál u sochy T. G. Masaryka v Karlových Varech, který mimochodem lázeňské město pravidelně a rád navštěvoval. V jednom z karlovarských parků pak bude zasazen Strom republiky. Je sympatické, že kulturní program obstaraly děti ze zdejších uměleckých škol. Herci Činohry Karlovarského městského divadla se společně se svými kolegy ze Západočeského divadla v Chebu rozhodli, že připomenout sté výročí s humorem a společnými silami připravili premiéru nové inscenace, nazvané Boryš umí po skalinách.

Jde o kaleidoskop, reflektující malé i velké dějiny uprostřed Evropy a zároveň dokument o životě nejslavnějšího českého horolezce, jehož jméno se dostalo až do textu naší hymny. Velmi důstojný program naopak připravil Karlovarský symfonický orchestr, který ke stému výročí vzniku Československa zahraje Smetanovu Mou vlast. Slavnostní koncert bude dirigovat Petr Vronský.

Na vlastní oči

O užitečnou součást oslav se postarala Krajská knihovna v Karlových Varech. Její návštěvníci si mohou v centrální hale budovy prohlédnout jedinečnou výstavu s názvem „První republika“. Vznikla ve spolupráci s dalšími kulturními organizace regionu. „Když jsme přemýšleli jak nejlépe připomenout stoleté výročí, řekli jsme si, že návštěvníci jistě ocení, když budou moci vidět historii na vlastní oči. Vybrali jsme období první republiky a připravili výstavu, kde bude opravdu na co koukat,“ říká ředitel Krajské knihovny Karlovy Vary Vratislav Emler a dodává: „Návštěvníci si budou moci prohlédnout nejen vzácné historické dokumenty, listiny, noviny či fotografie, ale také spoustu dobových artefaktů. Vystaveny budou historické součásti výstroje pracovníků drah, četníků, policie či československých legionářů.“

S unikátní expozicí, která potrvá až do 7. prosince, budou spojeny také dvě doprovodné akce. Jednou z nich je přednáška Milana Augustina na téma „Vznik Československé republiky a Karlovy Vary“ Druhou je pak blok přednášek na téma „První republika v Karlovarském kraji“. Návštěvníci se mimo jiné dozví podrobnosti o dolarové půjčce, českém menšinovém školství či městské a meziměstské dopravě. A připomenuto bude právě i tragické vyvrcholení česko-německých vztahů v září 1938.

Vložil: Adéla Hofmanová