Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Společná sprcha pro muže i ženy, dvakrát týdně na 10 minut, WC splachují bachaři. Děsivé zážitky z české vazby

27.07.2013
Společná sprcha pro muže i ženy, dvakrát týdně na 10 minut, WC splachují bachaři. Děsivé zážitky z české vazby

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Ilustrační foto

PŘÍBĚH Její osud je až nápadně podobný příběhu Jany Nagyové. Ze dne na den se propadla z výsluní a luxusu na samé dno a skončila doslova a do písmene v teplácích a roztrhaných ponožkách, které jí přidělili. Manažerka, která z obavy o svůj život nemůže zveřejnit svoji identitu, ale naší redakci je známá, popisuje, jak otřesné a lidsky nedůstojné jsou podmínky v českých vazebních věznicích.

„Brzy ráno jsem vyšla z domu, abych odjela na důležitou pracovní schůzku. Najednou se u dveří objevil chlap v černé bundě, přitlačil mě na zeď a sdělil mi, že jsem zatčená. Než jsem se stačila vzpamatovat, skončila jsem na 48 hodin v cele předběžného zadržení. Když jsem se snažila zjistit, proč mě zadrželi, policista mě obvinil, že jsem zveřejnila informace o korupci vlivného politika. Samotný důvod vazby, který mi později sdělili, byl ještě absurdnější. Přesto jsem ve vazbě strávila několik týdnů a prožila neuvěřitelné lidské ponížení," popisuje pro ParlamentníListy.cz manažerka.

A pokračuje: „První dny jsem probrečela. Do poslední tečky musím potvrdit vše, co o neskutečných podmínkách v českých vazebních věznicích uvedl pan doktor Rath. A to zdaleka neřekl to nejhorší. Osprchovat se můžete dvakrát týdně po dobu deseti minut, sprcha je společná jak pro muže, tak pro ženy. O dodržování hygieny nemůže být řeč, netušíte, jestli ten, kdo byl ve sprše před vámi, netrpí nějakou nakažlivou infekční chorobou. Proto jsem měla ze sprchy doslova hrůzu a raději jsem se spoléhala na umyvadlo v cele. Bála jsem se šlápnout bosou nohou na zem, sprchovala jsem se v botách."

Drastická dieta

„Vůbec nejhroznější bylo, že si nemůžete sami spláchnout WC. To splachuje personál! Jde o naprostou ztrátu intimity. Raději jsem proto nejedla, abych na WC vůbec nemusela," přiznává půvabná žena, která kvůli vazbě drasticky zhubla a onemocněla. Ale přesto pro ni šokující hygienické podmínky nebyly nejhorší věcí, co zažila. Tou byla naprostá ztráta možnosti komunikovat: „Moje okolí vůbec nevědělo, co se se mnou děje. Z hodiny na hodinu jsem byla nezvěstná. Dokonce se rozkřiklo, že jsem mrtvá, že mě někdo jako korunního svědka zabil.“

Žena, která se za podivných okolností ocitla ve vazbě, oceňuje, že se díky několika politikům, které potkal podobný osud, možná situace ve věznicích změní: „Do té doby nikoho nezajímalo, že podmínky ve vazbě jsou u nás naprosto nepřiměřené a nechápu, jak je možné, že člověk, jemuž ještě nikdo neprokázal vinu, má horší postavení než třeba odsouzený vrah. Já jsem měla štěstí, že za mě bojovali moji přátelé a nakonec mě vysvobodili. Ne každý na to ale může spoléhat. Obyčejný smrtelník nemá žádnou protekci a už vůbec za něj neoroduje expremiér,“ stěžuje si ParlamentnímListům.cz.

To není naše věc

Špatné podmínky ve vazebních věznicích u nás dokonce potvrdila i kancelář ombudsmana. Podle Jitky Seitlové se problémy vězeňství negativně promítají do naplňování práv obviněných, kteří jsou kvůli tomu podrobeni mnohem přísnějším režimovým opatřením v paradoxně horších podmínkách, než již odsouzení ve věznicích, kde vykonávají trest odnětí svobody.

Jak je to možné, jsme se snažili zjistit na generálním ředitelství Vězeňské služby ČR. Tisková mluvčí Gabriela Pohlová nás však odkázala na to, že podmínky vazby jsou dány zákonem. „To není naše věc,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz.

Hana Čechová, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace