Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Otevřít modrou obálku, rozložit plachtu a křížkovat... Rukověť odpovědného voliče

05.10.2018
Otevřít modrou obálku, rozložit plachtu a křížkovat... Rukověť odpovědného voliče

Foto: Hans Štembera

Popisek: Volební urna, ilustrační foto

Blíží se volby do obecních zastupitelstev, karlovarští voliči v těchto dnech dostali do schránek své hlasovací lístky. Doručené velké modré obálky s hlasovacím lístkem lidé obdrželi do svých domovních schránek nejpozději do 30. září. Na obálce je navíc nalepen štítek se jménem a příjmením voliče, číslem volebního okrsku a adresa volební místnosti. Hlasovací lístky však budou k dispozici samozřejmě také přímo ve volebních místnostech. Ty budou v pátek 5. října otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu 6. října pak od 8 do 14 hodin. To i dále uvedené platí ostatně nejen pro Karlovy Vary, ale pro celou republiku.

Ty pro obecní volby mají jeden zvláštní rys – nejde o jednotlivé hlasovací lístky pro každou stranu, ale o lístky společné, kdy na jednom lístku jsou společně uvedeny všechny kandidující strany se všemi svými kandidáty. Vzhledem k tomu, že v Karlových Varech kandiduje 15 volebních stran a hnutí s celkem 524 kandidáty, je výsledný hlasovací lístek veliký, formátu A1, a k tomu ještě oboustranný.

Nevystřihovat, nezmenšovat

To přináší řadu dotazů, například, jestli je možné vystřihnout z hlasovacího lístku jen tu svoji kandidátku a hlasovat tímto výstřižkem? Anebo si hlasovací lístek na kopírce zmenšit na A4? Odpověď zní – ne, to rozhodně nelze. Aby byl hlasovací lístek uznán platným, musí se jednat o originál hlasovacího lístku tak, jak jej vytiskla oficiální tiskárna. Nemůže to být tedy jeho zmenšenina, kopie nebo třeba vystřižená část. Pokud už někdo svůj lístek takto vystřihl, případně jej ztratí, roztrhne apod., nevadí – ve volební místnosti si vždy bude moci vyzvednout nový.

Hlasovací lístky

Dojít na magistrát

Voliči bez trvalého pobytu, kteří mají v evidenci uvedenou úřední adresu Magistrátu města Karlovy Vary, nemohou z logiky věci dostat hlasovací lístky pro nadcházející volby zastupitelstva do své poštovní schránky jako voliči s uvedeným trvalým pobytem. Hlasovací lístky si však mohou až do začátku voleb vyzvednout kdykoliv během pracovní doby na pracovišti informačního pultu v přízemí budovy Magistrátu Moskevská 21. Ve dnech voleb je obdrží přímo v jejich volební místnosti, která je v Základní škole Dukelských hrdinů, Moskevská 25, která je hned vedle budovy magistrátu.  Z důvodu zajištění voleb budou v pátek 5. října 2018 uzavřena některá pracoviště v budově magistrátu Moskevská 25, konkrétně pracoviště CzechPoint a ověřování. Po příchodu do volební místnosti se volič musí prokázat občanským průkazem nebo cestovním pasem, cizinci průkazem a povolením k pobytu. Bez platného dokladu nebude občanům umožněno odvolit.

Křížkovat stranu, nebo kandidáty, nebo obojí

Hlasovací lístek je možné upravit třemi způsoby. Buď označit křížkem ve čtverečku v záhlaví sloupce před názvem volební strany pouze volební stranu, čímž dá hlas kandidátům této strany v pořadí podle hlasovacího lístku v počtu 37. Nebo může označit v rámečcích před jmény křížkem 37 vybraných kandidátů napříč volebními stranami. Třetí možností je kombinace dvou předchozích, kdy volič označí křížkem jednu volební stranu a v rámečku před jmény kandidátů další vybrané kandidáty z jiných volebních stran. V tomto případě dá hlas jednotlivě označeným kandidátům a z označené volební strany podle pořadí na hlasovacím lístku tolika kandidátům, kolik jich zbývá do počtu volených členů zastupitelstva, tedy 37. Po úpravě hlasovací lístek volič vloží za zástěnou do šedé úřední obálky, kterou dostane ve volební místnosti, a vhodí do volební schránky.

Lze požádat i o návštěvu doma

Pro komunální volby nejsou vydávány voličské průkazy, volič tedy může hlasovat jen ve svém okrsku. Ze závažných, především zdravotních důvodů, může volič požádat o možnost hlasovat v místě svého trvalého bydliště, mimo volební místnost.

Vložil: Markéta Vančová