Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dozvuky komunálních voleb na západě naší republiky. Podrazy, intriky a žaloby

20.10.2018
Dozvuky komunálních voleb na západě naší republiky. Podrazy, intriky a žaloby

Foto: Facebook

Popisek: Byl to také sňatek z rozumu? Jana Vildumetzová a Jan Mraček. ANO a ODS

Volební účast patří v Karlovarském kraji tradičně k těm nejnižším. A stejně tomu bylo i letos. Jedním z důvodu je bezesporu opakované zklamání voličů z toho, jak s hlasy voličů nakládají politici. Strany nebo hnutí, které v tomto regionu volby vyhrály, hned v několika případech skončí v opozici. I když si šéf hnutí ANO Andrej Babiš stěžuje, že v Brně bylo vítězné ANO vyšachováno ze hry a považuje to za podraz, v Ostrově jeho straničtí kolegové učinili totéž.

Zvolení zastupitelé za ANO se zde přičinili, že v opozici skončí vítězné Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. Domluvili se proti němu společně s ODS, ČSSD a Ostrováky. Post starosty by měl obsadit Jan Bureš z ODS, který zastává také funkci krajského zastupitele a náměstka hejtmanky. Politické intriky zažil na vlastní kůži (a zdaleka ne poprvé) bývalý starosta Ostrova Pavel Čekan, který vedl do voleb Hnutí nezávislých. Ten před časem svým hlasem, ještě jako člen ČSSD, podpořil ve funkci hejtmanku Janu Mračkovou-Vildumetzovou. Nejmocnější žena kraje, která zastává také funkci krajské předsedkyně ANO, mu však pomoc neoplatila. A účty si s ním vyrovnal i Jan Bureš, který stál podle kuloárních informací za jeho odvoláním z postu ostrovského starosty loni v dubnu. I když Čekan získal v říjnových komunálních nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů, starostou nebude, zatímco pravděpodobný starosta Bureš skončil v pořadí preferencí ostrovských občanů až na třetím místě.

ANO, přepočítat!

V Mariánských Lázních se dokonce hnutí ANO rozhodlo, že se u Krajského soudu bude domáhat přepočítání hlasů. Již podruhé zde vyhráli Piráti, avšak pouhým rozdílem jednatřiceti hlasů. Podle Jany Mračkové zde hnutí ANO skoro ve všech okrscích získalo přes dvacet procent hlasů, zatímco ve dvou největších pouze deset procent: „Ten rozdíl je obrovský, ty pochybnosti tam jsou a z toho důvodu místní sdružení v Mariánských Lázních podalo žalobu na neplatnost hlasování,“ oznámila hejtmanka novinářům.

U soudu skončily i výsledky voleb v Karlových Varech. Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) byla podána žaloba na jejich neplatnost a z toho důvodu musí odložit svolání zastupitelstva, které by mělo zvolit nové vedení města až na listopad. Volby vyhrálo v Karlových Varech hnutí ANO, které se již dohodlo na koalici s ODS a Karlovaráky. Karlovarská občanská alternativa, která město vedla osm let, tak odchází do opozice.

Koalice zpečetěná svatbou

Koalici ANO s ODS, jak na kraji tak v některých městech a obcích Karlovarského kraje, si pochvaloval již před volbami Andrej Babiš a to v souvislosti s nedávnou svatbou hejtmanky Jany Mračkové. Ta se totiž provdala za člena ODS Jana Mračka a není od věci připomenout, že ona sama byla v letech 2008 až 2014 členkou ODS a  vystoupila z ní s odůvodněním, že se  strana nevypořádala s minulostí. Rok nato vstoupila do ANO a v dalším roce byla zvolena hejtmankou také díky hlasům ODS. Koalici s touto stranou uzavřela, i když v krajských volbách skončila ODS až pátá.

Ostré lokty v Lokti

A jinak, než si představovali voliči, dopadla i povolební vyjednávání v historickém městě Loket, kde volby suverénně vyhrála TOP 09 společně s nezávislými kandidáty. I když lídr kandidátky a současný starosta Lokte Zdeněk Bednář získal nejvíce preferenčních hlasů, vše nasvědčuje tomu, že se znovu starostou nestane. Proti vítězovi se totiž spojil většinový blok ve složení Piráti, Lopata, ODS a Naše město Loket. To, že spolupráci s vítěznou TOP 09 odmítli, zdůvodňují rozdílnými prioritami programu. Je zajímavé, že v Lokti skončilo hnutí ANO až na šestém místě.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace