Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ve Varech před volbami zneuctili primátora. Udělali z něj Ulhánka a rozehráli kolem něj vysokou hru

06.10.2018
Ve Varech před volbami zneuctili primátora. Udělali z něj Ulhánka a rozehráli kolem něj vysokou hru

Foto: Facebook

Popisek: Billboard současného primátora (vlevo nahoře) Petra Kulhánka a jeho strany KOA

FOTO I když se předvolební kampaň do karlovarského zastupitelstva neliší od většiny přehlídek komunálních slibů, v něčem je přece jenom jiná. A sice v nelítostných útocích na současného karlovarského primátora Petra Kulhánka. Ten se stal nejen terčem kritických článků, ale také o něm vznikla výsměšná odrhovačka, kterou anonymní zdroj rozeslal médiím. Téměř se ovšem nemluví o vysoké hře, která je rozehrána kolem jeho možného nástupce.

V klipu, pojmenovaném Flašinetářská, se zpívá o tom, že Ulhánek trumfnul i nechvalně proslulou karlovarskou losovačku, která se před časem stala jedním z největších hitů na Youtube. Podle popěvku zbyl po osmi letech Kulhánkova drancování městské kasy jen kuplet, který se prý jistě nesmazatelně vryje všem měšťanům do jejich povědomí. „Starý dobrý Ulhánek, co nenosí už copánek, Vary zaprodal, tak šel o dům dál, tam ho nechtěli, prótože už věděli...“ A dále si neznámý ženský hlas stěžuje, že Ulhánek je ničema a zvíře veliký a věští mu, že brzy skončí...

Petr Kulhánek, foto KOA

Za všechno může Ulhánek?

Na konci klipu se objeví nápisy, podle nichž například Ulhánek obstaral kamarádům studie za statisíce, nedotáhl zápis města na seznam UNESCO, vysokou školu, ani územní plán, pokusil se zadlužit město či dokonce, že nese vinu za likvidaci krematoria. Jak průběžně Karlovarské listy informují, v Karlových Varech léta přetrvává skutečně řada nevyřešených problémů, nicméně anonymní klip vůbec nezohledňuje zásadní skutečnost, že o městě nerozhoduje pouze primátor, ale především rada a zastupitelstvo. Jenomže na mušku si bere především primátora Kulhánka (KOA), případně jeho náměstka Jiřího Klsáka (KOA) a také tiskové mluvčí magistrátu. Ostatní koaliční politické strany a hnutí, o městě spolurozhodující, ovšem šetří.

Současný primátor Petr Kulhánek při předvolební akci, foto Facebook

Zlaté vejce KSO

V karlovarských politických kuloárech se nyní spekuluje, kdo se za kupletem i masivní kampaní proti Kulhánkovi skrývá. Je evidentní, že jde samozřejmě o některé subjekty, jež mají zájem se dostat do zastupitelstva. Nejvíce podezření se týká nového sdružení Za krásné Karlovy Vary. Již delší dobu je primátor Kulhánek a jeho náměstek Klsák kritizován také na některých webových stránkách či v tištěných médiích opozice. Za pozornost stojí i skutečnost, že se řada politických sporů odehrává na pozadí Karlovarského symfonického orchestru, kam podle kritických článků přitéká stále více milionů. Někteří hráči si prý přijdou na plat kolem padesáti tisíc a navíc si mohou „vyfidlat“ ještě více na soukromých akcích. V nejnovějších příspěvcích si zase autor stěžuje na to, že primátor Kulhánek procestoval za městské miliony celý svět.

Zvolitelní nebo nezvolitelní?

Je tak nasnadě, že výsledky voleb budou v Karlových Varech očekávány s velkým napětím a jen těžko lze též odhadnout, jak dopadne povolební vyjednávání, což je vůbec nejdůležitější. Podle předběžného výzkumu má nejvíce šancí na vítězství Hnutí AN0 2011 s přibližně pětinou hlasů. Druzí Karlovaráci by získali necelých 18 % hlasů a hnutí KOA, které v minulých komunálních volbách suverénně zvítězilo, by skončilo až třetí s necelými 14% hlasů. Za nimi s přibližně 10% ziskem následují ODS a Piráti. Je zajímavé, že koalice tří stran, ambiciózně nazvaná Zvolitelní, by se do městského zastupitelstva vůbec nedostala.

Definitivní výsledek však může ještě výrazně ovlivnit skutečnost, že celá pětina voličů je stále nerozhodnuta. A také intenzívní zákulisní intriky, točící se kolem horké favoritky na post primátorky. Kolem této funkce je rozehrána obzvláště vysoká hra, kterou podobně jako v jiných velkých městech, řídí významní podnikatelé. Andrea Pfeffer Ferklová má sice telefon na Babiše, ale již nyní čelí potížím v místní organizaci ANO. Ani ona sama netuší, zda bude během několika příštích dnů šéfovat magistrátu, Grandhotelu Pupp či hotelu Thermal, kam má být v případě neúspěchu uklizena.

Vložil: Adéla Hofmanová