Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Veřejnoprávní předvolební show ignorovala důležitý problém. Diváci mezitím rozehráli soutěž Dej si panáka a volali po přehlídce ve slipech

07.10.2018
Veřejnoprávní předvolební show ignorovala důležitý problém. Diváci mezitím rozehráli soutěž  Dej si panáka a volali po přehlídce ve slipech

Foto: ČT24 / repro

Popisek: Superdebata v České televizi

Při porovnání předvolebních debat v privátních médiích a v České televizi je zcela evidentní veřejnoprávní cenzura. ČT si do nablýskaného studia pozvala lídry stran a předem jim vymezila nepříliš kontroverzní diskusní témata, přičemž řadu zásadních zcela ignorovala. Pokud snad některý z aktérů hodlal promluvit o něčem jiném, sebevědomá moderátorka Světlana Witowská ho ihned utnula.

Jinak ovšem platí, že i v tomto případě se ČT snaží přiblížit své konkurenci a z politické debaty udělala barevnou předvolební show, se střídavě pískající a tleskající klakou fanoušků jednotlivých stran. Stydět by se za ni nemusel ani „Centrální moderátor lidstva“ Jaromír Soukup se svou Arénou JS. Přesto byla sledovanost čtvrtečních diskusních pořadů napříč kanály nízká a většina diváků dala přednost nekonečnému seriálu televize Nova Ordinace v růžové zahradě nebo magazínu o celebritách Ve hvězdách. I Prima Partička nasbírala více bodů, i když si někteří vtipálci na sociálních sítích pochvalovali, že souboj politiků, vysílaný ČT, nabídl bezkonkurenčně nejlepší zábavu.

Dej si panáka

Hlavním otloukánkem debaty na ČT se stal Andrej Babiš. Jeden z diváků ČT 24 například ostatním navrhoval, aby si zahráli hru „Dej si panáka“ pokaždé, když Andrej Babiš vytáhne graf. Mimochodem, trend exhibovat v politických debatách s různými grafy nebo obrázky připomíná loutkové divadlo pro dospělé a nutí k přemýšlení, kdo ovládá toho či onoho maňáska. Další glosátoři veřejnoprávní estrády zase litovali, že v rámci debaty lídrů chyběla volná disciplína a přehlídka ve slipech. To by jistě nebyla nudná podívaná, ale podstatnější bylo, že se vůbec nedostalo na jedno z nejdiskutovanějších témat současnosti, migraci.

V této souvislosti je nutné zdůraznit, že imigrant je člověk, přicházející ze zahraničí na území jiného státu a zdaleka tedy nejde pouze o uprchlíky! Česká televize se však společně s některými politiky snaží předstírat, že žádní imigranti u nás nejsou, i když jejich počet již přesáhl půl milionu. Veřejnost se téměř nic nedozví ani o tom, že i k nám nejčastěji přicházejí muži mladšího či středního věku, což s sebou samo o sobě nese jistá rizika.

Drogy, padělky, pračky

V nejmenším kraji u nás, v Karlovarském, už žije téměř dvacet tisíc cizinců (a po hlavním městě jde o region, kde jich je nejvíce). Od roku 2000 činí nárůst více než padesát procent. Především vietnamská komunita je zde spojována s vybudováním důmyslné sítě pro výrobu a distribuci drog a dovážením a prodejem falšovaného značkového zboží, který česká policie marně řeší celá léta. Nemluvě o tom, že vietnamští obchodníci svými ohavnými tržišti esteticky zničili české pohraničí.

Nevkusné prodejny jejich ruských či balkánských kolegů (o nichž se právem spekuluje, že jsou pračkami špinavých peněz) zase hyzdí elegantní centrum Karlových Varů. A totéž samozřejmě platí o Praze. Arabským podnikatelům se pro změnu zalíbilo v Teplicích a rozhodli se zde za dosti podivných okolností vybudovat svoji kolonii. To, jaké potíže zdejším občanům přináší soužití s lidmi muslimské víry, decentně naznačil dlouholetý teplický starosta Jaroslav Kubera: „Problém je, že žijí do pozdních nočních hodin a s pořádkem nejsou úplně kamarádi.“

Přísně zakázáno

Pouze čas od času se dostanou na veřejnost zprávy o kriminalitě v průmyslových zónách. V Mladé Boleslavi, kde pracují více než tři tisíce cizích zaměstnanců, musí zdejší policii dokonce pomáhat kolegové z Polska a ze Slovenska, protože z těchto zemí pochází nejvíce „gastarbeiterů“. Zaměstnanci firem nesmí pod pohrůžkou vyhazovu o kriminalitě zahraničních dělníků mluvit. Regionální redakce Idnes.cz z Hradce Králové nedávno zaznamenala několik výpovědí zdejších obyvatel. Ti si stěžují na to, že policie kriminalitu zahraničních pracovníků neřeší a stará se jen o rychlost a špatné parkování, aby vybrala co nejvíce pokut. Jak typické, že?

Vložil: Adéla Hofmanová